ХУМАН ГЕСТ НА МИЛО ДЕСТАНОВСКИ И ПРИЈАТЕЛИТЕ ДО БЕРОВСКИТЕ РОМИ.

По иницијатива на нашиот сограѓанин Мило Дестановски, денес на сите Ромски семејства во Берово, беа обезбедени над 200 прехрамбени пакети помош, која би помогнале за полесно справување со вирусот. Како

Читај повеќе

„ПРВОМАЈСКИ“ ПЛОЛИЦИСКИ ЧАС:На 1, 2 и 3 мај движење само од 5 до 14 часот.

На 1, 2 и 3 мај, односно петок, сабота и недела, ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 14:00 часот. Забраната за движење во целата држава

Читај повеќе

ПРИКАЗНИ:Мистеријата на исчезнувачкиот кучешки измет.

Бизнисменот Р. излезе од својата шпанско-римска хациенда во барокно готски стил и зачекори во јапонско-медитеранската градина со викторијански елементи. Помина покрај камените лавови на двете страни од влезот, покрај фонтаната

Читај повеќе

СВЕДОШТВО: СВЕКОР МИ ПОЧИНА ОД ПРЕПЛЕТ ЦРЕВА, АМА ПОГРЕБОТ НЕ ЧИНЕШЕ 51.700 ДЕНАРИ КАКО ЗА КОВИД!

Пациент на 78 годишна возраст од Кавадарци бил донесен во Скопје поради преплет на цревата, но откако починал во болницата „8 Септември“, на семејството му бил наплатен лимен ковчег, пластична

Читај повеќе

ТУРИЗМОТ ВО КАРАНТИН:ЌЕ ИМА ЛИ ЛЕТНА СЕЗОНА 2020 ГОДИНА.

Земјите членки на ЕУ чија економија се потпира на туризмот веќе бројот загуби во милијарди поради пандемијата со коронавирусот. Поради затворените граници хотелиерите се пред банкрот. Европските фондови за спас

Читај повеќе

ВРЕМИЊА:РАСПЕАНИ БЕРОВЧАНИ ОД АРХИВАТА НА МРТВ.

Од архивата на Македонската радио телевизија. Распеани Беровчани, безвременска музичка емисија снимена во далечната 1973 година. За сите носталгичари по тоа прекрасно и не така далечно време, половина час убава

Читај повеќе

(Владимир Ленин) Државата — производ на непомирливоста на класните противречности.

По повод денот на раѓањето на Владимир Ленин (22 април 1870) го објавуваме извадокот од првото поглавје на „Државата и револуцијата“ . Интегрално целото поглавје можете да го прочитате тука.  Со

Читај повеќе

ГОЛЕМ БРОЈ ЈАГНИЊА ОСТАНАА ВО ТРЛАТА.

Велигден беше последната надеж за деморализираните сточари . Откако голем дел од нивните јагниња и станаа во трлата, ситуацијата во свои раце ја презеде очајот… Извор: Тв Стар

Читај повеќе

ОД УТРЕ СЕ НАМАЛУВА ОГРАНИЧУВАЊЕТО НА ДВИЖЕЊЕТО.

Почнувајќи од утре 23 април се намалуваат рестрикциите на движењето, објави премиерот Оливер Спасовски на својот фејсбук профил. Според заклучоците на владината седица секој работен ден, од понеделник до петок

Читај повеќе

ЌЕ СЕ ВРАТИ ЛИ СЛОБОДАТА ПО КОРОНАТА?

Во Македонија како и во другите европски земји, властите најавуваат олеснување на мерките преземени поради коронавирусот, некои од нив и сосема спротивни од досега стекнатите човекови права и слободи Речиси

Читај повеќе