БЕРОВО ТРАНС БЕРОВО- РАСПОРЕД НА АВТОБУСКИ ЛИНИИ

.docxpressoPlugin { font-size: 83.35%; } .h5p_layout { box-sizing: content-box !important; } .h5p_layout *{ float: none; text-align: initial; box-sizing: border-box; } /*to make sure that floating elements are always inside the document bounds*/ .h5p_layout:after { content: " "; display: block; height: 0; clear: both; visibility: hidden; } /* a default layout Читај повеќе
прикажи ги сите Авто превозници вести

ИНТЕРВЈУ СО ВАСИМ АХМАД: КОЈА Е АХМАДИЈА МУСЛИМАНСКАТА ЗАЕДНЦА

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“ веќе 25 години во Македонија дејствува и функционира Ахмадија муслиманската заедница.Зачетоците на ова движење во нашата држава почнуваат токму во Берово во далечната 1997 година.Ахмади муслиманите се сметаат за реформатори во исламот и немаат намера да измислуваат или додаваат нешто друго во исламското учење.Тврдат

Читај повеќе

(ВИДЕО) МУСЛИМАНИТЕ ГО СЛАВАТ СВЕТИОТ ПРАЗНИК КУРБАН БАЈРАМ

Големиот муслимански празник Курбан Бајрам, денеска ги собра верниците на првата утринска молитва.Во исламскиот центар на Ахмадија заедницата во Пехчево,

ОДРЖАН ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ ЗА ЧЛЕНОВИТЕ НА АХМАДИЈА ЗАЕДНИЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА.

Во салата „Македонски бранители“ во Берово, вчера од страна на Ахмадија заедницата во Македонија беше организиран турнир во мал фудбал

ГОЛЕМА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА АХМАДИЈА МУСЛИМАНСКАТА ЗАЕДНИЦА ПОПОВОД КУРБАН БАЈРАМ.

Меѓународната хуманитарна организација “Хјуменити Фрст“ од Германија, секоја година обезбедува донација во месо за време на празникот Курбан Бајрам.И оваа

МУСЛИМАНИТЕ ДЕНЕС ГО СЛАВАТ КУРБАН БАЈРАМ.

Муслиманите денес го слават Курбан Бајрам, еден од двата најголеми празници во исламот. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и

прикажи ги сите Ахмадија муслиманска заедница вести

ПРЕКУ ДОБИЕНА СУДСКА ПОСТАПКА НА ГРАЃАНИН ПРОТИВ ОПШТИНА БЕРОВО, ЌЕ СЕ ПРАВИ КРАКОТ НА УЛИЦАТА МИРЧЕ АЦЕВ

Ова е центарот на Берово поточно чаршијата, која го краси нашиот град, убаво уредена и препознатлива меѓу туристите кои го посетуваат Берово. Секојдневно од овде голем број граѓани поминуваат, прошетуваат, одмараат на поставените клупи за седење и разговараат едни помеѓу други. Но, ни побуди интерес каркот на улицата „Мирче Ацев“

Читај повеќе

Потпишан договор за збратимување на Општините Берово, Бољарево и Кумровец

Во рамки на официјалната посета на делегацијата од Општина Кумровец, денеска градоначалниците на општините Берово и Кумровец,  потпишаа Договор за

Со низа активности одбележан 23 Август, Денот на ослободувањето на Берово

Со положување на свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во НОВ во близина на ОЈУДГ „23 Август“ во Берово

Министерот за транспорт и врски, во работна посета во Берово

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денес оствари работна посета на Општина Берово, каде што заедно со Градоначалникот на

ПОКАНА ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ЈАВНА ПОВРШИНА И ТЕЗГИ, ЗА ВРЕМЕ НА ЕТНО ПЛОШТАД ФЕСТИВАЛ 2023 година

Општина Берово, Ве поканува, доколку сте заинтересирани за претставување и промоција на локалните производи, како и за користење на јавна

прикажи ги сите Берово вести

Беровски толковник на зборови.

Дел од зборовите во Малешевскиот говор, каде специфичен е преводот кој е со повеќе зборови. Идејата на рубриката е токму тоа, па затоа можете и вие да ни пишувате и да ни праќате зборови кај кои преводот е долг. Пример: ( бунела – виљушка) не се важи.    

Читај повеќе
прикажи ги сите Беровски толковник на зборови вести

ДЕНЕС БЕЛЕЖИМЕ 148 ГОДИНИ ОД РАЗЛОВЕЧКОТО ВОСТАНИЕ

Берово важел и ќе важи за револуционерен град.Токму денес одбележуваме 148 години од првото оружно востание во Македонија, оганизирано од нашиот револуционер и татко на нашиот град Димитар Поп Георгиев-Беровски. Главни иницијатори и организатори на востанието биле Димитар Поп Георгиев Беровски (1840-1907 г.) и неговиот дедо Поп Стојан од Разловци. Разловечкото востание, и покрај неговото брзо

Читај повеќе

(ВИДЕО) ПРВО МЕСТО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД “ООУ ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ” НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО МАНДОЛИНСКИ ОРКЕСТАР

Со гордост и радост споделуваме дека учениците од ООУ „Дедо Иљо Малешевски“ – Берово, го освоија првото место на Државниот

(ВИДЕО) МЛАДИТЕ АКТИВИСТИ ОД ПЕХЧЕВО И БЕРОВО ГО КРЕНАА ГЛАСОТ ЗА ПОЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Во Берово денес беше одржан завршниот настан од проектот „Еко активизам – младите креираат одржлива иднина“ кој го спроведува здружението

Во Берово одржан Локален младински форум во рамките на проектот ” Еко активизам – младите креираат одржлива иднина”

Во рамките на проектот „Еко активизам – младите креираат одржлива иднина“ , што го спроведува Здружението Амброзија, денес во Општина

ЧЕСТИТ ПРВИ МАЈ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТРУДОТ

Меѓународниот празник на трудот се одбележува во знак на сеќавање на 1 мај 1886 година, кога во Чикаго, САД, повеќе

прикажи ги сите Вести вести

ВИДЕО РЕПОРТАЖА: СО ОРА И ПЕСНИ ЖИТЕЛИТЕ НА ЈУРУКО ВО БЕРОВО ЈА ПРОСЛАВИЈА ТРАДИЦИОНАЛНАТА МААЛСКА СРЕДБА

Како и секоја година, многу луѓе собра Маалската средба во населбата Јуруко, најстарата населба во Берово. Жителите на Јуруко и гостите од неколку соседни градови, се соединија во заеднчка слава во чест на празникот Источен петок – Балаклија или според беровчани, Беровска Богородица. Со многу ора и песни, со богата

Читај повеќе

(ВИДЕО) НОВА ПЕСНА И ВИДЕО ЗАПИС НА ЈАШАР АЛИМАНОВСКИ

Берово е препознатливо по врвните музичари и блех оркестри кои се белег на градот.Нивниот квалитет е препознатлив насекаде и секогаш

ВИДЕО:СЕ ПОВЕЌЕ БЕРОВЧАНИ СВЕДОЧАТ ЗА МОЌТА НА БЕРОВСКАТА ШЛИВКА,ПРОТИВ КОРОНАТА.

Беровската сливова ракија е лекот кој го препорачуваат Дарко и Сулејман, долгогодишните експерти во конзумирање на шливка, против корона вирусот.Тие

(ВИДЕО) ПРОЕКТ: „ЗАШТИТА НА ЖИТЕЛИТЕ ОД ЕДНА ПЛАНИНА ДОЛЖ ДВЕ РЕКИ“

Кејот на река Брегалница во Берово, наскоро ќе блесне со сиот свој сјај, одново изграден, со заштитна ограда, целосно осветлен

МУЗИКА: „ЛЕПИ ДАНИ МОГ ДЕТИНСТВА„ ГЕРМАНСКА ВЕРЗИЈА.

Популарноста на Шабан Шаулиќ и после неговата смрт во Германија оди во нагорна линија, овојпат со неговите текстови отпеани на

прикажи ги сите Видео вести

ВРЕМИЊА:РАСПЕАНИ БЕРОВЧАНИ ОД АРХИВАТА НА МРТВ.

Од архивата на Македонската радио телевизија. Распеани Беровчани, безвременска музичка емисија снимена во далечната 1973 година. За сите носталгичари по тоа прекрасно и не така далечно време, половина час убава малешевска народна музика, традиција и култура која со години опстојувала и се негувала на тоа поднебје. Емисија која не може,

Читај повеќе

Проверена формула за справување со секој вид вируси на Беровски начин.

Сета оваа ситуација со Корона вирусот, веќе на сите ни стана досадна, пренатрупана секојдневно со секакви вести, било лажни, било

ПРОМО ВИДЕО: STREETBALL BEROVO 2018

Погледнете го најновото видео за престојниот турнир во улична кошарка, кој ќе се одржи првиот викенд по големиот празник Илинден,

ВИДЕО: ЕМИСИЈА КОД – ОБВИНЕНИЕ ЗА КРВАВИОТ ЧЕТВРТОК.

Еве ја најновата емисија КОД со Снежана Лупевска, каде главна тема на истражување е обинението за крвавиот четврток.

(ВИДЕО) Вака изгледа најубавата канцеларија во светот.

