ПИНГПОНГАРСКИОТ КЛУБ ЗЕГИН ОД БЕРОВО ВЛЕЗЕ ВО ПРВАТА ЛИГА.

Нашите пинг понгари од ППК Зегин продолжуваат со успешните резултати на државно ниво.Овојпат беровскиот пинк понг клуб „Зегин“ во бараж натреварот со 4:1 го совлада првакот во западниот регион „Евроспин“

Читај повеќе

(ВИДЕО) ПОЖАРОТ ОД УДАР НА ГРОМ ВО С.БУДИНАРЦИ, ЦЕЛОСНО УНИШТИ НЕКОЛКУ ПЛЕВНИ.ШТЕТИТЕ СЕ ОГРОМНИ.

Во невремето што го зафати Берово во текот на вчерашниот ден, гром удри во неколку плевни во селото Будинарци и предизвика пожар. Пожарот целосно уништи четири плевни, а предизвикана е

Читај повеќе

ОД ПРВИ ЈУНИ НЕ МОРА ДА СЕ НОСАТ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, ДОЗВОЛЕНИ СВАДБИ СО 100 ГОСТИ, ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ОСТАНУВА, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈАТА.

Утрово на Комисијата за заразни болести донесена е одлука до Кризниот штаб да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки. Министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи

Читај повеќе

ВО ЕДУКАТИВНИОТ ЦЕНТАР ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА ПРИРОДАТА ВО ПЕХЧЕВО,ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА НАТУРА 2000.

Денеска, во Едукативниот центар за зачувување на природата во с. Негрево, општина Пехчево се одбележа Европскиот ден на Натура 2000. По отварањето на настанот од страна на Марјана Шушлевска, тим

Читај повеќе

(ВИДЕО) ГРАЃАНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА„БАНКА ЗА ХРАНА“ И НВО „КХАМ“ ПОДЕЛИЈА ПРЕХРАНБЕНИ ПАКЕТИ НА РАНЛИВИТЕ КАТЕГОРИИ ГРАЃАНИ ВО БЕРОВО.

Граѓанската организација „Банка за храна на Македонија“ во соработка со невладината организација “Кхам“ од Делчево, денес во Берово поделија 80 прехранбени пакети на граѓани од ранливи категории. Претседателот на Банка

Читај повеќе

ПРОМЕНАТА НА ПОЛОТ ВО МАКЕДОНИЈА СТАНУВА ЛЕГАЛНА.

Менувањето на полот во личните документи станува легално во Македонија. Промените ќе бидат запишани во Изводот на родени на државјанинот кој се одлучил за вакво нешто и при тоа нема

Читај повеќе

ДА НЕМА УКИНУВАЊЕ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС Е ПРЕПОРАКАТА ОД КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ.

И во наредните две недели да остане на сила полицискиот час кој почнува од полноќ и трае до 4 часот изутрина е препораката на Комисијата за заразни болести по редовниот

Читај повеќе

ОД СРЕДА УКИНУВАЊЕ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС.

Во моментов во Македонија на сила е забраната за движење, односно полициски час од 24 до 4 часот по полноќ, а по опаѓањето на бројката на активни случаи и бројот

Читај повеќе

ИСТОРИСКИ УСПЕХ НА ППК ЗЕГИН ОД БЕРОВО:ДРЖАВЕН ПРВАК И ШЕСТ МЕДАЛИ НА ОДРЖАНОТО ПРВЕНСТВО ВО ПИНГ ПОНГ ЗА МЛАДИ КАДЕТИ.

После речиси едномесечен прекин во СЦ Борис Трајковски, А1 арена, повторно продолжија натпреварите во пинг понг. Честа да го најават продолжувањето на натпреварите ја имаа најмладите, играчите помлади од 12

Читај повеќе

(ВИДЕО)ВО БЕРОВО ОДБЕЛЕЖАН 16 МАЈ ДЕНОТ НА РОМСКИОТ ОТПОР.

Со симболичен марш, по главната улица на ромското маало во Берово, денес Ромите го одбележаа 16 Мај денот на Ромскиот отпор.Со овој марш како што истакнаа претставници од движењето Аваја

Читај повеќе