ИЗВЕСТУВАЊЕ: ЈПКР “УСЛУГА” ВИКЕНДОТ ЌЕ ВРШИ СОБИРАЊЕ НА ГРАДИНАРСКИ ОТПАД

Ве известуваме дека ЈПКР „Услуга“ Берово, ќе врши собирање на градинарскиот отпад. Ве повикуваме сите кои имате поголема количина на градинарски отпад, истиот соодветно да го складирате – соберете и

Читај повеќе

РОМСКАТА КУЛТУРА ПРЕТСТАВЕНА НА РАБОТИЛНИЦА ПРЕД УЧЕНИЦИТЕ ВО ООУ “ВАНЧО ПРКЕ” ВО ДЕЛЧЕВО

Во рамките на проектот ,,Редовно на часови – Акција за вклучување на Ромите во основното образование во деветолетката ,,Ванчо Прке” се одржа работилница на тема: ,,Да играме пееме и се

Читај повеќе

(ВИДЕО) ОДБЕЛЕЖАН МЕСЕЦОТ НА РАЃАЊЕТО НА МУХАМЕД С.А.В.С ВО ЏАМИЈАТА „СУЛТАН МЕХМЕД ФАТИХ II“ ВО ДЕЛЧЕВО

Роденденот на пророкот Мухамед е трет датум на почитување за муслиманите. Првите две места ги заземаат празниците што ги прославил Пророкот за време на неговиот живот-Курбан Бајрам и Рамазан Бајрам.

Читај повеќе

МУЛТИМЕДИЈАЛЕН НАСТАН „ПЕДЕСЕТТЕ ЛИЦА НА СТРАВОТ“ ЗА НОЌТА НА ВЕШТЕРКИТЕ ВО СКОПЈЕ, А НАСКОРО И ВО БЕРОВО.

„Педесетте лица на стравот“ (Fifty Faces of Fear) е перформанс кој ќе биде оддржан на 31 октомври, односно на Ноќта на вештерките, во Социјален центар Дуња. Перформансот е ново освежување

Читај повеќе

ГОЦЕ ШУТЕВСКИ СО ТОЧАК ОД РУСИНОВО ДО СМИЛЕВО ВО ЧЕСТ НА РЕВОЛУЦИОНЕРОТ ДАМЕ ГРУЕВ.

Славниот Русинец Гоце Шутевски денес го посети јуначкото село Смилево во чест на војводата Даме Груев на денот на основањето на Македонската Револуционерна Организација – 23 Октомври. Тој беше на

Читај повеќе

ВО СРЕДА ВО БЕРОВО ПРОМОЦИЈА НА КНИГИТЕ „НЕСРЕДЕН ВЕК“ И „ПРЕД НЕКОЕ ВРЕМЕ“ ОД ТИХОМИР А.ЈАНЧОВСКИ

Во среда на (27 Октомври) во клубот „Сити паб“ во Берово, ќе се одржи промоција на книгите „Несреден век“ и „Пред некое време“од Тихомир А. Јанчовски, кои се дел од

Читај повеќе

ВО ЏАМИЈАТА МЕХМЕД БЕГ ВО БЕРОВО, ОДБЕЛЕЖАН МЕСЕЦОТ НА РАЃАЊЕТО НА МУХАМЕД С.А.В.С

Во рамки на одбележувањето на месецот на раѓањето на пророкот Мухамед а.с, вчера во градската џамија Мехмед Бег во Берово, беше организиран настан на кој присуствуваа голем број граѓани и

Читај повеќе

ОНЛАЈН ПРЕДАВАЊЕ: КОМПОЗИТОРИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ФИЛМСКО ПЛАТНО

На 25 октомври (понеделник) во 8.00 часот ќе се одржи онлајн предавање со наслов „Композиторите на македонското филмско платно“ во Берово и Малешевијата. Настанот ќе го во води  проф. д-р Александар

Читај повеќе

ПЕКЕВСКИ : ГОЛЕМА ПОБЕДА – БЕРОВО ПРОДОЛЖУВА НАПРЕД, НЕМА ВРАЌАЊЕ НАЗАД

Почитувани граѓани, жители на Берово, жители на Малешевијата. Имаме ГОЛЕМА ПОБЕДА во прв круг на локалните избори и на избор за градоначалник и за советници кои нема да блокираат. БЕРОВО

Читај повеќе

(ВИДЕО) ИЗЈАВИ НА КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА БЕРОВО ПОСЛЕ НИВНОТО ГЛАСАЊЕ.

Очекувам изборите да поминат во мирен ред, а од четворицата кандидати за градоначалник да победи најдобриот. Ова во својата изјава по остварувањето на своето право на глас го истакна кандидатката

Читај повеќе