Многу компании не обрнуваат внимание на тоа како изгледа работниот простор на нивните вработени. Шпанската компанија “Selgas Kano”не е една

прикажи ги сите Видео вести

ФОТО: ЕЛЕКТРИЧНИ ПРАЗНЕЊА ВО БЕРОВО – ФАТЕНИ МОМЕНТИ

Не е ништо чудно во овој период од годината во нашиот град Берово да има електрични празнења, кои некогаш знаат  да бидат засташувачки и опасни.Токму пред два часа, објективот на соработникот на Малеш Нет, Глигор Дидо фати погодни моменти од краткотрајниот дожд придружен со силни електрични празнења.Неофициално нема направено штета

Читај повеќе

Врв Кадиица@09.04.2018

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 20%; } #gallery-1 img {
прикажи ги сите Галерија вести

Домот на културата “Димитар Беровски“

Домот на културата “Димитар Беровски“-Берово е единствената институција од областа на културата и главен двигател на сите случувања од областа на културно забавниот живот во општина Берово. По ослободувањето во 1946 година за потребите кои се наложувале во Берово бил формиран “Работнички универзитет“ и “Народна библиотека“. Се организирале вечерни школи

Читај повеќе
прикажи ги сите Дом на културата вести

Традиција

Во малешевскиот регион се уште се негуваат и практикуваат традиционалните занаети: копаничарство, кујунџиство, ковачкиот занает и папукчиство. Дрвото е материјал со неограничени можности. Во малешевијата можете да видите како се изработуваат секаков вид на икони во византиска техника, комплетна иконографија, фрескопис и иконостаси од дрво. Иконопис: Ореовата даска се подготвува;

Читај повеќе
прикажи ги сите Дома вести

ДЕНЕС БЕЛЕЖИМЕ 148 ГОДИНИ ОД РАЗЛОВЕЧКОТО ВОСТАНИЕ

Берово важел и ќе важи за револуционерен град.Токму денес одбележуваме 148 години од првото оружно востание во Македонија, оганизирано од нашиот револуционер и татко на нашиот град Димитар Поп Георгиев-Беровски. Главни иницијатори и организатори на востанието биле Димитар Поп Георгиев Беровски (1840-1907 г.) и неговиот дедо Поп Стојан од Разловци. Разловечкото востание, и покрај неговото брзо

Читај повеќе

(ВИДЕО) МЛАДИТЕ АКТИВИСТИ ОД ПЕХЧЕВО И БЕРОВО ГО КРЕНАА ГЛАСОТ ЗА ПОЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Во Берово денес беше одржан завршниот настан од проектот „Еко активизам – младите креираат одржлива иднина“ кој го спроведува здружението

Во Берово одржан Локален младински форум во рамките на проектот ” Еко активизам – младите креираат одржлива иднина”

Во рамките на проектот „Еко активизам – младите креираат одржлива иднина“ , што го спроведува Здружението Амброзија, денес во Општина

ЧЕСТИТ ПРВИ МАЈ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТРУДОТ

Меѓународниот празник на трудот се одбележува во знак на сеќавање на 1 мај 1886 година, кога во Чикаго, САД, повеќе

РЕПОРТАЖА ОД СЕЛО БУДИНАРЦИ: НА ДЕНЕШНИОТ ПРАЗНИК ЛАЗАРИЦА СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ПОСТАВУВАЊЕТО НА КРСТОТ ВО ЧЕСТ НА РЕВОЛУЦИОНЕРИТЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА

Денес бевме во древното малешевско село Будинарци, во живописната убавина на Малешевските планини, каде на денешниот празник Лазарца, се одбележуваат

прикажи ги сите Други вести вести

31 ГОДИНА ОД ПОСТОЕЊЕТО НА КОМПАНИЈАТА М.МЛАДОСТ ОД БЕРОВО

Од 1992 година на улицата „Партизанска“ во Берово непрекинато веќе 31 година функционира семејната компанија за продажба на бела техника, апарати за домаќинство и колонијал „М.Младост“. Голем број Беровчани, Малешевци и многу други луѓе од соседните општини, во текот на годините биле услужени и задоволни. Дoдека многу други компании во

Читај повеќе

Центар за економски анализи: Берово со најдобри резултати во прибирањето на даночните приходи

Во просториите на Општина Берово, денес беше одржана презентација на резултатите од унапредување на даночниот морал, кој што го спроведува

(ВИДЕО) Министерот за Транспорт и врски во Берово ги претстави новите поедноставени процедури за поставување фотоволтаици на објекти

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денес оствари работна посета на општина Берово каде заедно со градоначалникот Звонко Пекевски

ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА УДРИ И НА ПРОСЛАВАТА НА НОВАТА 2023 ГОДИНА.НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД ВО БЕРОВО ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ САМО СО ОГНОМЕТ

По две години пауза со организирање на дочек на Новата година на градскиот плоштад во Берово поради пандемијата и оваа

БЕКТЕШИ: СИТЕ ТРГОВЦИ ВО ТУРИСТИЧКИТЕ МЕСТА ЌЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА И НА ПРАЗНИЦИ, РАБОТНИЦИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ 100% ПОГОЛЕМА ДНЕВНИЦА

Измените и дополнувањата на Законот за трговија се поднесени во Собрание, а се однесуваат на одредбите во однос на недела

прикажи ги сите Економија вести

ВЕРНИЦИТЕ МУСЛИМАНИ ОД БЕРОВО ГО СЛАВАТ КУРБАН БАЈРАМ

Со утринската молитва Сабах-намаза и потоа Бајрам-намаз, верниците од муслиманска вероисповед од Берово и целиот свет, денеска го слават Курбан-бајрам, ден познат како празник на жртвата, зашто се принесува жртва – курбан. Во Џамијата „Мехмет Бег“ во Берово се собраа верниците муслимани, кои со молитвата се приближуваат кон семоќниот Аллах,

Читај повеќе

(ВИДЕО) ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛИЧНОСТИ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: АТАНАС РАЗДОЛОВ (1872-1931)

Атанас Раздолов е роден во 1872 година, во сиромашното семејство Топаловци во Берово. Поминал тешко и несреќно детство. Покрај сиромаштијата,

ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛУЃЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: ЛЕОНИД ПЕЦОВСКИ (1923-1945)

Меѓу плејадата на истакнати луѓе од Малешевијата се вбројува и младиот храбар и воинствен малешевец Леонид Пецовски кој е роден на

ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛУЃЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: НИКОЛА СПАСОВ МАЛЕШЕВСКИ (1850-1945)

Помеѓу плејадата македонски револуционери и дејци од крајот на XIX и почетокот на XX век, меѓу кои можеме да ги

(ВИДЕО) ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛУЃЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: ГАВРИЛ АТАНАСОВ – ЗОГРАФ (1862-1951)

Гаврил Атанасов е роден во Берово во 1862 година од православни родители. Татко му, кој по народност бил Цинцарин –

прикажи ги сите За Берово вести

ЕКИПАТА НА АРМ СЕ ШАМПИОНИ НА РАБОТНИЧКИТЕ СПОРТСКИ ИГРИ

Со победа во изведување пенали тимот на АРМ во финалето беше поуспешен против екипата на ДИК Фагус, со што успешно се заокружени Работничките спортски игри 2024 година, во Берово. Пред преполна сала публика, во една возбудлива и неизвесна атмосфера, се играа следниве натпревари: -За трето место од 18: 00 Образование

Читај повеќе

ФУДБАЛСКИОТ ТУРНИР „МАЛЕШ КУП“ ВО БЕРОВО ЦЕНТАР НА СПОРТСКИТЕ СЛУЧУВАЊА НА ИСТОКОТ

Веќе четири дена, Берово е центар на спортските случувања во истокот, каде во тек се игрите во мал фудбал, од

ВИДЕО РЕПОРТАЖА: СО ОРА И ПЕСНИ ЖИТЕЛИТЕ НА ЈУРУКО ВО БЕРОВО ЈА ПРОСЛАВИЈА ТРАДИЦИОНАЛНАТА МААЛСКА СРЕДБА

Како и секоја година, многу луѓе собра Маалската средба во населбата Јуруко, најстарата населба во Берово. Жителите на Јуруко и

ПИСМА: ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА ВО МАЛЕШЕВИЈАТА СЕ ЗАКАНУВА УНИШТУВАЊЕ НА СВИЊИ

Во редакцијата на Малеш Нет, пристигна писмо од засегнати граѓани коишто информираат дека на 20 Септември, се заканува уништување на

НОЌЕН ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ “МАЛЕШ КУП” СО НАГРАДЕН ФОНД НАД 150.000 ДЕНАРИ

Во Берово во тек пријавувањето за големиот регионален турнир во мал фудбал ,,Малеш Куп”, кој ќе се одржи кон средината

прикажи ги сите Забава вести

Како да се справите со негативни луѓе: 7 едноставни совети

Сите ние имаме личност во животот која е негативна најчесто. Таквите луѓе може да бидат заморни и исцрпувачки, да се биде во близина, но поради некоја причина, мораме да поминуваме време со нив. Тоа може да биде колега, пријател на партнер, партнер на пријател или член на семејството. Но, како

Читај повеќе

ИНСПИРАТИВНА ПРИКАЗАНА: ЈАСТРЕБОТ КОЈ СТАНА КОКОШКА

Се вели дека еднаш одамна живеел јастреб на рид обраснат со шума. Направил гнездо на круната на едно дрво, во

ЛУЈ БРАЈ – СЛЕПИОТ ПРОНАОЃАЧ

Луј Брај е уште една историска личност која го смени начинот на кој гледаме на светот и сè што се

ПЕТНАЕСЕТ ГОДИШЕН МИЛИОНЕР

Доминик Меквеј е роден во 1985 година во Англија. Својот бизнис го започнал на 13 години, а станал милионер на

КОГА ПОСЛЕДЕН ПАТ СТЕ НАПИШАЛЕ И ПРАТИЛЕ НЕКОМУ ПИМО?

