Децата што се раѓаат овде, учат и живеат во странство. За 10 години, од државата се иселиле над 9.000 ученици.

Децата се раѓаат овде, учат и живеат во странство. За 10 години, од државата се иселиле над 9.000 ученици . Според податоци од Државниот завод за статистика за последните три

Читај повеќе

ВИСТИНСКО ПОЕВТИНУВАЊЕ ИЛИ МАЈТАП СО ГРАЃАНИТЕ.ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА СЕ НАМАЛУВА ЗА 0,1 %.

Вистинско поевтинување или мајтап со граѓаните. Цената на струјата се намалува за 0,1 %, е денешната одлука на Регулаторната комисија. Од ЕВН побарале поскапување за 9%, ЕЛЕМ барале намалување за

Читај повеќе

СЕ ПРОШИРУВА ДОМОТ ЗА СТАРИ ЛИЦА ВО БЕРОВО.

Со вкупна инвестиција од околу 2, 3 милиони денари, во Берово започна уредувањето на внатрешноста на втората ламела од Домот за згрижување на стари . Со ова, сегашниот капацитет на

Читај повеќе

ХИТ ФОТО: За Заев имаме датум, за холандскиот премиер „не“ – Кој ја кажува вистината !

За премиерот Зоран Заев, „Северна Македонија“ добила датум за преговори, иако добро знаеме дека станува збор за условна одлука која допрва ќе се ревидира идната година. За холандскиот премиер Блок,

Читај повеќе

ФОТО: Колку држави ја признале „Репулика Македонија“ , како Македонија !

Само за појаснување, со зелена боја е означен светот кој не именува и признава како Република Макеоднија  а со црвено оние кои службено ја користат кратенката БЈРМ. Сега, споредете дали

Читај повеќе

ФОТО НА ДЕНОТ: Само еден Србин не го боли поразот од Бразил!

Фудбалерите на Србија не успеаја да го изненадат големиот Бразил и очекувано забележаа пораз и елиминација од Светското првенство во Русија. „Орлите“ со 0-2 го загубија вечерашниот меч од петкратниот светски шампион, но на трибините

Читај повеќе

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ДА СЕ ПОТСЕТИМЕ НА НАШИОТ ХЕРОЈ НИКОЛА ПЕХЧЕВСКИ-КОКИ

Ќе помине и ова(војна 2001) луѓето ќе ни бидат благодарни! НИКОЛА ПЕХЧЕВСКИ (†25) од Берово Со посебно чуство и одговорност за судбината и иднината на својата земја, во рововите крај

Читај повеќе

САБОТА ВЕЧЕР ВО КЛУБ РИВЕР: HOUSE ИГРАНКА СО DJ TODOROFF

Најпосетениот ноќен клуб во Делчево и околните градови клуб Ривер, не престанува со забавите и изненадувањата.После успешната роденденска забава каде клубот Ривер прослави 3 години постоење, оваа сабота е резервирана

Читај повеќе

Џака со провокација до Србите, следуваше одговор од Коларов.

Стрелците на двата гола за репрезентацијата на Швајцарија, Џердан Шаќири и Гранит Џака, би можеле да заработат казна поради начинот на кој ги прославија погодоците во победата против Србија. Тие

Читај повеќе

ХУМАНОСТА НА АХМАДИЈА ЗАЕДНИЦАТА НЕ ЗАСТАНУВА. ДОДЕЛЕНИ НАД 600 ПАКЕТИ И ЛЕКОВИ НА НАЈРАНЛИВИТЕ ГРАЃАНИ.

Ахмадија муслиманската заедница од Македонија, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам вечера во градот Пехчево, ја заокружи хуманитарната акција со доделување над 600 пакети во неколку градови на истокот,

Читај повеќе