ЈАНУШЕВ ОД БЕРОВО:НАД 1000 ПРОЕКТИ,ЗА СЕКОЈ ГРАЃАНИН ДА ЖИВЕЕ ПОДОБРО.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на Изборна единица 3, Игор Јанушев денеска беше во посета на Берово.Тој најпрво го посети манастирот Св. Архангел Михаил, потоа оствари средба со граѓаните

Читај повеќе

ОД ПЕТОК СЕ ОТВОРААТ ГРАНИЦИТЕ И АЕРОДРОМИТЕ.

Во очекување на одлуките на Владата за укинување на условите за влез во државата, на граничниот премин Блаце, денес без проток на патници. И оние кои дојдоа и сакаа на

Читај повеќе

ПРОТОКОЛИТЕ СТРОГИ, ХОТЕЛИТЕ ПОДГОТВЕНИ, А ГОСТИ?

Хотелите и сместувачките угостителски објекти во туристичките центри и официјално ги отворија своите врати за гостите. По повеќе од 4 месеци, дел од вработените се вратија на своите работни места.

Читај повеќе

„МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ“ ЈА ПОСТАВИ ПРВАТА ТЕСТНА 5Г МРЕЖА ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ.

„Македонски телеком“ ја постави првата тестна 5G мрежа во центарот на Скопје, со што обезбеди услови за тестирање на оваа нова технологија во реални услови. Ова е уште еден чекор

Читај повеќе

КУЛТУРА(ТА) ВО СЕНКА НА КОРОНАВИРУСОТ.

Новонастанатата состојба не смее да го нападне духот на поединецот, не смее да ги уништи убавината и слободната мисла – без нив доаѓа крајот;  Иако ова наше прашање лебди како

Читај повеќе

ПОЧИНА ДИ ЏЕЈ ИЦКО ОД„АНТЕНА 5“ РАДИО.

Уште еден медиумски работник почина како последица на компликации од коронавирусот во нашата земја.  Станува збор за Ристо Меловски, позnат како диџеј Ицко, кој долги години работеше во „Антена 5“

Читај повеќе

ВИКЕНДОТ ЌЕ СЕ ОДРЖИ 18 ПО РЕД ПОЛИ МАРАТОН.

Сите љубители на велосипедизмот, викендот ќе имаат можност да учествуваат на 18. по ред Поли маратон, кој поради ситуацијата со коронавирусот ќе се одржи во виртуелен облик.Настанот е закажан за

Читај повеќе

УТРЕ СЕ ОТВОРААТ СИТЕ МАКЕДОНСКИ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ.

Од утре се отвораат сите гранични премини во земјата. Оваа одлука ја донесе Владата на денешната седница. … За влез во Македонија ќе биде потребен задолжително негативен тест за коронавирус

Читај повеќе

ПОМОШ ЗА МУЗИЧАРИТЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА И ПИЈАНЕЦ.

Донација од прехрамбени пакети, деновиве беа поделени на музичарите од Малешевијата и Пијанец од страна на нашиот сограѓанин Мило Дестановски кој живее и работи во Америка.Како што вели Дестановски, оваа

Читај повеќе