Праќањето писма порано беше важна улога во нашата комуникација и известување.Тренд беше да испратиш некому писмо, а во него личен

прикажи ги сите Занимливости вести

Николовски од Берово: Сточарите да ги проверат сметките, следува авансната основна субвенција за 2023 година

8 Министерот за земјоделство Љупчо Николовски денеска во Берово оствари повеќе средби со земјоделците и сточарите од Берово и беровско. Низ разговар со нив им ги пренесе информациите за новите мерки од 2024 година, за поддршка на земјоделците.  Сточарите во текот на оваа недела како што истакна министерот Николовски на

Читај повеќе

ОТВОРЕНО ПИСМО ОД МЛАДИОТ МАЛЕШЕВСКИ ЗЕМЈОДЕЛЕЦ ВАСКО: ИМА ЛИ СВЕТЛО НА КРАЈОТ ОД ТУНЕЛОТ?

Васко Црнаковски е најдобриот млад земјоделец во Малешевијата, кој засадува околу 50 декари компир секоја година.Тој е еден од повеќето

(ВИДЕО)РЕПОРТАЖА ВО СЕЛО ЦРНИК: ОД НЕКОГАШ НАЈБРОЈНОТО СЕЛО СО ДОБИТОК, ДЕНЕС ГИ НЕМА НИТУ ЛУЃЕТО НИ ЖИВОТНИТЕ

Селото Црник во општина Пехчево, на времето било едно од најбројните села со добиток од овци и крави во Малешевијата.Главната

СТАВЕНА ВО ФУНКЦИЈА АПЛИКАЦИЈА ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ИНФОРМАЦИИТЕ ОД АГРОМЕТЕРОЛОШКАТА СТАНИЦА ВО БЕРОВО.

Во близина на имотот на ,,Малеш Бреза”, на влезот во Берово, неодамна е поставена агро-метеоролошка станица за заштита на земјоделските

ГОЛЕМ БРОЈ ЈАГНИЊА ОСТАНАА ВО ТРЛАТА.

Велигден беше последната надеж за деморализираните сточари . Откако голем дел од нивните јагниња и станаа во трлата, ситуацијата во

прикажи ги сите Земјоделие вести

(ВИДЕО) ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛИЧНОСТИ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: АТАНАС РАЗДОЛОВ (1872-1931)

Атанас Раздолов е роден во 1872 година, во сиромашното семејство Топаловци во Берово. Поминал тешко и несреќно детство. Покрај сиромаштијата, неговото семејство било погодено од голема трагедија. Во 1877 го дина речиси сите најблиски му починале од тешка болест, па малиот Атанас останал сам со својот дедо, кој веќе бил

Читај повеќе

ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛУЃЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: ЛЕОНИД ПЕЦОВСКИ (1923-1945)

Меѓу плејадата на истакнати луѓе од Малешевијата се вбројува и младиот храбар и воинствен малешевец Леонид Пецовски кој е роден на

ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛУЃЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: НИКОЛА СПАСОВ МАЛЕШЕВСКИ (1850-1945)

Помеѓу плејадата македонски револуционери и дејци од крајот на XIX и почетокот на XX век, меѓу кои можеме да ги

(ВИДЕО) ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛУЃЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: ГАВРИЛ АТАНАСОВ – ЗОГРАФ (1862-1951)

Гаврил Атанасов е роден во Берово во 1862 година од православни родители. Татко му, кој по народност бил Цинцарин –

ВРЕМИЊА:РАСПЕАНИ БЕРОВЧАНИ ОД АРХИВАТА НА МРТВ.

Од архивата на Македонската радио телевизија. Распеани Беровчани, безвременска музичка емисија снимена во далечната 1973 година. За сите носталгичари по

прикажи ги сите Историја вести

РЕФРЕШ КАФЕ

Рефреш кафе е вашата дестинација во градот, каде можете најудобно да се чувствувате од сите други кафичи во Берово, а причина за тоа е добриот амбиент, квалитетната послуга и ведрите лица на сите присутни што резултира со најпосетен и најуреден кафич во градот.Топ место за вашата утрински доза на кофеин

Читај повеќе

ОЛД ДАБЛИН ПАБ

Местото кое е препознатливо по ROCK музика и доброто пиво.Олд Даблин Паб во центарот на градот е катче кое ги

прикажи ги сите Кафичи вести

ИНСПИРАТИВНА ПРИКАЗАНА: ЈАСТРЕБОТ КОЈ СТАНА КОКОШКА

Се вели дека еднаш одамна живеел јастреб на рид обраснат со шума. Направил гнездо на круната на едно дрво, во кое неговата женка подоцна снела четири јајца. Меѓутоа, недолго потоа се случил силен земјотрес и јајцата испаднаа од гнездото. Се споменува дека едно јајце завршило во фарма за кокошки лоцирана

Читај повеќе

ЛУЈ БРАЈ – СЛЕПИОТ ПРОНАОЃАЧ

Луј Брај е уште една историска личност која го смени начинот на кој гледаме на светот и сè што се

Козарев: Судството на крстопат помеѓу реформите со европски предзнак наспроти судството во кое кадија те тужи и кадија те суди

Судскиот совет на РСМ има значајна надлежност во менаџирање со кадровскиот потенцијал во судовите во нашата држава. Дали постојат целосни

КОЛУМНА: ВОЈНА И МИР

Војната е сеприсутна работа: како внатрешно-човечка состојба и дејство (често наречена стрес), како надворешно-човечка општествена состојба, видлива и невидлива, војна

КОЛУМНА НА ТАЊА АЖДАЈА: АНАРХИМЕДОВ ЗАКОН

Кога еден менталитет е обележан од премисата “да му умре козата на комшијата”, тоа укажува на менталитет кој чувството за

прикажи ги сите Колумни вести

ИНСПИРАТИВНА ПРИКАЗАНА: ЈАСТРЕБОТ КОЈ СТАНА КОКОШКА

Се вели дека еднаш одамна живеел јастреб на рид обраснат со шума. Направил гнездо на круната на едно дрво, во кое неговата женка подоцна снела четири јајца. Меѓутоа, недолго потоа се случил силен земјотрес и јајцата испаднаа од гнездото. Се споменува дека едно јајце завршило во фарма за кокошки лоцирана

Читај повеќе

ЛУЈ БРАЈ – СЛЕПИОТ ПРОНАОЃАЧ

Луј Брај е уште една историска личност која го смени начинот на кој гледаме на светот и сè што се

Козарев: Судството на крстопат помеѓу реформите со европски предзнак наспроти судството во кое кадија те тужи и кадија те суди

Судскиот совет на РСМ има значајна надлежност во менаџирање со кадровскиот потенцијал во судовите во нашата држава. Дали постојат целосни

КОЛУМНА: ВОЈНА И МИР

Војната е сеприсутна работа: како внатрешно-човечка состојба и дејство (често наречена стрес), како надворешно-човечка општествена состојба, видлива и невидлива, војна

КОЛУМНА НА ТАЊА АЖДАЈА: СТАДОТО ДРЖАВА

Држава не може да биде водена од некој кој не знае што значи екосистем / целина меѓу чии составни делови

прикажи ги сите колумни вести

ИНСПИРАТИВНА ПРИКАЗАНА: ЈАСТРЕБОТ КОЈ СТАНА КОКОШКА

Се вели дека еднаш одамна живеел јастреб на рид обраснат со шума. Направил гнездо на круната на едно дрво, во кое неговата женка подоцна снела четири јајца. Меѓутоа, недолго потоа се случил силен земјотрес и јајцата испаднаа од гнездото. Се споменува дека едно јајце завршило во фарма за кокошки лоцирана

Читај повеќе

ЛУЈ БРАЈ – СЛЕПИОТ ПРОНАОЃАЧ

Луј Брај е уште една историска личност која го смени начинот на кој гледаме на светот и сè што се

Козарев: Судството на крстопат помеѓу реформите со европски предзнак наспроти судството во кое кадија те тужи и кадија те суди

Судскиот совет на РСМ има значајна надлежност во менаџирање со кадровскиот потенцијал во судовите во нашата држава. Дали постојат целосни

КОЛУМНА: ВОЈНА И МИР

Војната е сеприсутна работа: како внатрешно-човечка состојба и дејство (често наречена стрес), како надворешно-човечка општествена состојба, видлива и невидлива, војна

МАЛЕШ НЕТ КОЛУМНА:СКЕПТИЧКА ПЕРЦЕПЦИЈА НА ТЕХНОЛОШКИОТ РАЗВОЈ ИЛИ НЕОПРАВДАН СТРАВ ОД НОВО НУЖНО ДОБРО???

