(ФОТО+ВИДЕО) НЕОФИЦИЈАЛНО ПОЖАРОТ КОЈ ИЗБИ НА БЕРОВСКО ЕЗЕРО, ПРЕДИЗВИКАН ОД ФРЛЕНА ПЕТАРДА.

За пожарот кој денес избувна на Беровско езеро и опожари околу 5 декари борова шума, неофицијалната причина е фрлена петарда истакна командирот на ТППЕ Берово.Со брзата и навремена интервенција на

Читај повеќе

Локализиран пожарот кој избувна во близина на туристичкиот комплекс Аурора во Берово.

Локализиран пожарот кој денес околу 14:30 часот избувна во близина на туристичкиот комплекс Аурора на Беровско Езеро. Според информации на Сашко Руменовски, командирот на Територијалната противпожарна единица од Берово, во

Читај повеќе

ВЕЛИКИ ПЕТОК -НАЈТАЖНИОТ ДЕН ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО

Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш

Читај повеќе

СЛОГА ПРОМ СО ВЕЛИГДЕНСКА ДОНАЦИЈА ОД 600 ПАКЕТИ СО ПРЕХРАМБЕНИ ПРОИЗВОДИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА СО СОЦИЈАЛЕН РИЗИК.

По повод велигденските празници, кавадаречката компанија Слога Пром донира 600 пакети со прехранбени производи наменети за семејствата кои се во социјален ризик. Донацијата ќе биде распределена низ повеќе градови од

Читај повеќе

(ВИДЕО) ПРЕД ВЕЛИГДЕН,ПОГОЛЕМА ПОБАРУВАЧКА И ПОСЕТЕНОСТ НА ГРАДСКИОТ ПАЗАР ВО БЕРОВО

Последниот пазарен ден за овој месец, пред празнично го наполни градскиот пазар во Берово.Во пресрет на Велигденските празници, денес на градскиот пазар, Беровчани најмногу купуваа зеленчук и овошје, а потрошувачката

Читај повеќе

ОК ВМРО ДПМНЕ БЕРОВО, ПОДЕЛИ ИФТАР ВЕЧЕРА НА МУСЛИМАНИТЕ ОД БЕРОВО.

Во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам и во чест на постот во кој се сега муслиманските верници, денес Општинскиот Комитет на ВМРО ДПМНЕ Берово во соработка со Унијата

Читај повеќе

ООУ„ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ“ ДЕНЕС ГО ОДБЕЛЕЖУВА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК.

Со творби на учениците на тема ,,Иљо Малешевски – вечен непокор“ се одблежува патраниот празник на основното училиште ,,Дедо Иљо Малешевски“ во Берово. Поради состојбата со Ковид 19 и протоколите

Читај повеќе

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СМЕЈСТВОТО ЈОВАНОВСКИ ЧИЈА КУЌА ИЗГОРЕ ДО ТЕМЕЛ.

На семејството Јовановски од село Владимирово Берово, чија куќа изгоре целосно во вчерашниот пожар им е потребна помош.Пожарот ја уништи целата куќа и се што имаат.Апелираат на помош за возобновување

Читај повеќе

ОД ДЕНЕС ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ОД 21,СЕ ОТВАРААТ И ТЕРАСИТЕ НА КАФЕАНИТЕ.

Од денеска стапуваат на сила новите мерки за заштита од ковид-19, кои вчера, по препорака на Комисијата за заразни болести беа усвоени од Владата. Тие содржат делумни олеснувања кои се

Читај повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ДЕЛЧЕВО ЈА ДОНИРАШЕ СВОЈАТА АПРИЛСКА ПЛАТА ВО ХУМАНИ ЦЕЛИ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ.

Во пресрет на велигденските и рамазанските празници, а со цел да им се излезе во пресрет на 40 загрозени семејства од Делчево, градоначалникот на општина Делчево ја донираше априлската плата

Читај повеќе