ГОРАН АЛАЧКИ: ДА НАПРАВИМЕ ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ ЕДИНСТВО ПОМЕЃУ НАРОДОТ, ДА СЕ ЗДРУЖИМЕ СИТЕ СО ЕДНА ЦЕЛ, БЕРОВО ДА ГО НАПРАВИМЕ СВЕТСКА ТУРИСТИЧКА ДЕСТИНАЦИЈА

Кандидатот на партијата Интегра, за градоначалник на Берово, познатиот хармоникаш Горан Алачки, денес во Берово ја презентираше програмата во која како што вели се застапени проекти од областа на здравството,

Читај повеќе

ГОРАНЧО КОСТЕВСКИ КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛИК НА БЕРОВО, ПРЕТСТАВИ ДЕЛ ОД СВОЈАТА ПРОГРАМА

Кандидатот за градоначалник на Берово, Горанчо Костевски од партијата „Родина Македонија“ денес претстави дел од својата програма, во која како што вели се предвидени реални проекти, кои му недостасуваат на

Читај повеќе

ПОПИСОТ ЗАВРШУВА ДЕНЕСКА

Денеска завршува пописот на населението, домаќинствата и становите и според последните изјави од Државниот завод за статистика (ДЗС), нема да се бара негово продолжување. Директорот на ДЗС, Апостол Симовски, вчера

Читај повеќе

ЃОРЧЕВ ОД БЕРОВО: ВРЕМЕ Е ЗА ПРОМЕНИ ВО БЕРОВО, МЛАДИТЕ СЕ ВО ФОКУСОТ НА ВНИМАНИЕТО (ВИДЕО)

Време е за промена во Берово, имаме проекти насочени кон младите, имаме нова енергија за да го спречиме егзодусот на малдите во Малешевијата кој е најголем во историјата на Македонија.Вмро

Читај повеќе

ОД ДЕНЕС ЗАПОЧНУВА ИЗБОРНАТА КАМПАЊА ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ 2021

За првпат на овие избори граѓаните ќе може да гласаат со истечена лична карта, а ќе се користат и читачи на отпечатоци. Вторпат се одржуваа избори во време на корона.

Читај повеќе

ДЗС: ПОПИШАНИ ВКУПНО 1.619.857 ЛИЦА

Вкупно 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега

Читај повеќе

(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ ЈА ОБЈАВИ СВОЈАТА АГЕНДА ЗА ПРЕСТОЈНИТЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ.

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ја објавуваат агендата на настани за претстојните локални избори. Предизборната кампања почнува утре, а еве каква е агендата на партијата:

Читај повеќе

УСПЕШНО РЕАЛИЗИРАН НАСТАНОТ „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА – СПОРТ АВАНТУРА 2021“ ВО РАМКИ НА ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА СПОРТОТ

Планинско Спортскиот Клуб Малешевска Корија, Берово традиционално по 6-ти пат во текот на вчерашниот ден, го организира настанот „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА – СПОРТ АВАНТУРА 2021“, кој оваа година како и лани

Читај повеќе

ВИДЕО: ГЛУТНИЦА КУЧИЊА СЕ СЕКОЈДНЕВНА СЛИКА НИЗ УЛИЦИТЕ НА ДЕЛЧЕВО

Граѓаните на соседно Делчево реагираат на големиот број кучиња низ улиците кои се секојдневна слика во градот.Реакцијата и нивната загриженост од ситуацијата, преку неколку пораки и снимено видео го испратиле

Читај повеќе

КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА БЕРОВО, ПОТПИШАА КОДЕКС ЗА ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ

Кандидатите за градоначалници на Берово, денес во општинската сала свечено потпишаа Кодекс за фер и демократски избори.Кодексот го потишаа кандидатите за градоначалници Елеонора Рашковска – ВМРО ДПМНЕ, Звонко Пекевски –

Читај повеќе