Зошто некои не сакаат да останат дома во време на пандемија?

И покрај постојаните барања на здравствените и државните власти луѓето да останат дома за да го забават ширењето на „Ковид-19“, многумина едноставно не го прават тоа. Психолозите велат дека за

Читај повеќе

СПОРТ:Балотели: Кога Ливерпул ќе ја освои Премиер лигата, тоа ќе биде крај на светот!

Иако звучеше само како празна изјава, денес, како да се претвора во сурова реалност. Марио Балотели, поранешниот ас на Ливерпул, е познат по своите глупости на теренот, но и по контроверзните

Читај повеќе

МАЛЕШ НЕТ КОЛУМНА:СОЦИО-ЕКОНОМСКИ ИМПАКТ КОВИД 19

Создавањето на оваа пандемија не смее да се релативизира и маргинализира. Некој сака светот да биде покорен,клекнат на колена,оставен на милост на луѓето кои можат само да бидат неми посматрачи

Читај повеќе

МУЗИКА:СТАРО МАЛЕШЕВСКО ОРО

Во овие времиња на седење дома,имаме повеќе време да се занимаваме со било што.Еве екипата на Малеш Нет ви го претставува најновиот сингл на виртуозот на зурла Џељо Дестановски, кој

Читај повеќе

Земјоделци, ова се насоките за движење во полициски час.

​Правила и услови за ослободување од полициски час на граѓани на Република Северна Македонија за време на вонредната состојба поврзана со вирусот COVID -19: 1.​ ​ ​ ​ ​ ​Право

Читај повеќе

ВИДЕО:ДР.ТОМАС КОУАН ЗА 5G МРЕЖАТА.

Вухан,градот во Кина кој е најпогоден од коронавирусот, е прв град кој е потоплно покриен со 5G технологијата,што за овој стручњак станува збор за многу опеасна технологија за човекот. Според

Читај повеќе

РКЕ: Воведувањето на евтина струја цел ден е невозможна мисија.

Не е едноставно да се воведе евтина струја цел ден. И првиот човек на Регулаторна Марко Бислимовски во изјава за 24 Вести објасни дека тоа не е едноставен процес и

Читај повеќе

За земјоделците нема да важи полицискиот час за време на викенд.

Владата на вчерашната седница го утврди појаснувањето на одлуката за забраната на движење за време на викендите, поточно од овие одлуки и мерки ги исклучи земјоделците што одгледуваат раноградинарски култури

Читај повеќе

Филипче со виткана коса, Шекеринска во кратко фустанче: Ретро фотографии на политичарите

Предизвикот прифатен! Оваа реплика со стари фотографии деновиве масовно се споделува на социјалните мрежи. На оваа „игра“ се навлекоа и многу славни Македонци, пред сѐ естрадните ѕвезди. За предизвикот да

Читај повеќе

Угостителските објекти во Берово се ослободуваат од кумунална такса.

Општина Берово во согласност со своите надлежности и позитивните законски одредби, превзеде мерки за ублажување на состојбите во угостителскиот сектор. За таа цел Општина Берово изврши корекција и целосно ослободување

Читај повеќе