РАСПОРЕД ЗА ВЛЕЗ И ИЗЛЕЗ НА УЧЕНИЦИ ВО ООУ “ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ” БЕРОВО 0

Од утре започнува новата школска година, со физичко присуство на учениците.Еве го во продолжение, распоредот за влез и излез на учениците во ООУ “Дедо Иљо Малешевски” во Берово.

Читај повеќе

Честитка од компанијата “Зегин“по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица. 0

Компанијата „Зегин“ упати честитки поповод големиот христијански празник на сите свои вработени и граѓаните на Малешевијата и Пијанец, порачувајки дека овој празник е еден од најголемите христијански празници кој ги

Читај повеќе

ДИК: СОБРАНИ СЕ ПОТПИСИ ЗА 39 КАНДИДАТИ И ГРУПИ ИЗБИРАЧИ, СЕ СОБИРААТ ЗА УШТЕ 45. 0

Заклучно со 26 август 2021 година, во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК собрани се потписите за: 1. Група избирачи Петар Камчевски, листа на кандидати за членови на совет на

Читај повеќе

ПИСМА: ЦРН ЧАД СЕ ШИРИ ОД ФАБРИКАТА АЛКАЛОИД ВО БЕРОВО.ГРАЃАНИТЕ ОД ОКОЛНИТЕ НАСЕЛБИ РЕАГИРААТ. 0

Во нашата редакција штотуку пристигна писмо и фотографии, каде граѓаните реагираат на црниот чад којшто се шири од фабриката „Алкалоид“ во Берово.Како што велат жителите на улицата „Брдославица“ која е

Читај повеќе

СЕ УКИНУВА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМИ И ШУМСКИ ПРЕДЕЛИ. 0

Владата на денешната седница одлучи да се укине забраната за движење во шуми и шумски предели, но за заштита и за спречување пожари на отворено, ќе се спроведуваат засилени контроли

Читај повеќе

ОПШТИНА БЕРОВО ДЕНЕС ГО ОДБЕЛЕЖУВА ПАТРОНОТ НА ГРАДОТ. 0

Чествувањето започна со положување на свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во НОВ во близина на ОЈУДГ „23 Август“ во Берово и  краток осврт за делото на паднатите борци.

Читај повеќе

СЕ ЗНАЕ ЛИ ТОЧНО КАКО ЌЕ УЧАТ ДЕЦАТА ОД 1 СЕПТЕМВРИ? 0

На десет дена пред почетокот на учебната година, основните училишта се уште ги чекаат новите учебници предвидени со наставната реформа. Не се готови печатените материјали за прво одделение и дигиталните

Читај повеќе

ВРИЕ ОД НЕЗАДОВОЛСТВО ВО РОМСКАТА ПАРТИЈА ПДПР. 0

Членови на неколку општински организации и челници од Партијата за демократски просперитет на Ромите, се незадоволни и своеволно излегуваат од партијата.На денешниот прес членовите истакнаа дека причината за нивното повлекување

Читај повеќе

ОДРЖАН ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ ЗА ЧЛЕНОВИТЕ НА АХМАДИЈА ЗАЕДНИЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА. 0

Во салата „Македонски бранители“ во Берово, вчера од страна на Ахмадија заедницата во Македонија беше организиран турнир во мал фудбал на кој учествуваа четири екипи по две од Берово и

Читај повеќе

Новинарите ги врачија признанијата за најдобрите остварувања во Источниот регион за 2020 година. 0

Регионалниот актив на новинари „Исток“ викендов, на преубава свеченост на отворено во Аурора ресорт и спа на Беровско езеро, ги врачија признанијата „Најдоброто од истокот“ на институции, стопански организации и

Читај повеќе