Пред извесно време пишувајки за социо – економскиот импут на Ковид 19,свесно ја начнав 5Г темата цитирајки го др.Томас Коуан

прикажи ги сите Колумни вести

(ВИДЕО) Кафе Де Анатолиа (Cafe De Anatolia) во живо во Сули Ан (Скопје): Фузија на музика и историја

Примеси од малешевска музика беа презентирани од нашиот беровски виртуоз на труба, Емрах Кантуровски во најновиот жив настап на македонската продукциска и издавачка компанија ” Кафе Де Анатолиа”, снимен меѓу древните ѕидови на Сули Ан во Стариот базар/чаршија на Скопје. Во соработка со Факултетот за уметности, овој посебен настап ги

Читај повеќе

МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ „МАКЕДОНСКА ЗОРА 93“ ВО ГРАДОТ ОФЕНБУРГ ПРОСЛАВИ 30 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Македонскиот клуб во градот Офенбург во Германија „Македонска Зора 93“ викендот прослави 30 годишен јубилеј од своето постоење. На свечената

ЗА ИСТАКНАТИТЕ РЕВОЛУЦИОНЕРИ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: НИКОЛА ПЕТРОВ РУСИНСКИ

Роден сум на 21 ноември 1875 година во с. Русиново, Малешевско (Македонија). Мајка ми се викаше Шекерина Мицова по татко…

МЛАДИ УМЕТНИЦИ ОД БЕРОВО СО ИЗРАБОТКА НА МУРАЛ ГО ОВЕКОВЕЧИЈА ЛИКОТ НА ДАМЕ ГРУЕВ – Mалеш Нет

Млади уметници од Берово, кои се занимаваат со цртање на графити, деновиве изработија мурал со кој го овековечија ликот на

ДЕЛИРИУМ НА СИНОЌЕШНАТА ЖУРКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК ВО БЕРОВО.

Позитивни вибрации од беровската публика и гостите од соседните градови на одржаната забава по повод 23 Август денот на ослободувањето

прикажи ги сите Култура вести

ВРЕМИЊА:РАСПЕАНИ БЕРОВЧАНИ ОД АРХИВАТА НА МРТВ.

Од архивата на Македонската радио телевизија. Распеани Беровчани, безвременска музичка емисија снимена во далечната 1973 година. За сите носталгичари по тоа прекрасно и не така далечно време, половина час убава малешевска народна музика, традиција и култура која со години опстојувала и се негувала на тоа поднебје. Емисија која не може,

Читај повеќе

МУЗИКА:СТАРО МАЛЕШЕВСКО ОРО

Во овие времиња на седење дома,имаме повеќе време да се занимаваме со било што.Еве екипата на Малеш Нет ви го

КАРОЛИНА ГОЧЕВА, ШТЕКИЦИ И ДЈ СЕНЕ, ВЕЧЕРВА НА ETHNO SQUARE FESTIVAL БЕРОВО.

Во вториот ден на Плоштад фестивалот во Берово, вечерва пред беровската публика ќе се престави  Каролина Гочева која сите добро

Домот на културата “Димитар Беровски“

Домот на културата “Димитар Беровски“-Берово е единствената институција од областа на културата и главен двигател на сите случувања од областа

ЕТНО ПЛОШТАД ФЕСТИВАЛ

Во пресрет на големиот христијански празник „Успение на Пресвета Богородица“ – Голема Богородица (28ми Август), Берово секоја година во последниот

прикажи ги сите Култура вести

ИНФОРМАЦИЈА ЗА АФРИКАНСКА ЧУМА КАЈ СВИЊИТЕ

Во врска со актуелната појава на болеста африканска чума кај свињите во некои градови, Општина Берово ја известува јавноста,  дека ова е вирусно заболување кај свињите, кое не носи ризик по јавното здравје, односно луѓето не заболуваат од истото, бидејќи не се приемчиви за вирусот кој ја предизвикува болеста. Инаку,

Читај повеќе
прикажи ги сите Лов и риболов вести

(ВИДЕО) ЗАЕВ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ФУНКЦИЈАТА ПРЕМИЕР И ЛИДЕР НА СДСМ

Премиерот Зоран Заев поднесе оставка како премиер и лидер на СДСМ по денешниот втор круг од локалните избори. Пред да каже дека поднесува оставка, тој им честиташе на противниците на победата на локалните избори. „Во името на СДСМ им ја честитам на нашите опоненти победата на овие локални избори. Ја

Читај повеќе

ПЕКЕВСКИ : ГОЛЕМА ПОБЕДА – БЕРОВО ПРОДОЛЖУВА НАПРЕД, НЕМА ВРАЌАЊЕ НАЗАД

Почитувани граѓани, жители на Берово, жители на Малешевијата. Имаме ГОЛЕМА ПОБЕДА во прв круг на локалните избори и на избор

(ВИДЕО) ИЗЈАВИ НА КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА БЕРОВО ПОСЛЕ НИВНОТО ГЛАСАЊЕ.

Очекувам изборите да поминат во мирен ред, а од четворицата кандидати за градоначалник да победи најдобриот. Ова во својата изјава

ЗАВРШНО ОБРАЌАЊЕ НА ПЕТАР РУЖИНСКИ,НОСИТЕЛОТ НА ЛИСТАТА НА СОВЕТНИЦИ ОД ВМРО-ДПМНЕ.

Почитувани сограѓани, Најпрвин дозволете ми во свое лично име да се заблагодарам на мојата политичка партија ВМРО-ДПМНЕ што ми ја

ПЕКЕВСКИ: РУСИНОВО ЈА ПРЕПОЗНАВА ПОСВЕТЕНОСТА И ИСКРЕНОСТА, СРАБОТИВМЕ МНОГУ, ВО ВТОРИОТ МАНДАТ ПРОДОЛЖУВАМЕ УШТЕ ПОСИЛНО

Вечерва карванот на „Најдоброто за мојата општина“ ја одржа својата последна трибина во село Русиново.Пред голем број присутни за кои

прикажи ги сите Локални избори 2021 вести

ЗА ВЕЛИГДЕН И БАЈРАМ ЌЕ НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС, КАФЕАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ ДО 20 ЧАСОТ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ.

За Велигден и Бајрам да нема полициски час, и угостителските објекти да работат до 20, односно до 20: 30 часот, е новиот предлог на Главниот кризен штаб во Владата, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Предлогот е за Велигден полициски час да нема ноќта в сабота спроти недела (први

Читај повеќе

Полициски час од 21 часот, предлага Комисијата за заразни болести.

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок предложи полицискиот час од 28 април да почнува од 21 часот и да

Рестриктивните мерки остануваат на сила уште една недела.

Донесена е одлука за продолжување на рестриктивните мерки за уште една недела, неофицијално дознава Сител. Одлуката за продолжување на рестрикциите

Ќе има ли продолжување на полицискиот час и остануваат ли затворени угостителите?

Денеска ќе заседава Комисијата за заразни болести која ќе треба да одлучи дали продолжуваат да важат рестриктивните мерки во земјава.

ОФИЦИЈАЛНО: ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 20:00 ЧАСОТ И ЗАТВОРАЊЕ НА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ!

Сите угостителски објекти ќе можат да работат само со достава и нарачки, но гости не смеат да примаат. – Целосна

прикажи ги сите Македонија вести

ПОТВРДЕН УШТЕ ЕДЕН СЛУЧАЈ НА САЛМОНЕЛА ВО БЕРОВО

Потврден е уште еден случај на присуство на бактеријата салмонела кај уште едно дете од Берово, изјавија од Центарот за Јавно здравје во Кочани. Како што истакна директорот на ЦЈЗ-Кочани, Гоце Серафимов, не се работи за ново заразено лице туку од мострите што се пратени претходно е утврдено дека лицето

Читај повеќе

НЕМА САЛМОНЕЛА ВО ХРАНАТА ОД ДЕТСКАТА ГРАДИНКА „23 АВГУСТ“ ВО БЕРОВО, ОД КАДЕ СЕ ЗАРАЗИЛЕ ДЕЧИЊАТА СЕУШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ

Нема салмонела во храната земена од детската градинка „23 Август“ во Берово, покажаа денешните резултати од испитувањата во Центарот за

ШЕСТ НОВИ СЛУЧАИ НА САЛМОНЕЛА ПОТВРДЕНИ КАЈ ДЕЧИЊА ОД БЕРОВО

Уште шест нови случаи со присуство на бактеријата салмонела, денес се потврдени кај дечиња од Берово истакнаа од Центарот за

Kомпанијата Зегин донираше апарат за мерење на билирубин кај новороденчињата во општата болница во Охрид

Денес во Општата болница – Охрид, на оделението за Гинекологија и Неонатологија, компанијата Зегин донираше апарат за мерење на билирубин

Родител од Берово: Нема салмонела кај вработените и на површините во беровската детска градинка „23 август“, но затоа има заболени деца со симптоми од кои не барате испитување.

Нема салмонела кај вработените и на површините во беровската детска градинка „23 август“, покажаа првичните резултатите од анализите на кочанскиот

прикажи ги сите Медицина вести

ПРИКАЗНИ:Мистеријата на исчезнувачкиот кучешки измет.

Бизнисменот Р. излезе од својата шпанско-римска хациенда во барокно готски стил и зачекори во јапонско-медитеранската градина со викторијански елементи. Помина покрај камените лавови на двете страни од влезот, покрај фонтаната со купидон во лет и покрај мермерните лебеди спонтано расфрлани низ тревникот. Дојде до Цезар, неговиот пес од ретка раса

Читај повеќе

СИРОМАШТИЈА НА СИТЕ СТРАНИ

(ФБ статус) Гозба По бурек сабајлево во локалната пекара. Додека чекав да се допече симитката, влегува човек во работничко одело.

