ОДРЖАНА ШЕСТАТА ПО РЕД ШТРАПАРИЈАДА ВО БЕРОВО

Голем број на посетители вчера присуствуваа на шестата по ред Штрапаријада, натпревар на влечење труп со коњи, која од година во година станува се поинтерсена за граѓаните. Преку 20 натпреварувачи,

Читај повеќе

ПОСАТВЕНА ИЗЛОЖБА НА РЕТКИ ОРУЖЈА ОД ПЕРИОДОТ НА РАЗЛОВЕЧКОТО И КРЕСНЕСКО ВОСТАНИЕ ОД ЗДРУЖЕНИЕТО „МАЛЕШЕВЦИ“ ЗА МАЛЕШЕВИЈАТА

Старото оружје кое се користело во периодот на Разловечкото и Креснеското востание, во наредните неколку денови ќе можат да го видат беровчани, но и сите посетители и туристи кои викендот

Читај повеќе

ОСТРА РЕАКЦИЈА НА ЗДРУЖЕНИЕТО „ПРОАНИМА“ ЗА УТРЕШНАТА ШТРАПАРИЈАДА.ОРГАНИЗАТОРИТЕ СО КОНТРА ОДГОВОР СЕ РАБОТИ ЗА СПОРТСКИ НАТПРЕВАР

Претстојната “Штрапаријада” која за утре е закажана во Берово како настан од натпреварувачки карактер во чии рамки коњи ќе се натпреваруваат во влечење трупци, повторно беше причината за остра реакција

Читај повеќе

МЛАДИ УМЕТНИЦИ ОД БЕРОВО СО ИЗРАБОТКА НА МУРАЛ ГО ОВЕКОВЕЧИЈА ЛИКОТ НА ДАМЕ ГРУЕВ – Mалеш Нет

Млади уметници од Берово, кои се занимаваат со цртање на графити, деновиве изработија мурал со кој го овековечија ликот на револуционерот Даме Груев. Ова прекрасно нивно дело го краси еден

Читај повеќе

ДЕЛИРИУМ НА СИНОЌЕШНАТА ЖУРКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК ВО БЕРОВО.

Позитивни вибрации од беровската публика и гостите од соседните градови на одржаната забава по повод 23 Август денот на ослободувањето на Берово. Беровци разиграни одлично се забавуваа и покажаа дека

Читај повеќе

Потпишан договор за збратимување на Општините Берово, Бољарево и Кумровец

Во рамки на официјалната посета на делегацијата од Општина Кумровец, денеска градоначалниците на општините Берово и Кумровец,  потпишаа Договор за збратимување меѓу општините Берово, Кумровец  и Бољарово. Соработката помеѓу збратимените

Читај повеќе

Со низа активности одбележан 23 Август, Денот на ослободувањето на Берово

Со положување на свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во НОВ во близина на ОЈУДГ „23 Август“ во Берово и краток осврт за делото на паднатите борци, денеска, во

Читај повеќе

Министерот за транспорт и врски, во работна посета во Берово

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денес оствари работна посета на Општина Берово, каде што заедно со Градоначалникот на Општина Берово, Звонко Пекевски, изврши увид на реконструираниот регионален пат

Читај повеќе

ПОКАНА ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ЈАВНА ПОВРШИНА И ТЕЗГИ, ЗА ВРЕМЕ НА ЕТНО ПЛОШТАД ФЕСТИВАЛ 2023 година

Општина Берово, Ве поканува, доколку сте заинтересирани за претставување и промоција на локалните производи, како и за користење на јавна површина, за време на ЕТНО ПЛОШТАД ФЕСТИВАЛОТ 2023 ГОДИНА,  во

Читај повеќе