30 УЧЕНИЦИ РОМИ ОД БЕРОВО ДОБИЈА ТАБЛЕТИ ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА ОД СОВЕТОТ НА ЕВРОПА.

Со донација од Советот на Европа во рамки на РОМАКТЕД Програмата, денеска беа додели 30 таблети, на ученици Роми, од семејства со ниски примања и од многудетни семејства, кои наставата

Читај повеќе

ПИСМА: ЖИВОТ ВО КАЛ НА УЛИЦАТА ДИМИТАР ВЛАХОВ ВО ВЛАДИМИРОВО.

До нашата редекација стигна писмо и реакција од граѓани кои живеат на улицата „Димитар Влахов“ во село Владимирово, која се наоѓа на патниот правец спрема Русиново. Читателот Љубомир побара јавно

Читај повеќе

ОПШТИНА БЕРОВО ГО УСВОИ БУЏЕТОТ ЗА 2021 ГОДИНА.

Советот на општина Берово, на денешната седница со девет гласови за и шест воздржани, го усвои буџетот на општината за 2021 година, кој е проектиран на 298 милиони и 686

Читај повеќе

2.000 полицајци ќе ставаат ред за новогодишната ноќ, на мета туристичките места.

На 31 декември, неофицијално, околу 2000 полицајци на терен ќе проверуваат дали се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19. На мета ќе бидат туристичките места со викендици, но униформирани лица

Читај повеќе

СО ТРАДИЦИОНАЛНИОТ МАРШ НА ПЕТЛЕЦ,ОДБЕЛЕЖАНИ 114 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА РЕВОЛУЦИОНЕРОТ ДАМЕ ГРУЕВ.

Русиново над сто години го чува споменот на Даме Груев, еден од столбовите на македонското револуционерно движење и секоја година му се оддава достојна почит за заслугите за македонската историја.

Читај повеќе

,,МАЛЕШЕВКА’’ СЛАВИ 10 ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ КАКО СОСТАВЕН ДЕЛ ОД БОГАТИОТ РЕПЕРТОАР НА АНСАМБЛОТ „ТАНЕЦ“.

Богатиот репертоар на светски реномираниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“ од Скопје, одбележува 10 годишен јубилеј од кореогравска постановка ,,Малешевка’’ која и од самото име ни кажува дека

Читај повеќе

УСПЕШНО ЗАВРШЕНА ПЛАНИНАРСКАТА ТУРА „МАЛЕШЕВИЈАТА ВО ДОЦНА ЕСЕН“

36 учесници учестуваа на успешно завршената планинарска тура под наслов „Малешевијата во доцна есен“, кои уживаа во планинарењето низ неколку живописни локации во околината на Берово.Од најмладиот на 17 години

Читај повеќе

БРЕГАЛНИЦА ОД ДЕЛЧЕВО Е ЕСЕНСКИОТ ШАМПИОН ВО ТРЕТАТА МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА ИСТОК.

Фудбалерите на делчевска Брегалница станаа есенски шампиони во Третата македонска лига, откако на вчерашниот натпревар на домашен терен го совладаа незгодниот Малеш од Берово. Во мошне интересен натпревар, на кој

Читај повеќе

ОДРЖАНА КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА НА ОК ВМРО ДПМНЕ БЕРОВО.

Општинскиот Комитет на ВМРО ДПМНЕ Берово, денес во големата сала на Бизнис инкубаторот одржа конститутивна седница , на која новиот претседател Столе Кракутовски, ги претстави новото претседателство и новиот состав

Читај повеќе

УТРЕ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ПЛАНИНАРСКАТА ТУРА „МАЛЕШЕВИЈАТА ВО ДОЦНА ЕСЕН“

Со сите мерки и препораки на претпазливост од Ковид 19, здружението за планински спортови, туризам и млади„Патфајндерс“  со почеток во 11 часот во текот на утрешниот ден организира еднодневна промо

Читај повеќе