прикажи ги сите Муабетје вести

МУЗЕЈ НА БЕРОВО

Музејот на Берово е местото каде би требало да го почнете запознавањето со Берово. Сместен е во прекрасна зграда во самиот центар на градот, која е реконструирана во духот на оригиналната архитектура од крајот на 19-ти век, за која беровчани се сентиментално врзани бидејќи е еден од препознатливите елементи на

Читај повеќе
прикажи ги сите Музеј на град Берово вести

ОГЛАС: СЕ ПРОДАВА БОРОВА ШУМА ВО АТАРОТ НА СЕЛО РАТЕВО

Се продава борова шума во атарот на село Ратево, со површина 9204 m2.За подетални информации на тел:070 309-027

Читај повеќе

Кракутовски: Мојот патриотизам е насочен кон перспективно економски стабилно и туристичко Берово (Видео)

„Како кандидат за пратеник од редовите на ВМРО ДПМНЕ, мојот патриотизам е насочен и кон перспективно и економски стабилно Берово.Развојот

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПОЧИНАЛ ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ БЕЛЕГОТ НА НАШЕ БЕРОВО

На денешен ден, во 1898 година, на 93 годишна возраст, овој свет го напуштил Илија Марков Малешевски. Дедо Иљо Малешевски

(ВИДЕО) СО ПОДГОТОВКА НА ЗДРАВА ТРПЕЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД УГОСТИТЕЛСКО-ТУРИСТИЧКАТА СТРУКА ПРИ БЕРОВСКАТА ГИМНАЗИЈА ГО ОДБЕЛЕЖАА ДЕНОТ НА ЗДРАВЈЕТО

Учениците од угостителсо-туристичката насока при гимназијата ОСУ„Ацо Русковски“ во Берово, приредија вистински кулинарски способности со што го одбележаа светскиот ден

АХМАДИЈА ЗАЕДНИЦАТА СПРОВЕДЕ ХУМАНА АКЦИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ (ВИДЕО)

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, Ахмадија муслиманската заедница во Македонија, во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, денес

прикажи ги сите Некатегоризирано вести

ХИП ХОП ВЕЧЕР ВО РИВЕР КЛУБ

Ноќниот клуб Ривер – Делчево во петок ви ја претставува вечерта на хип хоп културата, која ќе биде презентирана од страна на DJ SENE, добропознатиот артист, некомерцијалист и долгогодишен DJ, а ќе се потсетиме на вистинскиот звук и значење на Old School Хип Хопот , каде во 90 години сите

Читај повеќе

КРИСТИЈАН ДИМОВСКИ ОД БЕРОВО Е НОВОТО ЛИЦЕ НА МАКЕДОНСКАТА СЦЕНА.

Кристијан Димовски од Берово, со својата прва авторска песна со наслов „Една жена“, е новиот миленик на младите и новото лице

ТУБОРГ ЗАБАВА ОВАА САБОТА ВО КЛУБ РИВЕР.

Клубот Ривер – Делчево и оваа сабота е главната дестинација за топ забава во регионот.Овојпат Туборг ви ја претставува забавата

НАШИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ВЕЧЕРВА Е НА ЖИВА СВИРКА ВО РЕСТОРАНОТ МРС.

Како и секој четврток така и вечерва ако саката добра музика и уживање во добро препознатливата храна, нашата понуда е

САБОТА ВЕЧЕР ВО КЛУБ РИВЕР: HOUSE ИГРАНКА СО DJ TODOROFF

Најпосетениот ноќен клуб во Делчево и околните градови клуб Ривер, не престанува со забавите и изненадувањата.После успешната роденденска забава каде

прикажи ги сите Ноќен живот вести

ХИП ХОП ВЕЧЕР ВО РИВЕР КЛУБ

Ноќниот клуб Ривер – Делчево во петок ви ја претставува вечерта на хип хоп културата, која ќе биде презентирана од страна на DJ SENE, добропознатиот артист, некомерцијалист и долгогодишен DJ, а ќе се потсетиме на вистинскиот звук и значење на Old School Хип Хопот , каде во 90 години сите

Читај повеќе

ТУБОРГ ЗАБАВА ОВАА САБОТА ВО КЛУБ РИВЕР.

Клубот Ривер – Делчево и оваа сабота е главната дестинација за топ забава во регионот.Овојпат Туборг ви ја претставува забавата

НАШИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ВЕЧЕРВА Е НА ЖИВА СВИРКА ВО РЕСТОРАНОТ МРС.

Како и секој четврток така и вечерва ако саката добра музика и уживање во добро препознатливата храна, нашата понуда е

САБОТА ВЕЧЕР ВО КЛУБ РИВЕР: HOUSE ИГРАНКА СО DJ TODOROFF

Најпосетениот ноќен клуб во Делчево и околните градови клуб Ривер, не престанува со забавите и изненадувањата.После успешната роденденска забава каде

ЧЕТВРТОК ЗАДОЛЖИТЕЛНО ВО МРС

Наш предлог за вечерва е дојдете во ресторанот Мрс, во добро познатиот амбиент и прекрасната храна придружена од ведерите насмевки

прикажи ги сите Ноќни настани вести

(ВИДЕО) ПРВО МЕСТО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД “ООУ ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ” НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО МАНДОЛИНСКИ ОРКЕСТАР

Со гордост и радост споделуваме дека учениците од ООУ „Дедо Иљо Малешевски“ – Берово, го освоија првото место на Државниот натпревар по мандолински оркестар! Нашиот талентиран оркестар ја воодушеви публиката и жирито со изведбите на композициите „Танец“ и „Амурски бранови“, покажувајќи високо ниво на музичка совршеност и синхронизација. Натпреварот беше

Читај повеќе

ОСУ„АЦО РУСКОВСКИ“ ВО БЕРОВО ОДБЕЛЕЖА 70 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ И ГИМНАЗИСКО ОБРАЗОВАНИЕ (ВИДЕО)

ОСУ,,Ацо Русковски” денес го одбележа патрониот празник и 70-годишнината од постоењето на гимназиското образование во Берово. Со низа свечености учениците

ОТВОРЕН ИНФО ДЕН ВО ГИМНАЗИЈАТА „АЦО РУСКОВСКИ“ ВО БЕРОВО

Во средното училиште ОСУ „Ацо Русковски“ – Берово, денес беше организирана промоција на гимназиското и стручното образование каде девето одделенците

ООУ „ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК И 79 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Со положување на свежо цвеќе, пред спомен плочата во училишниот двор, денеска во Берово, започна одбележувањето на патрониот празник во

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА УПИС НА ПРВАЧИЊА ВО УЧЕБНАТА 2023/2024 ГОДИНА ВО ООУ„ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ“ БЕРОВО

УСЛОВИ ЗА ЗАПИШУВАЊЕ Уписот ќе биде во тек на месец MАЈ. ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ: Пријавата со потребните документи треба да се

прикажи ги сите Образование вести

ОГЛАС: СЕ ПРОДАВА БОРОВА ШУМА ВО АТАРОТ НА СЕЛО РАТЕВО

Се продава борова шума во атарот на село Ратево, со површина 9204 m2.За подетални информации на тел:070 309-027

Читај повеќе

ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: КОМПАНИЈАТА “ЕКЛЕКТИК” ВРАБОТУВА ДИСПЕЏЕР ВО БЕРОВО

Се бара диспеџер за работа во канцеларија во Берово за реномираната компанија „Еклектик“ која се занимава со висококвалитетни услуги во

ОГЛАС: СЕ ПРОДАВААТ ДВА ПЛАЦА ВО БЕРОВО

Се продаваат два плаца со КП 1302/6 со површина од 643м2 и Кп 1302/12 со површина 356м2 во КО Берово.Цената е

прикажи ги сите Огласи вести

ОГЛАС: СЕ ПРОДАВА БОРОВА ШУМА ВО АТАРОТ НА СЕЛО РАТЕВО

Се продава борова шума во атарот на село Ратево, со површина 9204 m2.За подетални информации на тел:070 309-027

Читај повеќе

ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: КОМПАНИЈАТА “ЕКЛЕКТИК” ВРАБОТУВА ДИСПЕЏЕР ВО БЕРОВО

Се бара диспеџер за работа во канцеларија во Берово за реномираната компанија „Еклектик“ која се занимава со висококвалитетни услуги во

ОГЛАС: СЕ ПРОДАВА КОМБИНИРАНА ПРИКОЛКА

Се продава комбинирана приколка за трактор и култиватор, со комплетна инсталација, кардан, редуктор и кипер со нови гуми. Цена: 500

ОГЛАС:СЕ ПРОДАВА ПЛАЦ ВО БЕРОВО

Се продава плац со вкупна површина од 225м2. Поради тоа што на парцелата постоела индивидуална станбена зграда од 37м2, купувачот

ОГЛАС: СЕ ПРОДАВААТ ДВА ПЛАЦА ВО БЕРОВО

Се продаваат два плаца со КП 1302/6 со површина од 643м2 и Кп 1302/12 со површина 356м2 во КО Берово.Цената е

прикажи ги сите Огласи вести

120 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ПЕХЧЕВО

На 4 април 1904 година во 12 часот и 25 минути, пограничното подрачјето помеѓу Пехчево било погодено од разорнувачки земјотрес со магнитуда од 7.8 степени според Рихтеровата магнитудна скала и интензитет од Х степени според EMSC-98. Ова е најсилниот земјотрес кој се случил на копнениот дел на Балкански полуостров. Најголемиот

Читај повеќе

ПРЕКУ ДОБИЕНА СУДСКА ПОСТАПКА НА ГРАЃАНИН ПРОТИВ ОПШТИНА БЕРОВО, ЌЕ СЕ ПРАВИ КРАКОТ НА УЛИЦАТА МИРЧЕ АЦЕВ

Ова е центарот на Берово поточно чаршијата, која го краси нашиот град, убаво уредена и препознатлива меѓу туристите кои го

Потпишан договор за збратимување на Општините Берово, Бољарево и Кумровец

Во рамки на официјалната посета на делегацијата од Општина Кумровец, денеска градоначалниците на општините Берово и Кумровец,  потпишаа Договор за

Со низа активности одбележан 23 Август, Денот на ослободувањето на Берово

Со положување на свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во НОВ во близина на ОЈУДГ „23 Август“ во Берово

Министерот за транспорт и врски, во работна посета во Берово

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денес оствари работна посета на Општина Берово, каде што заедно со Градоначалникот на

прикажи ги сите Општини вести

МИЦКОВСКИ ОД БЕРОВО: На 15-ти јули конечно ќе ја победиме сите заедно оваа ненародна и криминална власт.

