ОД УТРЕ ПЛАСТИЧНИТЕ ЌЕСИ ЌЕ СЕ НАПЛАЌААТ ПО 15 ДЕНАРИ

Од среда во сите трговски објекти пластичните биоразградливи  кеси ќе се наплаќаат по 15 денари. Ова го предвидува Законот за управување со пакување и отпад од пакување. Досега, цената на

Читај повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПЕКЕВСКИ ПОДНЕСЕ ИНИЦИЈАТИВА ЗА ПРЕИМЕНУВАЊЕ НА УЛИЦАТА “20” ВО УЛИЦА “ЖАН КОФОЛ”

Градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, поднесе иницијатива до Советот на Општина Берово, за преименување на улицата “20” во населбата Ширината,  во улица “Жан Кофол”. Поднесената иницијатива, ќе биде разгледана

Читај повеќе

Пелетите стануваат неисплатлив начин на греење, цените стигнаа до 300 денари за вреќа од 15 килограми

Оваа година греењето на пелети драстично поскапе, ако минатата година вреќа од 15 килограми можеше да се по цена од 160 до 200 денари, сега тие на бензинските станици се

Читај повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ: ВОДАТА ВО С.ЦРНИК И С.ПАНЧАРЕВО НЕ Е ЗА ПИЕЊЕ.

Општина Пехчево ја информира јавноста дека согласно на податоците за извршените испитувања на водата за пиење од страна на ЈЗУ Центар за јавно здравје Кочани, водата за пиење од локалните

Читај повеќе

“Пакомак”, донира 8 контејнери за собирање и складирање на отпадна пластика за Берово

Фирмата ,,Пакомак” од Скопје, повторно  е сериозен партнер на општина Берово, кога станува збор за собирање и складирање на отпад, при што донира 8  контејнери, кои се наменети за собирање

Читај повеќе

Поставени мрежи на контејнерите на повеќе локации во населените места и туристичка населба Беровско ЕЗЕРО

Во насока на подобрување на јавната чистота и заштита на животната средина,  Општина Берово, во соработка со ЈПКР ,,Услуга” постави  мрежи на контејнерите на повеќе локации во населените места и

Читај повеќе

КОМПАНИЈАТА ЗЕГИН СО 45.ООО ЕВРА И БЕСПЛАТНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСЛУГИ ЗА ЧЛЕНОВИТЕ НА СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ОД ТРАГИЧНАТА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА.

Компанијата “Зегин” по тешката сообраќајна несреќа во Бугарија, каде 45 македонски државјани го изгубија животот, ќе донира 45.000 евра помош на семејствата кои ги загубија своите најмили. -Како фамилија Механџиски,

Читај повеќе

Делчево се простува од Пијанечкиот Цепенков: Узунски, замина во легендите

Илјадници народни умотворби од Пијанечко, изворни факти за опстојувањето на уникатното оро „Копачка“ кое под негово раководство се запиша во УНЕСКО, како заштитено нематеријално светско културно наследство, над 400 емисии

Читај повеќе

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: 46 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ОД КОИ 17 ДЕЦА, ЗАГИНАА ВО АВТОБУСКА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА

Најмалку 45 македонски државјани загинаа во автобуската несреќа што се случи ноќеска во Бугарија. Според бугарското министерство за внатрешни работи, меѓу загинатите се 17 деца, а спасени се само седум

Читај повеќе

ЗАЕВ УТРЕ СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ЛИДЕР НА СДСМ

Премиерот Заев најави дека утре, на седници на Централниот и Извршниот одбор на СДСМ, ќе се констатира неговата оставка и ќе почне постапката за избор на нов партиски лидер. За

Читај повеќе