СЕНЗАЦИОНАЛНА МАКЕДОНИЈА: Историска победа над Германија!

Македонската репрезентација на најдобар можен начин запиша уште една историја за македонскиот фудбал. Во првиот историски дуел со една од најмоќните светски репрезентации избраниците на Игор Ангеловски стигнаа до сензационална

Читај повеќе

ОДГОВОР НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПЕКЕВСКИ, ПО ВЧЕРАШНИТЕ ОБВИНУВАЊА ОД ОК ВМРО ДПМНЕ.

По вчерашниот прес на ОК ВМРО ДПМНЕ Берово, во кој истакнаа дека градоначалникот Пекевски склучил и потпишал купопродажен договор за продажба на градежно земјиште во Берово во споственост на РМ,

Читај повеќе

ПИСМА:КАКО СЕ УНИШТУВА ЕДНА ЈАВНА ЗЕЛЕНА ПОВРШИНА.

Во нашата редакција пристигна писмо од граѓани, кои реагираат на уништување на јавна зелена површина, која како што велат претходно била депонија, а тие сега самоиницијативно ја одржуваат. Нивната реакција

Читај повеќе

Пописот се одложува за во септември, а локалните избори за втората половина на октомври.

Лидерите на двете најголеми политички партии, на владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба се договорија пописот наместо од 1 до 21 април

Читај повеќе

ВО БЕРОВО ОДРЖАН ДРЖАВНИОТ МАСТЕРС ТУРНИР ВО ПИНГ ПОНГ ЗА КАДЕТИ ДО 15 ГОДИНИ.

Изабела Ковачовска се закити со бронзениот медал на Државното првенство во Пинг понг од мастерс бодовниот турнир за пинг-понгари до 15 години кој се одржа во салата Македонски Бранители во

Читај повеќе

Замина и Зафир Хаџиманов – ја загуби битката со коронавирусот.

Пејачот, композитор и актер, Зафир Хаџиманов почина денеска на 77-годишна возраст како последица од компликации од коронавирусот, јавија српските медиуми. Хаџиманов е роден на 25 декември 1943 година во Кавадарци

Читај повеќе

Нов состанок на Комисијата за заразни болести, можни нови построги мерки.

Денеска или утре Комисијата за заразни болести ќе има нов состанок за анализа на состојбата со заболените од Ковид-19. Од Министерството за здравство велат дека е можно да се предложат,

Читај повеќе

Здружението „Khronos” од Република Унгарија, на работна посета во Општина Берово.

Во рамките на активностите на општина Берово, од областа на животната средина, денеска, претставници од Здружението „Khronos“ од Република Унгарија заедно со претставници од Центарот за развој на Источно-плански регион,

Читај повеќе

Учениците од Чаир добија 4 илјади заштитни маски од компанијата “Зегин”.

Вкупно 4 илјади заштитни маски „визер“ дибија учениците од основните училишта во општина Чаир што ја следат наставата со физичко присуство од фармацевтската компанија „Зегин“. Донацијата ја примија градоначалникот Висар

Читај повеќе