Претседателот на најголемата политичка опција во државата ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Берово ги повика сите граѓани да се обединат, и оние неопределените, па и оние досегашните поддржувачи на СДСМ, против проектот на СДСМ и БЕСА за федерализација на Македонија се до нејзино крајно уништување. -Кога човек делува навидум разочарано треба

Читај повеќе

ЛЕВИЦА ОД БЕРОВО:ДРЖАВНИ ОТКУПНИ ЦЕНТРИ ЗА БЕРОВСКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ И ЗАШТИТА НА ШУМИТЕ.

Носителот во изборна единица 3 од политичката партија „Левица“ Борислав Крмов, денес во Берово ја презентираше програмата каде најави поддржка

ЈАНУШЕВ ОД БЕРОВО:НАД 1000 ПРОЕКТИ,ЗА СЕКОЈ ГРАЃАНИН ДА ЖИВЕЕ ПОДОБРО.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на Изборна единица 3, Игор Јанушев денеска беше во посета на Берово.Тој најпрво го

прикажи ги сите Парламентарни избори 2020 вести

120 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ПЕХЧЕВО

На 4 април 1904 година во 12 часот и 25 минути, пограничното подрачјето помеѓу Пехчево било погодено од разорнувачки земјотрес со магнитуда од 7.8 степени според Рихтеровата магнитудна скала и интензитет од Х степени според EMSC-98. Ова е најсилниот земјотрес кој се случил на копнениот дел на Балкански полуостров. Најголемиот

Читај повеќе

Од 13 до 15 Јули следува фестивалот на дувачки оркестри ,,Пехчево 2023″

Утврдена програмата за овогодишното издание на Фестивалот на дувачки оркестри ,,Пехчево 2023″. Фестивалот ќе се одржи од 13 до 15

Успешно завршија активностите од Еразмус + проектот „Трансформативна сила на дигитализацијата во училиштата“

Во рамките на Eразмус+ проектот „Трансформативна сила на дигитализацијата во училиштата“, поддржан од Нацоналната агенција за европски образовни програми и

Ќе се гради спорстко-рекреативен центар во туристичката населба „Равна река“ во Пехчево

Во Пехчево потпишан е договор за изградба на спортско-рекреативен центар во месноста Равна Река кој се спроведува преку Бирото за

Здружението на жени од Пехчево, собраа 75.000 капачиња во рамки на акцијата „Едно капаче, една надеж“ на Пакомак.

Помеѓу сите приказни кои ги слушаме деновите, наоѓаме и онакви кои ни покажуваат колку многу можеме да направиме ако само

прикажи ги сите Пехчево вести

ПИСМА: ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА ВО МАЛЕШЕВИЈАТА СЕ ЗАКАНУВА УНИШТУВАЊЕ НА СВИЊИ

Во редакцијата на Малеш Нет, пристигна писмо од засегнати граѓани коишто информираат дека на 20 Септември, се заканува уништување на свињи во Малешевијата како причина од болеста африканска чума, а како што пишува во дописот на овие простори кај нас нема присуство на таа болест помеѓу свињите. Во дописот исто

Читај повеќе

ПИСМА: ЦРН ЧАД СЕ ШИРИ ОД ФАБРИКАТА АЛКАЛОИД ВО БЕРОВО.ГРАЃАНИТЕ ОД ОКОЛНИТЕ НАСЕЛБИ РЕАГИРААТ.

Во нашата редакција штотуку пристигна писмо и фотографии, каде граѓаните реагираат на црниот чад којшто се шири од фабриката „Алкалоид“

ПИСМА: РАСПАЃАЊЕТО НА БЕРОВСКАТА СТАРА АРХИТЕКТУРА ПРЕСТАВУВА ОПАСНОСТ ПО ГРАЃАНИТЕ.

Несопирливо пропаѓа симболот на малешевската архитектура. Куќата родена во турско време и која е главен лик и на поштенска марка

ПИСМА: МАЈКИТЕ НА ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО, БАРААТ НЕГОВО ПРОДОЛЖУВАЊЕ ПОРАДИ СИТУАЦИЈАТА СО КОВИД 19.

Во нашата редекација пристигна писмо од мајките кои се на породилно отсуство, во кое се вели дека поради состојбата со

ПИСМА:КАКО СЕ УНИШТУВА ЕДНА ЈАВНА ЗЕЛЕНА ПОВРШИНА.

Во нашата редакција пристигна писмо од граѓани, кои реагираат на уништување на јавна зелена површина, која како што велат претходно

прикажи ги сите Писма вести

Планинарски и велосипедски патеки

Малешевските планини се наоѓаат на најисочниот дел од Република Македонија. Границата со Република Бугарија се протега по сртот на планинскиот масив. Сртот е долг околу 32 километра. Највисоката точка е врвот Кадиица, 1932 метри. Сите врвови од Малешевскиот масив се лоцирани западно од Берово, на растојание не поголемо од 20

Читај повеќе
прикажи ги сите Планинарски и велосипедски патеки вести

Кракутовски: Мојот патриотизам е насочен кон перспективно економски стабилно и туристичко Берово (Видео)

„Како кандидат за пратеник од редовите на ВМРО ДПМНЕ, мојот патриотизам е насочен и кон перспективно и економски стабилно Берово.Развојот на туризмот е стратешка економска гранка, компонента на платформата 1198, изборна програма, каде што велиме „Луѓето на прво место“.На страна 182 од платформата започнува поглавјето под наслов: МАКЕДОНИЈА- АТРАКТИВНА ТУРИСТИЧКА

Читај повеќе

ОК ВМРО ДПМНЕ БЕРОВО: Дали градоначалникот Пекевски имал средби со контроверзниот бугарски бизнисмен Милен Врбевски за отворање на бугарски клуб во Берово.

ОК ВМРО-ДПМНЕ Берово, денес на својата фејсбук страница, излезе со соопштение каде што го прашуваат градоначалникот Звонко Пекевски, дали се

ОК ВМРО ДПМНЕ БЕРОВО: ЕЛИТАТА НА ВЛАСТ ВО БЕРОВО И НЕЈЗИНОТО НЕТРАНСПАРЕНТНО И ОТЧЕТНО РАБОТЕЊЕ

ОК ВМРО ДПМНЕ Берово, повторно излезе со соопштение за јавноста и граѓаните на Берово и Малешевијата, во кое ги изнесува

ОК ВМРО ДПМНЕ БЕРОВО: ЛОКАЛНАТА ВЛАСТ ВО БЕРОВО ИЗГУБИЛА КОНТАКТ СО РЕАЛНОСТА

ОК ВМРО-ДПМНЕ Берово, денес излезе со соопштение и како што велат разобличување на блиските партиски членови на партијата на власт

OK ВМРО ДПМНЕ БЕРОВО: РОДИ МЕ МАЈКО СО ЧЛЕНСКА ОД СДС И ФРЛИ МЕ ВО БЕРОВО

ОК ВМРО ДПМНЕ од Берово, денес излезе со соопштение каде ги истакнува сите блиски вработувања на членови и фунционери на

прикажи ги сите Политика вести

МЛЕКАРНИЦА МАЛЕШ

Нашата мисија е производство и пласирање на квалитетни производи на македонскиот пазар.Квалитетни и здрави производи направени од 100% чисто малешевско природно млеко од еколошки најчисиот регион, Малешевијата без било кавки дополнителни адитиви секојдневно проверени, испитани и врвно оценети од Дирекција за храна и Институт за ветеринарство, а пред се од

Читај повеќе
прикажи ги сите Производство вести

ВЕРНИЦИТЕ МУСЛИМАНИ ОД БЕРОВО ГО СЛАВАТ КУРБАН БАЈРАМ

Со утринската молитва Сабах-намаза и потоа Бајрам-намаз, верниците од муслиманска вероисповед од Берово и целиот свет, денеска го слават Курбан-бајрам, ден познат како празник на жртвата, зашто се принесува жртва – курбан. Во Џамијата „Мехмет Бег“ во Берово се собраа верниците муслимани, кои со молитвата се приближуваат кон семоќниот Аллах,

Читај повеќе

УЧИТЕЛОТ И БОГОСЛОВ ПАЧЕМСКИ МИТКО: КАКО ДА ТЕ ПОГРЕБАМ БОЖЕ МОЈ…!

