(ВИДЕО) ВО БЕРОВО ОТВОРЕН ПРВИОТ КНИЖЕВЕН ФЕСТИВАЛ „МАЛЕ МАЛЕ“

Прекрасна прва вечер на првиот уметничко – книжевен фестивал во Малешевијата насловен “Мале Мале” кој синоќа започна во Берово.„Сити Паб“ во Берово беше преполн со посетители, што покажува дека вакви

Читај повеќе

(ВИДЕО) ПРИСТИГНА АВСТРИСКА ПРОТИВПОЖАРНА ОПРЕМА ВО ПЕХЧЕВО

Австриските пожарникари кои минатата година активно учествуваа во гаснењето на пожарите во Малешевијата, денес во Пехчево донираа противпожарна опрема за Доброволното противпожарно друштво.Опремата се состои од комбинизони, шлемови, јакни, противпожарни

Читај повеќе

ЗАПОЧНУВААТ ВЛАДИМИРСКИТЕ ИЛИНДЕНСКИ СРЕДБИ 2022

Со отворање на Саемот на локални производи во беровското село Владимирово вечерва започнува манифестацијата ,,Владимирски Илинденски средби 2022″. Настанот под мотото ,,Ладимерци дека и да сте, на Илинден дома да

Читај повеќе

Професорката Магдаленка Симовска од Пехчево меѓу најуспешните франкофони во Македонија

Професорките Магдаленка Симовска од Пехчево и Билјана Начовски од Делчево, заедно со уште неколку нивни колешки се меѓу најуспешните франкофони во Македонија. Најуспешните професори по француски јазик од Македонија, кои

Читај повеќе

ИНТЕРВЈУ СО ВАСИМ АХМАД: КОЈА Е АХМАДИЈА МУСЛИМАНСКАТА ЗАЕДНЦА

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“ веќе 25 години во Македонија дејствува и функционира Ахмадија муслиманската заедница.Зачетоците на ова движење во нашата држава почнуваат токму во Берово во далечната 1997

Читај повеќе

(Видео) Детското одморалиште во Берово денес како Чернобил

Детските одморалишта низ државата се оставени на забот на времето. Станува збор неколку одморалишта низ државата, а Гоце.мк го „посети“ одморалиштето Малешево во Берово. Ова одморалиште денес изгледа страшно. Се

Читај повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПЕКВСКИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО СЛОВЕНЕЧКАТА ПРАТЕНИЧКА САНДРА ГАЗИНКОВСКИ

Градоначалникот Звонко Пекевски, денес во неговиот кабинет во општинската зграда во Берово, оствари средба со пратеничката во Парламентот на Република Словенија, Сандра Газинковски. На средбата станало збор за соработката меѓу

Читај повеќе

АЛЕКСАНДАР КИТАНСКИ: НЕМА ДА ДОЗВОЛАМ НАШИТЕ ГРАЃАНИ ДА ЖИВЕАТ ВО СМЕТ.ВО НЕДЕЛА ЕКО АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА СЕЛО ЦРНИК

По иницијатива на неколку млади луѓе од селото Црник, каде веќе одреден период центарот и околината во селото се претрупани со ѓубре, во Недела во соработка со општина Пехчево и

Читај повеќе

ЦВЕТНИОТ РАЈ НА ИЛИЈА БРНДЕВСКИ

Оаза на мирот и спокојот – место каде што природните убавини се вкрстиле со секојдневието. Раскошните цветови, зеленилото, сенката и жуборот на реката го прават утринското кафе повкусно, а вечерното

Читај повеќе

(ВИДЕО) ВО ПЕХЧЕВО ПРОМОВИРАНО ПРВОТО ДОБРОВОЛНО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО

Пехчево го доби првото доброволно противпожарно друштво, кое денес беше промовирано на плоштадот „Петар и Павле“.По минатогодишните катастрофални пожари во Малешевијата, група на граѓани пред еден месец го формираа доброволното

Читај повеќе