ОДРЖАН ФОРУМ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И МЕСНИТЕ ЗАЕДНИЦИ ЗА ДЕФИНИРАЊЕ НА ПРИОРИТЕТИ ВО ОПШТИНА ПЕХЧЕВО.

На 25.10.2018год. се одржа првата форумска сесија која е дел од проектот ,,Заедно за развој на општината” Форумската сесија се одржа во кафе бар ,,Ким”-Пехчево со почеток од 15:00h, а

Читај повеќе

БЕРОВСКИОТ ТИТАН ВАСКО МАМУЧЕВСКИ ГО ОСВОИ ТРЕТОТО МЕСТО ДО 85 КГ НА ДАЈМОНД КУПОТ.

Васко Мамучевски го освои високото трето место до 85 килограми на Дајмонд купот кој денес се одржа за прв пат во Македонија.Во салата Јане Сандански во Скопје, каде што се

Читај повеќе

ОТВОРЕН ФИТНЕС ЦЕНТАРОТ “СИЛУЕТ“ ВО БЕРОВО.

Во една пријатна атмосфера и функционален простор, деновиве започна со работа фитнес центарот Силует кој се наоѓа на вториот кат во зградата на Народна техника во Берово.Најразличните програми за вежбање

Читај повеќе

ИНТЕРВЈУ: МАКЕДОНСКИОТ АКТУЕЛЕН ШАМПИОН ВО БОДИБИЛДИГ ВАСКО МАМУЧЕВСКИ, ВО НЕДЕЛА СО НОВ ПРЕДИЗВИК ОД СВЕТСКО НИВО.

Докажаното и препознатливо име во светот на бодибилдингот, промотерот на здравиот и спортскиот начин на живот, нашиот Беровчанец, Васко Мамучевски, деновиве се закити со титулата шампион на Македонија. Ова е

Читај повеќе

СТОРИЈА:НАДВОР ОД КРУГОТ – НЕВИДЛИВИ ЗА ОПШТЕСТВОТО

Животот без документи и државјанство, луѓе невидливи за државата и човечки судбини на маргините од општеството  со секојдневни проблеми за преживување и со желба да бидат достојни државјани на Република

Читај повеќе

ДЕТСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА ИСТОК:ПОБЕДА НА ФК РУСИНОВО НА ГРАДСКОТО ДЕРБИ ПРОТИВ ФК МАЛЕШ.

На градското дерби во детската фудбалска лига Исток, фудбалерите на Фк Русиново издвијуваа победа против локалниот ривал Фк Малеш на градскиот стадион во Берово.Со резултат 3:0 малдите фудбалери на Русиново

Читај повеќе

БЕРОВСКИТЕ ПРВАЧИЊА ДЕНЕСКА СТАНАА ЧЛЕНОВИ ВО ДЕТСКАТА СВЕТСКА ОРГАНИЗАЦИЈА.

Првачињата станаа дел од детската светска организација под мотото,,Градиме мостови, чекориме напред”. Постарите ученици од училиштето им подготвија пригодна приредба, со што на нивните помлади другарчиња им посакаа добредојде и

Читај повеќе

ГЕРБЕРИХ:ДНЕВНО 80 МАКЕДОНЦИ АПЛИЦИРААТ ЗА РАБОТНА ВИЗА ВО ГЕРМАНИЈА.

    Ако сакате реформи луѓето мораат да останат во државата Интервју со германскиот амбасадор во Македонија, Томас Герберих разговарала: Теодора Цветковска Г-не Герберих, дали сметате дека референдумот беше успешен

Читај повеќе

ОДРЖАН РАБОТЕН СОСТАНОК ЗА ПРИОРИТЕТНИТЕ ПРОБЛЕМИ НА РОМИТЕ ВО БЕРОВО ПРЕКУ ПРОГРАМАТА РОМАКТЕД.

Во рамките на Програмата Ромактед каде што учествува Општина Берово, денес во салата за состаноци беше одржана работна средба со претставници од програмата Сонце од Тетово, Градоначалникот на Општина Берово, претставници

Читај повеќе

ОСУ “АЦО РУСКОВСКИ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК.

Општинското Средно Училиште „Ацо Русковски“ од Берово го одбележа патрониот празник во чест на 65 годишнината од формирањето на оваа образовна институција во Берово и во чест на раѓањето на својот

Читај повеќе