Какви страдања преживува нашата душа, каков ужас го обвиткува нашето срце гледајќи го овој страшен призор? Каква збунетост го опфаќа

ИНТЕРВЈУ СО ВАСИМ АХМАД: КОЈА Е АХМАДИЈА МУСЛИМАНСКАТА ЗАЕДНЦА

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“ веќе 25 години во Македонија дејствува и функционира Ахмадија муслиманската заедница.Зачетоците на ова движење

(ВИДЕО) МУСЛИМАНИТЕ ГО СЛАВАТ СВЕТИОТ ПРАЗНИК КУРБАН БАЈРАМ

Големиот муслимански празник Курбан Бајрам, денеска ги собра верниците на првата утринска молитва.Во исламскиот центар на Ахмадија заедницата во Пехчево,

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ГРАЃАНИТЕ МУСЛИМАНИ ОД БЕРОВО

Влеговме во трите Свети Месеци кои што според Хиџретскиот Календар се нарекуваат Реџеб, Шабан и Рамазан.Овие три месеци се преполни

прикажи ги сите Религија вести

РЕПОРТАЖА: СТОЧАРИТЕ И ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА И ИСТОКОТ, СЕ СОБРАА НА ВТОРАТА СТОЧАРСКА ВЕЧЕР (ВИДЕО)

Во беровското село Смојмирово и прекрасниот амбиент на ресторан Мис Стон се одржа Сточарска вечер посветена на сточарите од Малешевијата, Пијанец, околните места како и гости од Србија. Александар Мачевски сточар од село Робово како еден од организаторите на настанот истакна дека средбата се организира по втор пат, а на

Читај повеќе

ФОТО РЕПОРТАЖА: „ДРЖИНСКИ РИД“ НАД РУСИНОВО, СПОКОЈОТ НА ЖИВОТОТ

Југозападно од планината Петлец над селото Русиново, се наоѓа месноста „Држински рид“ прекрасен предел кој заедно со мојот другар Драган,

(ВИДЕО)РЕПОРТАЖА ВО СЕЛО ЦРНИК: ОД НЕКОГАШ НАЈБРОЈНОТО СЕЛО СО ДОБИТОК, ДЕНЕС ГИ НЕМА НИТУ ЛУЃЕТО НИ ЖИВОТНИТЕ

Селото Црник во општина Пехчево, на времето било едно од најбројните села со добиток од овци и крави во Малешевијата.Главната

НЕКАДЕ ТАМУ НА ПЛАНИНА ВЛАИНА

Лишена и заситена од животот, обвиткана во замор и очај, шумата како да го сонува својот предвековен сон. И, додека

(ВИДЕО)„ПИТОМАТА“ МЕЛОДИЈА НА ДАНЧО РУНТЕВСКИ.

Непроценливо богатство на информации за почетоците на убавата Малешевска песна, остава сведочењето на можеби белегот на ората и песните дедо

прикажи ги сите Репортажи вести

РЕСТОРАН МРС

Во центарот на Берово се наоѓа ресторанот Мрс, познат по највкусната храна во градот. Ведрите лица на домаќините се секогаш расположени да Ве пречекаат за да ги пробате нивните домашни специјалитети. Ресторан Мрс со децении ја одржува традицијата на модерна кујна со традиционални домашни рецепти. Во совршено смирено опкужување за

Читај повеќе
прикажи ги сите Ресторани вести

СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ

Различните типови на сместувачки капацитети овозможуваат бројни можности за доживување на различни содржини во срцето на прекрасната природа во Берово. Ве покануваме да се релаксирате и да заборавите на вашите грижи, па ви препорачуваме да го посетите BerovoBooking, веб портал кој е наменет претежно за презентирање на потецијалните сместувачки капацитети во

Читај повеќе
прикажи ги сите Сместувачки капацитети вести

ОГЛАС ЗА РАБОТА: ТАКСИ ШЛИВКА ИМА ПОТРЕБА ОД ТСКСИСТИ И ДИСПЕЏЕР

Такси компанијата “Шливката” која долго време е присутна со такси услуги на граѓаните во нашиот град, поради зголемениот обем на работа, има потреба од двајца таксисти и лице на работна позиција диспиџер. Повелете сите заинтересирани, за повеќе информации на следниот број Контакт :📞072/213-138

Читај повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ОПШТИНА БЕРОВО ДО ЖИТЕЛИТЕ НА СЕЛО ДВОРИШТЕ

Општина Берово ги известува жителите на с. Двориште дека утре, 13.11.2021 година (сабота), ќе се вршат градежни работи на крак1,

ЕВЕ ГИ ПОДНЕСЕНИТЕ КАНДИДАТУРИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА БЕРОВО И ЧЛЕНОВИ НА СОВЕТ ЗА ПРЕСТОЈНИТЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ

Во Берово на претстојните избори четворица кандидати ќе ја бараат довербата од граѓаните во трката за градоначалник на Општина Берово.

ИЗВЕСТУВАЊЕ:ПАНАЃУР ВО БЕРОВО.

Во деновите 26,27 и 28 Август поповод празникот на градот Голема Богородица, се организира панѓурски активности покрај кејот на реката

ИЗВСТУВАЊЕ: ПРИЈАВУВАЊЕ НА ФУДБАЛСКИ ТАЛЕНТИ ВО ФК РУСИНОВО.

Фудбалскиот клуб ФК Русиново кој функционира на територијата на Општина Берово, распишува оглас за пријавување на нови млади фудбалски таленти

прикажи ги сите Соопштенија вести

ЕКИПАТА НА АРМ СЕ ШАМПИОНИ НА РАБОТНИЧКИТЕ СПОРТСКИ ИГРИ

Со победа во изведување пенали тимот на АРМ во финалето беше поуспешен против екипата на ДИК Фагус, со што успешно се заокружени Работничките спортски игри 2024 година, во Берово. Пред преполна сала публика, во една возбудлива и неизвесна атмосфера, се играа следниве натпревари: -За трето место од 18: 00 Образование

Читај повеќе

ФУДБАЛСКИОТ ТУРНИР „МАЛЕШ КУП“ ВО БЕРОВО ЦЕНТАР НА СПОРТСКИТЕ СЛУЧУВАЊА НА ИСТОКОТ

Веќе четири дена, Берово е центар на спортските случувања во истокот, каде во тек се игрите во мал фудбал, од

НОЌЕН ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ “МАЛЕШ КУП” СО НАГРАДЕН ФОНД НАД 150.000 ДЕНАРИ

Во Берово во тек пријавувањето за големиот регионален турнир во мал фудбал ,,Малеш Куп”, кој ќе се одржи кон средината

ОФК МАЛЕШ ПОРАЗЕН НА ДОМАШЕН ТЕРЕН ОД ФК ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО

Со гол во 88 минута, екипата на Фк Дојранско езеро однесе три бодови на гостувањето во Берово против екипата на

„АРМ ГАРНИЗОН ШТИП“ СЕ ШАМПИОНИ НА РАБОТНИЧКИТЕ СПОРТСКИ ИГРИ ВО БЕРОВО

Екипата на „ АРМ Гарнизон Штип“ со победа од 2:1 над тимот на „Угостители и Обложувалници“ го освои првото место

прикажи ги сите Спорт вести

ЕКИПАТА НА АРМ СЕ ШАМПИОНИ НА РАБОТНИЧКИТЕ СПОРТСКИ ИГРИ

Со победа во изведување пенали тимот на АРМ во финалето беше поуспешен против екипата на ДИК Фагус, со што успешно се заокружени Работничките спортски игри 2024 година, во Берово. Пред преполна сала публика, во една возбудлива и неизвесна атмосфера, се играа следниве натпревари: -За трето место од 18: 00 Образование

Читај повеќе

ФУДБАЛСКИОТ ТУРНИР „МАЛЕШ КУП“ ВО БЕРОВО ЦЕНТАР НА СПОРТСКИТЕ СЛУЧУВАЊА НА ИСТОКОТ

Веќе четири дена, Берово е центар на спортските случувања во истокот, каде во тек се игрите во мал фудбал, од

ГОЛЕМ УСПЕХ НА ППК ЗЕГИН СО ОСВОЕНО ТРЕТО МЕСТО НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО ПИНГ ПОНГ

Екипата на ППК „Зегин“ од Берово го освои бронзениот медал откако во дуелот со екипата на Младост 96 од Прилеп,

ЕКИПАТА НА ОБРАЗОВАНИЕ Е ШАМПИОНОТ НА РАБОТНИЧКИТЕ СПОРТСКИ ИГРИ ВО БЕРОВО

Возбудлива спортска ноќ на последниот ден од Работничките спортски игри во мал фудбал, кои под организација на Општина Берово се

ПОЛУФИНАЛЕТО НА РСИ ЈА КРЕНА БЕРОВСКАТА ПУБЛИКАТА НА НОЗЕ

Двата полуфинални натпревари, кои вечерва се одиграа во рамките на Работничките спортски игри во мал фудбал, ја кренаа преполната сала

прикажи ги сите Спорт вести

ВИДЕО РЕПОРТАЖА: СО ОРА И ПЕСНИ ЖИТЕЛИТЕ НА ЈУРУКО ВО БЕРОВО ЈА ПРОСЛАВИЈА ТРАДИЦИОНАЛНАТА МААЛСКА СРЕДБА

Како и секоја година, многу луѓе собра Маалската средба во населбата Јуруко, најстарата населба во Берово. Жителите на Јуруко и гостите од неколку соседни градови, се соединија во заеднчка слава во чест на празникот Источен петок – Балаклија или според беровчани, Беровска Богородица. Со многу ора и песни, со богата

Читај повеќе

РЕСТОРАНОТ МРС ПРОСЛАВИ 50 ГОДИНИ ЈУБИЛЕЈ.

