НАДВОР ОД РАМНОТЕЖА.

Овој викенд ми бил најважен секоја година… го означувал крајот на летото и неговата слобода. Не е баш дека се радував на почетокот на школската година, ама сепак движењето во

Читај повеќе

Усвоени протоколите за училиштата. Децата ќе ги вадат маските од лице кога јадат и на отворено.

Родителите ќе имаат обврска секој ден пред поаѓање во училиште да му ја измерат телесната температура на детето, а ако таа е покачена, нема да смеат да го носат на

Читај повеќе

ХУМАНА АКЦИЈА ЗА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД НЕВРЕМЕТО.ДА ПОМОГНЕМЕ ЗАЕДНО!

Силното невреме кое денес попладе го зафати Берово, направи огромна штета.Силниот дожд и град проследен со ветар. искорна повеќе дрвја,електрични бандери и нанесе исто така штета на куќите а сообраќајот

Читај повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ:ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА,НЕМА ДА СЕ ОРГАНИЗИРА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ МАНАСТИРСКИ РУЧЕК ЗА ПРАЗНИКОТ БОГОРОДИЦА.

Овогодинешното чествување на манастирската слава посветена на Успението на Пресвета Богородица ќе се спроведе во согласност со пропишаните протоколи за заштита од пандемијата на Ковид – 19 на Министерството за

Читај повеќе

Големо невреме го зафати Берово носеше сѐ пред себе- откорнати дрва го блокираа сообраќајот (ВИДЕО)

Големо невреме го зафати попладнево Берово. Истото беше проследено со силен пороен дожд и град во времетраење од 20-тина минути. Пред основното училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во центарот на градот

Читај повеќе

БЕРОВО СО ТРИ НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНА ВИРУСОТ.

Три ново заразени со корона вирусот се регистрирани во последните 24 часа во Берово,информира Министерството за здравство,со што вкупната бројка на активни случаи во нашиот град се искачи на вкупно

Читај повеќе

Промотивно видео за Берово и Пехчево во рамки на кампањата „Дома си е дома“

Во крајниот источен дел на нашата дома, во Малешевијата, природата насликала идилична слика што мора да се погледне и да се доживее. Питомите и кротки пејзажи на Малешевските Планини се

Читај повеќе

Над 80% од позитивните на корона вирус во Малешевијата се млади луѓе.

Над 80 отсто од позитивните случаи на коронавируост во Малешевско-Пијанечкиот регион се млади луѓе. Вирусот се раширирил пред, за време и по Илинденските празници на крајниот исток и тоа на

Читај повеќе

САМО ДВА НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНА ВИРУСОТ ДЕНЕС ВО БЕРОВО.

Два нови случаи на корона вирусот се регистрирани денес во Берово, што бројот за разлика од претходните два дена е тројно помал информираше Министерството за здравство.Иако очекувањата беа дека денешните

Читај повеќе

СО ПОСЕБЕН ПРОТОКОЛ,ОДБЕЛЕЖАН 23 АВГУСТ ДЕНОТ НА НАШИОТ ГРАД БЕРОВО.

Со положување на свежо цвеќе, пред бистата на паднатите борци во НОВ од Малешево, денеска во Берово, започнаа активностите за одбележување на 23 август- Денот на градот. Делегации од политичкиот

Читај повеќе