ВИДЕО+ФОТО | Катастрофа во Измир: Срушени згради и поплавени улици по разорниот земјотрес.

Управата за вонредни состојби во Турција (АФАД) соопшти дека во денешпниот земјотрес загинале најмалку четири лица, а повредени се 120 луѓе. Градоначалникот на општина Измир, Тунч Сојер, исткана дека добиле

Читај повеќе

Од денес нови рестриктивни мерки за заштита од коронавирусот.

Носењето маски на отворено и кога сте сами станува задолжително, но не и ограничувањето на бројот на гости дома. Ова се главните одредби од измените на законот за заштита на

Читај повеќе

На куче во Гевгелија му ја захевтале устата, отворена е сметка за донации.

Страотни фотографии од куче на кој некој му ја захевтал вилицата со тапетарска хевталка во Гевгелија денеска осамнаа на социјалните мрежи. Активистите за заштита на животните сведочат дека кучето, женка, кое

Читај повеќе

ВО УЧЕБНИК ЗА 6 ОДДЕЛЕНИЕ: Ако те изнервира жената, изброј до 15 пред да ја заколеш!?

Децата учат од возрасните, кои пак, им ги пишуваат учебниците, каков што е и учебникот по македонски јазик за шесто одделение во кој е поместен текстот со наслов „Три добри

Читај повеќе

ИЗГЛАСАН ЗАКОНОТ ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА, ПРВПАТ СОБРА 69 ГЛАСА „ЗА”

Пратениците го изгласаа Законот за заштита од дискриминација, кој веќе два пати беше изгласан, но со фалинка во процедурата, па Уставниот суд поради тоа го имаше укинато. Овој закон кој

Читај повеќе

Завшен настан на проектот „Зборувај гласно делувај јасно“

Во Берово се оддржа завршна работилца со презентирање на резултатите од проектот „Зборувај гласно делувај јасно“ финансиран од ИПА програма за граѓанско општество и медиуми 2016-2017 во рамки на проектот

Читај повеќе

Собранието се поднови со 100 лаптопи.

Со потпис на спикерот Талат Џафери, Собранието на Република Северна Македонија склучи договор за набавка на сто преносни компјутери. Се работи за моделот HP EliteBook 735 G6 Notebook PC, а според

Читај повеќе

На Македонија и се заканува раст на сиромаштијата поради ковид-19.

Сиромаштијата во изминатиот период беше закана за околу 450 илјади луѓе или 21 процент од населението во Македонија, но поради кризата предизвикана од корона вирусот, на македонското општество му се

Читај повеќе

СПОРТ:Маркус Рашфорд е „принцот“ на „Паркот на принцовите“ – пак ги расплака ПСЖ!

Навивачите на Пари Сен-Жермен повторно ќе имаат кошмар од Маркус Рашфорд, откако англискиот напаѓач во финишот на првиот меч од Лигата на шампионите, успеа да постигне гол на „Паркот на

Читај повеќе

Ужасен рекорд на нови случаи: 9 починати и 445 новозаразени од коронавирус во Македонија.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-249, Куманово-12, Штип-13, Прилеп-25, Тетово-16, Струга-7, Велес-7, Битола-14,

Читај повеќе