Пет децении од своето постоење вчера вечер прослави ресторанот Мрс, најстариот и најпрепознатлив ресторан во Македонија и пошироко, со пригодна

РЕПОРТАЖА:МААЛСКА СРЕДБА ТРАДИЦИЈА ВО НАСЛЕБАТА ЈУРУКО

Стотици гости донесе старата традиција во маалото Јуруко во Берово врзана за празникот Богордица Балаклија. Во најстарото маало во Берово,

МОМЕНТИ И НАЈАВА НА РЕПОРТАЖА ЗА МААЛСКА ВЕЧЕР

Во понеделник ексклузивно на Малеш Нет, репортажа од Маалската вечер во најстарата населба во Берово-Јуруко.Еве дел од вчерашната атмосфера.

Од минатото на Малешевијата: Однесувањето на мажите и жените.

Во старо време моралот и кај машките и кај женските секогаш бил на високо ниво. Тогаш ретко каде се трпела

прикажи ги сите Традиција вести

АУРОРА РЕСОРТ И СПА ВО БЕРОВО СЕ ЗАКИТИ СО УШТЕ ЕДНА ЗЛАТНА СТАТУЕТА: THE BEST Wedding Mountain Resort & Air Spa

На “Балканските награди на туристичката индустрија 2023” која се одржа доцна синоќа во хотел “Hyatt Regency” Софијa, Aurora Resort & Spa се здоби со уште една златна статуа со номинација: THE BEST Wedding Mountain Resort & Air Spa. “AURORA RESORT & SPA”. Наградата ја подигна менаџерот на хотелот, Аврамовски Бојан,

Читај повеќе

(ВИДЕО) ВО БЕРОВО СВЕЧЕНО ОТВОРЕН КОМПЛЕКСОТ „SQUARE LUXURY APARTMENS“

Со прекрасна забава и огномет, вчера во Берово свечено беше отворен комплексот „Square luxury apartments“. Новиот комплекс „Square luxury apartments“

ФОТО РЕПОРТАЖА: „ДРЖИНСКИ РИД“ НАД РУСИНОВО, СПОКОЈОТ НА ЖИВОТОТ

Југозападно од планината Петлец над селото Русиново, се наоѓа месноста „Држински рид“ прекрасен предел кој заедно со мојот другар Драган,

ЈУГОСЛАВ БЕЛАДА: РАТЕВСКИТЕ БАМБУРЦИ СЕ БОГАТСТВО НА МАЛЕШЕВИЈАТА

Црногорскиот фотограф кој десетина години е присутен на Ратевскиот карневал и оваа година преку неговиот објектив ја долови шест вековната

ДЕЛ ОД МАЛЕШЕВО ПРОГЛАСЕН ЗА ЗАШТИТЕН ПРЕДЕЛ

Владата денеска ја усвоила предлог-одлуката за прогласување на дел од Малешево за заштитен предел, односно заштитено подрачје во категорија V,

прикажи ги сите Туризам вести

Малешевијата атрактивна за љубителите на велосипедизмот.

  Питомата планина, богатата шума, благите падини, бистрата вода од изворите низ Малешевијата, даваат терен поволен за планински велосипедски патеки, па првите километри велосипедски патеки изградени од Планинско-спортскиот клуб „Малешевска корија“ покажаа дека Малешевијата е идеална за развој на овој вид туризам. Сенад Расимов од Берово, голем љубител на природата

Читај повеќе

СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ

Различните типови на сместувачки капацитети овозможуваат бројни можности за доживување на различни содржини во срцето на прекрасната природа во Берово.

АУРОРА Ресорт и СПА

Мало парче рај, од мир и спокојност, создадено да Ви пружи незаборавно искуство. Со надморска височина од 1100 метри, ресортот

Хотел Манастир

Хотелскиот комплекс „Манастир“, е основан во 2004 година, со изградбата на првото хотелско крило, ресторанот и ресторанската тераса. Денес располага

прикажи ги сите Туризам вести

ОПТИКА ФОКУС БЕРОВО.

Оптика „ФОКУС“ која се наоѓа на улицата „Маршал Тито“ во Берово, е единственато место во градот кое по пристапни цени со висок квалитет, ви нуди се за вашиот совршен вид. Ниту со едно сетило од нашето тело, не добиваме толку информации како што тоа го добиваме со нашите очи. Само

Читај повеќе

МЛЕКАРНИЦА МАЛЕШ

Нашата мисија е производство и пласирање на квалитетни производи на македонскиот пазар.Квалитетни и здрави производи направени од 100% чисто малешевско

БЕРОВО ТРАНС БЕРОВО- РАСПОРЕД НА АВТОБУСКИ ЛИНИИ

.docxpressoPlugin { font-size: 83.35%; } .h5p_layout { box-sizing: content-box !important; } .h5p_layout *{ float: none; text-align: initial; box-sizing: border-box; }
прикажи ги сите Фирми вести

АУРОРА Ресорт и СПА

Мало парче рај, од мир и спокојност, создадено да Ви пружи незаборавно искуство. Со надморска височина од 1100 метри, ресортот е сместен во источниот планински дел на Македонија, близу до градот Берово, веднаш над Беровското езеро и прекрасниот кањон на Малешевските планини. Точно овој регион, често именуван како мала Швајцарија, се наоѓа еден

Читај повеќе

Хотел Манастир

Хотелскиот комплекс „Манастир“, е основан во 2004 година, со изградбата на првото хотелско крило, ресторанот и ресторанската тераса. Денес располага

ВИП Хотел – Берово 

ВИП Хотел – Берово е основан во 2010 година, изграден во модерен стил и е лоциран до самото езеро, со прекрасен

прикажи ги сите Хотели вести

АУРОРА Ресорт и СПА

Мало парче рај, од мир и спокојност, создадено да Ви пружи незаборавно искуство. Со надморска височина од 1100 метри, ресортот е сместен во источниот планински дел на Македонија, близу до градот Берово, веднаш над Беровското езеро и прекрасниот кањон на Малешевските планини. Точно овој регион, често именуван како мала Швајцарија, се наоѓа еден

Читај повеќе

Хотел Манастир

Хотелскиот комплекс „Манастир“, е основан во 2004 година, со изградбата на првото хотелско крило, ресторанот и ресторанската тераса. Денес располага

ВИП Хотел – Берово 

ВИП Хотел – Берово е основан во 2010 година, изграден во модерен стил и е лоциран до самото езеро, со прекрасен

прикажи ги сите Хотели вести

Манастир “Св. Архангел Михаил“

На самиот влез брегалничко – абланечката клисура, каде што Брегалница започнува на навлегува во беровско поле се наоѓа манастирот “Свети Архангел Михаил”, кој што е изграден во 1818 година. Изграден е меѓу две стари цркви, меѓу “Свети Ѓорѓи” од десната страна на околу стотина метри, на чие што место денес

Читај повеќе

Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица-Берово Црквата Рождество на Пресвета Богородица е еден од препознатливите белези на Берово и центар на збиднувањата

Манастир Св. Пресвета Богородица (Источен Петок)

Речиси во сите населени места во Малешевијата постои барем по една добро зачувана или пак реновирана црква. Истите се со

Цркви и манастири во беровските селски населби.

“Св. Петка“ во с. Русиново Црквата “Св. Петка” се наоѓа на излезот од селото Русиново, на патот кој води кон селото

прикажи ги сите Цркви и Манастири вести

НОВА ТРАГЕДИЈА ВО БЕРОВО: 21 ГОДИШНО МОМЧЕ ЗАГИНА ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА

На 06.11.2022 во 04.40 часот било пријавено дека на регионалниот пат Берово-Струмица, кај место викано „Кортелов Мост“, атар на с.Ратево, беровско, Б.Г.(21) од с.Ратево, управувајќи патничко возило „опел вектра“ со беровски регистарски ознаки, излетало надвор од патот. На местото на несреќата починал возачот. Констатирана била смрт од страна на лекар

Читај повеќе

ПОВРЕДЕН МОТОРЦИКЛИСТ ОД САД ВО СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ БЕРОВО – СТРУМИЦА

На 07.09.2022 околу 13.20 часот пријавено е дека на регионалниот пат Берово-Струмица во атар на с.Двориште, се случила сообраќајна несреќа

ДОНЕСЕНА НАРЕДБА ЗА ЕКСХУМАЦИЈА И ОБДУКЦИЈА ЗА УТВРДУВАЊЕ НА ПРИЧИНИТЕ ЗА СМРТТА НА ЈОВАН ДИМОВСКИ

Основното јавно обвинителство Штип, по објавени информации на социјалните мрежи и во медиумите, оформи предмет по допрен глас со цел

ВОНРЕДЕН ИНСПЕКЦИСКИ НАДЗОР ЌЕ ЈА ЧЕШЛА ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ЗА СМРТТА НА ЈОВАН ДИМОВСКИ

Смртта на 25 годишниот Јован Димовски чиј живот згасна на Карил во Скопје, каде од Штип бил донесен во многу

ПРОНАЈДЕНО И ИЗВАДЕНО ТЕЛОТО НА МЛАДОТО МОМЧЕ ОД ВОДИТЕ НА БЕРОВСКО ЕЗЕРО

Утрово во 8 и 50 часот е пронајдено телото на младото момче од Берово кое вчера се удави во водите

прикажи ги сите Црна хроника вести

МУЗЕЈ НА БЕРОВО

Музејот на Берово е местото каде би требало да го почнете запознавањето со Берово. Сместен е во прекрасна зграда во самиот центар на градот, која е реконструирана во духот на оригиналната архитектура од крајот на 19-ти век, за која беровчани се сентиментално врзани бидејќи е еден од препознатливите елементи на

Читај повеќе
прикажи ги сите Што да посетите во Берово вести