ДА СЕ ПОТСЕТИМЕ НА ДЕНЕШНИОТ ДЕН ЗА ЛИКОТ И ДЕЛОТО НА КАПЕТАН ЗОРАН БУБЕВСКИ.

На денешен ден (31.05.2001) носејќи вода и храна на Бранителите на караулата Билјак, на кукавички начин од подметната мина загинува капетанот ЗОРАН БУБЕВСКИ († 33) од Берово. Да се потсетиме

Читај повеќе

ШОК ЗА РЕАЛ МАДРИД: ЗИНЕДИН ЗИДАН СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА!

Францускиот тренер Зинедин Зидан свика вондредна прес-конференција на која соопшти дека повеќе нема да го води Реал Мадрид. Легендата на францускиот фудбал кој има 45 години на Реал Мадрид му донесе

Читај повеќе

БЕРОВО ВИКЕНДОВ ДОМАЌИН НА „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА-СПОРТ АВАНТУРА 2018“

За прв пат оваа година Спортско Планински Клуб Малешевска Корија со голема чест и задоволство ви го претставува првиот Outdoor Festival – „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА – СПОРТ АВАНТУРА 2018“ што ќе се одржи во Берово

Читај повеќе

,,МРДНИ СО ПРСТ’’ ГИ РАЗМРДА БЕРОВЧАНИ.

Граѓаните на општина Берово ’мрднаа со прст’’ и активно се вклучија во работната акција- Смеј се, играј, расти која се однесуваше на подготовка  и изработка на креативни саксии кои ќе

Читај повеќе

АЛЕСИО – МАЛИОТ ГЕНИЈ ОД ДЕЛЧЕВСКО ТРАБОТИВИШТЕ.

Седумгодишниот Алесио Фератов е сосема обично и скромно момче од делчевското село Тработивиште , но под неговата кравка и повлечена надворешност се крие вистински гениј. На четири години, сам научил

Читај повеќе

ЦЕНАТА НА ГОРИВАТА ПОВТОРНО ОДИ НАГОРЕ – ВОЗАЧИТЕ НЕЗАДОВОЛНИ.

Од полноќ цената на горивата повторно  оди нагоре. Овој пат,  рафинериската цена ќе биде повисока  за 4,8 %  по литар, а малопродажната за 3 % што е второ покачување  за

Читај повеќе

,, МРДНИ СО ПРСТ ” ВО БЕРОВО КЕ ГО РАЗУБАВУВА РОМСКОТО МААЛО.

Смеј се, играј, расти гласи насловот на акцијата која во понеделник 28 Мај ке се спроведе во Берово, поточно во Ромското маало во рамките на граѓанската иницијатива ,,Мрдни со прст”.Планирано

Читај повеќе

Криминал со дрва вреден стотици илјади евра се случувал во беровско Русиново. Инволвирани се фирма и поединци од шумска полиција.

Голем криминал со дрва се случувал во беровското село Русиново. Според информациите на ТВ Стар, автори на кражбата која веројатно траела со години се сопружници од истото село кои имале

Читај повеќе

НА МЛАДИТЕ ОД ИСТОКОТ СЕ ПОЧЕСТО ИМ СЕ СЛУЧУВА ВТОР И ТРЕТ БРАК.

Жителите на Истокот се почесто се одлучуваат на втор па и трет брак. Дека животот и љубовта не завршуваат по разводот потврдуваат се поголем број брачни двојки . Лани секој

Читај повеќе

ВИДЕО:ШПАНЦИ СО “МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ” ВО ГЕРМАНИЈА, ЈА КРЕНАА ПУБЛИКАТА НА НОЗЕ.

Настанот се случил во април. Не ви е потребно повеќе текст, само дека се работи за оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” кој пред еден месец направи промоција на својот најнов

Читај повеќе