ПИСМА: НА НЕНАПРАВЕНИОТ ПАТ ВО НАСЕЛБАТА „ШИРИНАТА“ ВО БЕРОВО, СЕ СОЗДАДОА НЕКОЛКУ ЕЗЕРЦА.

Штотуку ни пристигна писмо од жителите на населбата „Ширината“ во Берово, каде што граѓаните реагираат на отежнато движење поради ненаправената улица која е преплавена со вода и се создале мали

Читај повеќе

СВЕЧЕНО ОТВОРЕНА АПТЕКАТА ЗЕГИН ВО БЕРОВО.

Аптекарскиот бисер „Зегин“ кој е водечки ланец на аптеки во Македонија и регионот, денес во Берово ја отвори 165 аптека во државата.На свеченото отварање како што истакна директорот на компанијата

Читај повеќе

ЧЕТВОРИЦАТА БЕРОВСКИ ХЕРОИ, КОИ ЗАГИНАА ВО КОНФЛИКТОТ ВО 2001, ЌЕ ДОБИЈАТ СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈЕ.

Општина Берово распиша јавен конкурс за подигање спомен-обележје на четворицата бранители (Зоран Бубевски, Николчо Пехчевски, Љупчо Мирчовски и Димитар Двојаковски) кои загинаа во воениот конфликт во 2001 година. Спомен обележјето

Читај повеќе

МАЛИОТ ХРИСТИЈАН БЕЛЧОВСКИ,Е ПРВОРОДЕНОТО БЕБЕ ВО 2021 ГОДИНА ВО ОПШТИНА БЕРОВО.

Првороденото бебе во 2021 година во општина Берово е машко, родено е точно на Бадник, ден пред раѓањето на Исус Христос , што навестува бериќетна и плодна година за Берово.На

Читај повеќе

ПИСМА:ТИРЗ БЕРОВО, НАМЕСТО СО ФАБРИКИ, ПРЕТВОРЕНА ВО ДЕПОНИЈА.

Технолошко-индустриската развојна зона Берово, која беше изградена во 2015 година и потрошени огромни средства во висина од половина милион евра, требаше да придонесе нови вработувања на 200 до 300 граѓани и

Читај повеќе

Камени одрони удрија врз возило на патниот правец Македонска Каменица – Кочани.

Како што може да се види на фотографиите испратени од минувачи по патниот правец Македонска Каменица – Кочани, станува збор за посериозна ситуација во која е причинета материјална штета на

Читај повеќе

ДАЛИ КОНЕЧНО ЌЕ СЕ РЕНОВИРА КИНО САЛАТА ВО БЕРОВО.

Ветувањето на градоначалникот Звонко Пекевски за реновирање на кино салата и пренамена во Дом за Mлади, која требаше да биде готова до крајот на 2020, конечно добива позитивна слика. Поточно

Читај повеќе

БЕРОВЧАНЕЦ ЛАЖЕЛ ДЕКА Е КИДНАПИРАН И ОД ТАТКА СИ ИЗНУДИЛ 10.000 ЕВРА.

29-годишник од беровското село Будинарци измислил и лажел дека е киднапиран и од татка си изнудил 10.000 евра за да биде ослободен. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР),

Читај повеќе

КАРНЕВАЛОТ „РАТЕВСКИ БАМБУРЦИ“ ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ.

Ве известуваме дека карневалот ,,РАТЕВСКИ БАМБУРЦИ”, кој ја негува традицијата 6 века по ред, низ една паганска доба, фолклор и поворки под маски, оваа година е откажан, заради спречување на

Читај повеќе

ОДРЖАН БОЖИЌЕН ТУРНИР ВО ПИНГ ПОНГ.

Во прекрасна атмосфера и спортски амбиент, вчера членовите на пинг понг клубот од Берово, меѓусебе си ги одмерија силите на одржаниот Божиќен турнир.Под покровителство на една од најуспешните фирми во

Читај повеќе