Како од утре ќе започне наставата во второто полугодие? 0

Со десетдневно задоцнување, децата утре се враќаат во училишните клупи. Второто полугодие почнува со физичко присуство и задолжително носење на маски. Поради големите бројки на новодијагностицирани и барања за онлине

Читај повеќе

ЧЕТИРИ СЕМЕЈСТВА ВО НАСЕЛБАТА МАНАКИЈА ВО БЕРОВО ЗА ПРВ ПАТ ДОБИЈА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА 0

Се решава деценискиот проблем на неколку семејства во населбата Манакија во Берово, кои што во рамките на Проект ,, Штип и Берово заедно за подобрување на условите за живеење на

Читај повеќе

ОБЈЕКТИТЕ И ПАТОТ ДО КЛЕПАЛО СЕ РАСПАЃААТ.БЕРОВЧАНИ НЕ ВЕРУВААТ ВО СКОРО ОТВАРАЊЕ НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН 0

Беровчани сеуште го чекаат отварањето на граничниот премин „Клепало“ кој три децении го ветуваат сите досегашни премиери и влади на Македонија. Но додека конечно да профункционира долго очекуваниот граничен премин

Читај повеќе

ВО ПОЖАР ИЗГОРЕ КРОВНА КОНСТРУКЦИЈА НА КУЌА ВО СЕЛО МАЧЕВО 0

Изгоре кров на куќа полна со сено во село Мачево. Како што информираа од ТППЕ Берово, пожарот бил пријавен во 17:46 часот, а локализиран е по два часа борба со

Читај повеќе

ВО БЕРОВО И МАВРОВО УТРОВО ИЗМЕРЕНИ -20 СТЕПЕНИ 0

Во Маврови Анови и Берово утрово се измерени -20 степени, на Попова Шапка -18, во Битола и Крива Паланка -16, Крушево -15, Тетово и Прилеп -13. Во Охрид, Штип и

Читај повеќе

ДНЕВЕН РЕД НА ТРЕТАТА СЕДНИЦА НА ОПШТИНА ПЕХЧЕВО 0

Врз основа на член 48 точка 1 од Законот за локална самоуправа (Сл.весник на РМ бр.05/02), и член 21 алинеја 5 од Статутот на општина Пехчево (Сл. Гласник на општина

Читај повеќе

ПРВОТО НОВОРОДЕНЧЕ ВО ПЕХЧЕВО Е ЖЕНСКО 0

Градоначалникот на Пехчево, Александар Китански,  денес го посети првото новородено бебе во 2022 година во Пехчево, кое е девојче и тежи 3.300 грама, а долго е 50 сантиметри. Седмиот ден

Читај повеќе

ГОРИВАТА ОД НОЌЕСКА ПОСКАПУВААТ ЗА ДВА ДЕНАРИ ПО ЛИТАР 0

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на

Читај повеќе

ПОЧИНА АКИ РАХИМОВСКИ, ФРОНТМЕНОТ НА ГРУПАТА “ПАРНИ ВАЉАК” 0

За жал, денес не напушти еден од најголемите пејачи и фронтмен на еден од најголемите бендови од овие простори, Аки Рахимовски. Неверојатна енергија на настапи, долги концерти и голем број

Читај повеќе

ЈУГОСЛАВ БЕЛАДА: РАТЕВСКИТЕ БАМБУРЦИ СЕ БОГАТСТВО НА МАЛЕШЕВИЈАТА 0

Црногорскиот фотограф кој десетина години е присутен на Ратевскиот карневал и оваа година преку неговиот објектив ја долови шест вековната традиција на Ратевци.Во селото Ратево па и пошироко во Малешевијата,

Читај повеќе