НАШИОТ БОЈАН НАЈДЕНОВ ВО НОВАТА СЕЗОНА ЌЕ ГО НОСИ ДРЕСОТ НА ВАРДАР.

Вардар во новата сезона доби уште еден искусен фудбалер, откако Бојан Најденов му се приклучи на клубот и се стави на располагање на тренинзите. 28-годишниот играч од средниот ред доаѓа како слободен, а

Читај повеќе

ГРАДИНКИТЕ КОИ ГИ ИСПОЛНУВААТ УСЛОВИТЕ И ПРОТОКОЛИТЕ, МОЖАТ ДА ПОЧНАТ ДА РАБОТАТ.

На денешниот состанок на Комисијата за заштита од заразни болести и претставници од Министерството за труд и социјална политика и од Министерството на образование, се договориле државните и приватните градинки

Читај повеќе

МУСЛИМАНИТЕ ГО СЛАВАТ КУРБАН БАЈРАМ.

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан-бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која верниците бараат милост од Алах. Карактеристично

Читај повеќе

СИНОЌА БЕРОВО ГО ПРОГЛАСИ КОРОНА ВИРУСОТ ЗА МРТОВ.

Српска музика,играње и пиење,многу народ,растојание и заштитни маски никако,вакава беше сликата синоќа на преполниот градски плоштад во Берово.Во време кога бројот на заразени од корона вирусот во Македонија никако да

Читај повеќе

ПРИЈАВА ЗА УЧЕСТВО НА ОБУКА ЗА ПРОФЕСИЈАТА ВОДИЧ ВО ПЛАНИНА ВО МАЛЕШЕВСКИОТ РЕГИОН

Маунтаин Експириенс Македонија од Скопје, а во соработка со општина Берово и општина Пехчево организира обука за професијата водич во планина. Оваа обука се спроведува како дел од програмската активност „Мапирање на потенцијалот

Читај повеќе

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА МАЛИОТ ГОРАЗД ОД с.МИТРАШИНЦИ, БЕРОВО.

Горазд Лиговски од село Митрашинци, Берово е 7 годишно детенце кое во неделата попладне на ден 26 јули 2020 година во сообраќајна несреќа беше тешко повредено на дел од горниот

Читај повеќе

„КОРОНА“ ИЗМАМА: НАД 700 ФИРМИ ЗЕЛЕ ПАРИ ОД ДРЖАВАТА, А НЕ ИСПЛАТИЛЕ ИЛЈАДНИЦИ ВРАБОТЕНИ.

Фирми од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга и други места ја зеле финансиската поддршка од државата за исплата на плата на вработените, но не ја исплатиле на работниците, покажа анализата на

Читај повеќе

ХУМОР:НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА! ЗАЕВ Е НОВИОТ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ!

После долгогодишно истражување на темата “Дали Зоран Заев е новиот Гоце Делчев?” научниците од Школата за Учење, Предавање, Анализирање и Критикување (скратено: ШУПАК) дојдоа до одговорот што ја голицкаше нашаземјастата

Читај повеќе