ЛЕВИЦА – БЕРОВО СО СВОЈ ПРЕДЛОГ ЗА НАСТАВА СО ПРОДОЛЖЕН ПРЕСТОЈ 0

Квалитетното образование е главен стожер на функционално здравство, стабилна економија, активен и исполнет културно-спортски живот, силна социјална политика, прочуени занаетчии и трговци, но секако, пред се` друго, здрави, амбициозни и

Читај повеќе

ВО ПЕТОК ЌЕ СЕ ПРСКА ПРОТИВ КОМАРЦИ ВО ПЕХЧЕВО 0

Општина Пехчево ја информира јавноста дека на 01.07.2022 година, (петок) во периодот од 19:00 – 04:00 часот ќе се спроведе терестичко (од земја) третирање против комарци на територијата на општина

Читај повеќе

СПРОВЕДЕНА ЕДУКАТИВНА КАМПАЊА ЗА ЗАШТИТА ОД ПОЖАРИ 0

Во рамките на активновностите за превенција и заштита од пожари на отворен простор, екипи на ТППЕ Берово,  ОВР Берово, Дирекција за заштита и спасување и ЈП ,,Национални шуми” , денеска 

Читај повеќе

МИНИСТЕРОТ БОЧВАРСКИ ОД БЕРОВО: СО КАПИТАЛНИТЕ ПРОЕКТИ ГО РАЗДВИЖУВАМЕ ТУРИЗМОТ ВО МАЛЕШЕВИЈАТА 0

Берово и Малешевијата е значаен регион каде е потребно во континуитет да се развива туризмот од сите аспекти, а еден од проектите кој е од особено значење за подобрување на

Читај повеќе

ДЕЛЕГАЦИЈА ОД ОПШТИНА БЕРОВО НА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА ВО РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЈА 0

Делегација од Општина Берово е во официјална посета во Словенија, каде што вчера, остварија средба со Амбасадорот на Република Македонија во Словенија,  Сузана Зеленковска. На средбата тие разменија мислења и

Читај повеќе

ПОШТИ БЕРОВО СО ЕКСПРЕСНА КОНТРОЛА НА ТЕРЕН ПО РЕАКЦИЈАТА НА ГРАЃАНИТЕ ПРИ ДОСТАВА НА ПИСМА 0

По реакцијата на граѓани за приватноста и доставата на писма на неколку локации во населените селски населби на територијата на Берово и Пехчево, за како што велат оставањето на сите

Читај повеќе

Од утре делумна забрана за движење во шумите 0

Со оглед на зголемената опасност од појава на шумски пожари на отворен простор како резултат на зголемените температури, Јавното претпријатие „Национални шуми“ воведува делумна забрана за движење во шумите и

Читај повеќе

Стручни лица од рударско – геолошки факултет на отворот кај пехчевски Раковец! 0

Од Општина Пехчево денес излегоа со информација околу ,,отворот” кој неодамна се појави кај месноста Раковец: Почитувани, денес стручни лица од рударско – геолошки факултет и Градначалникот со засегнатите служби

Читај повеќе

Одбележани 21 година од смртта на загинатите бранители Зоран Бубевски, Никола Пехчевски, Љупчо Мирчовски и Димитар Двојаковски 0

Делегации од Единиците на загинатите Бранители, од Општина Берово, почитуваните и ценети семејства на загинатите бранители, ОВР Берово, Организација  на резервни офицери Берово- Пехчево , Здружение на воени инвалиди и

Читај повеќе

СЕ ОРГАНИЗИРА ТРКА ОД 10 КИЛОМЕТРИ БЕРОВО – ПЕХЧЕВО 0

По иницијатива на Алексеј Крушарски и Андреј Митровски од Пехчево, во соработка со општините Берово и Пехчево, се организира трка со старт од Берово и цел во Пехчево.Трката како што

Читај повеќе