ОПШТИНА БЕРОВО ДОДЕЛИ ОПРЕМА НА КОРИСНИЦИТЕ НА СОЦИЈАЛНИ УСЛУГИ

Со одлука на Советот на Општина Берово која едногласно беше прифатена од страна на  советниците, денес беше доделена опрема на корисниците на социјални услуги. Целта на оваа акција како што

Читај повеќе

ФОТО РЕПОРТАЖА: „ДРЖИНСКИ РИД“ НАД РУСИНОВО, СПОКОЈОТ НА ЖИВОТОТ

Југозападно од планината Петлец над селото Русиново, се наоѓа месноста „Држински рид“ прекрасен предел кој заедно со мојот другар Драган, го посетивме пред околу два месеци.Овде на овој спокој се

Читај повеќе

КУД “ЈАНЕ САНДАНСКИ” ОД ПЕХЧЕВО НАСТАПИ НА ФЕСТИВАЛОТ “ФОЛКЛОРНИ ПАТЕКИ” ВО БРЕЗНИЦА Р.БУГАРИЈА

На 4-от Меѓународен фестивал ,,Фолклорни патеки” во Брезница, Општина Гоце Делчев во Р. Бугарија со свое учество се претстави Културно-уметничкото друштво ,,Јане Сандански” од Пехчево, како и пензионерскиот хор” Малешевска

Читај повеќе

ОБЈАВА НА ДЗС: ЕВЕ ШТО УТВРДИЛА ВОНРЕДНАТА ИНСПЕКЦИЈА ВО ВРСКА СО СМРТТА НА НАШИОТ ЈОВАН ДИМОВСКИ

Државниот санитарен и здравствен инспекторат по допрен глас за починат пациент од Берово после хируршка интервенција на заб, изврши вонреден инспекциски надзор во сите здравствени установи каде се јавил на

Читај повеќе

ЧЕСТИТКА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗВОНКО ПЕКЕВСКИ ПОПОВОД ГОЛЕМИОТ ПРАЗНИК УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

На сите првославни верници, Ви го честитам големиот празник ,,Успение на пресвета Богородица”, посакувајќи многу здравје, среќа, почит, љубов, разбирање и толеранција. Ние беровчани сме народ, кој столетија наназад, со

Читај повеќе

Ќе ја расчисти ли истрагата трагедијата со 25 годишниот Јован кој почина по операција на заб?

Заврши вонредниот инспекциски надзор во штипската Клиничка болница. Од понеделник инспекција од Државниот санитарен инспекторат ќе врши увид во документацијата во сите здравствени институции во кои се лекувал 25годишниот Јован

Читај повеќе

Тридневна жалост во Македонска Каменица, откажана манифестацијата „Каменичко Културно Лето“

Општина Македонска Каменица ги откажа сите концертни настани од манифестацијата „Каменичко Културно Лето 2022“, поради трагичниот настан што се случи  денеска, кога во сообраќајна несреќа животот го загуби млад жител

Читај повеќе

ДОНЕСЕНА НАРЕДБА ЗА ЕКСХУМАЦИЈА И ОБДУКЦИЈА ЗА УТВРДУВАЊЕ НА ПРИЧИНИТЕ ЗА СМРТТА НА ЈОВАН ДИМОВСКИ

Основното јавно обвинителство Штип, по објавени информации на социјалните мрежи и во медиумите, оформи предмет по допрен глас со цел да ги утврди причините за смртта на пациент од Берово

Читај повеќе

ДСЗИ ИЗЛЕЗЕ СО ИНФОРМАЦИЈА ВО ВРСКА СО ВОНРЕДНАТА ИНСПЕКЦИЈА ПО СМРТТА НА ЈОВАН ДИМОВСКИ

Државниот санитарен и здравствен инспекторат информира дека денеска е извршен вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ КБ Штип по допрен глас за настанат смртен исход кај пациент Ј.Д од Берово по

Читај повеќе

ВИДЕО: ЗГРМЕА ТАПАНИТЕ И ЗУРЛИТЕ ВО СЕЛОТО РАТЕВО НА ПРВАТА ЗУРЛАЏИСКА СРЕДБА

По иницијатива на нашиот промотор и музичар Милаим Дестановски, кој повеќе од 12 години живее и ја промовира малешевската традиционална песна и култура во САД, денес во селото Ратево за

Читај повеќе