ОТВОРЕН ИНФО ДЕН ВО ГИМНАЗИЈАТА „АЦО РУСКОВСКИ“ ВО БЕРОВО 0

Во средното училиште ОСУ „Ацо Русковски“ – Берово, денес беше организирана промоција на гимназиското и стручното образование каде девето одделенците од Општина Берово и Општина Пехчево имаа можност преку поставените

Читај повеќе

НА 10 ЈУНИ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВЕЛОСИПЕДСКАТА ТУРА „ПЕХЧЕВО НА ТОЧАК 2023“ 0

На 10 ти Јуни сабота, со почеток во 9 часот ќе се одржи велосипедската тура „Пехчево на точак“ на која веќе неколку години континуирано учествуваат љубители на планинскиот велосипедизам од

Читај повеќе

НА ДЕНЕШЕН ДЕН Е РОДЕН НАЈГОЛЕМИОТ БЕРОВСКИ ЈУНАК ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ 0

На денешен ден 28 мај 1805 година во Берово е роден легендарната беровска личност и најголемиот малешевски херој, ајдутин и војвода, Дедо Иљо Малешевски. Роден е во чесното семејството на

Читај повеќе

ДЕЛЕГАЦИЈА ОД ОПШТИНА БЕРОВО ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА КУМРОВЕЦ 0

Делегација од Општина Берово, деновиве е во официјална посета на Општина Кумровец, каде што се разменуваат мислења и идеи и се соглрдува можноста за реализација на заеднички проекти. Општините Берово,

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј 0

Празникот е во чест на Св. Кирил и Св. Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата. Денот на македонските светители е прогласен за државен празник од. Во XI век

Читај повеќе

ГОЛЕМ УСПЕХ НА ППК ЗЕГИН СО ОСВОЕНО ТРЕТО МЕСТО НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО ПИНГ ПОНГ 0

Екипата на ППК „Зегин“ од Берово го освои бронзениот медал откако во дуелот со екипата на Младост 96 од Прилеп, кои иако загубија во полуфиналниот натпревар во пинг-понг во сениорска

Читај повеќе

(ВИДЕО) ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛИЧНОСТИ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: АТАНАС РАЗДОЛОВ (1872-1931) 0

Атанас Раздолов е роден во 1872 година, во сиромашното семејство Топаловци во Берово. Поминал тешко и несреќно детство. Покрај сиромаштијата, неговото семејство било погодено од голема трагедија. Во 1877 го

Читај повеќе

ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛУЃЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: ЛЕОНИД ПЕЦОВСКИ (1923-1945) 0

Меѓу плејадата на истакнати луѓе од Малешевијата се вбројува и младиот храбар и воинствен малешевец Леонид Пецовски кој е роден на 19-ти мај 1923 година во Берово, во семејството на Ефтим

Читај повеќе

Во Берово презентирани активните мерки од ИПАРД Програмата 0

Телото за управување со ИПАРД при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, денеска, во Бизнис Инкубаторот во Берово, организира промотивна кампања, со цел запознавање и доближување на можностите за користење

Читај повеќе

ЗА ИСТАКНАТИТЕ ЛУЃЕ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА: НИКОЛА СПАСОВ МАЛЕШЕВСКИ (1850-1945) 0

Помеѓу плејадата македонски револуционери и дејци од крајот на XIX и почетокот на XX век, меѓу кои можеме да ги споменеме Гоце Делчев, Ѓорче Петров, Јане Сандански и др., видно

Читај повеќе