Млади уметници од Берово изработија мурал за загинатите беровски херои од 2001 година 0

Неколку младинци од Берово, деновиве изработија мурал со кој ги овековечија македонските херои кои загинаа во конфликтот во 2001 година. Беровските момчиња кои што сакаа да останат анонимни, велат дека

Читај повеќе

(ВИДЕО) БЕРОВСКИОТ ДУВАЧКИ ОРКЕСТАР „РОЈАЛ БРАС БЕНД“ СО НОВА ПЕСНА И ВИДЕО ЗАПИС 0

Во пресрет на Новата 2023 година, младите беровски музичари, членови на дувачкиот оркестар „Ројал Брас Бенд“ ја промовираа новата песна и видео запис насловена „Балкан гејм“. За вљубениците на звукот

Читај повеќе

КУД ,,Димитар Беровски”, одржа одличен новогодишен концерт, на кој настапија сите членови на културно уметничкото друштво, од 6 до 18 години. 0

Синоќа, во холот на ОСУ ,,Ацо Русковски” во Берово, имавме можност да проследиме вредно, традиционално и фолклорно културно богатство, кое годинава го создаваа членовите на КУД ,,Димитар Беровски”, при ДК

Читај повеќе

“ПРИКАЗНИ ОД НАШЕТО СЕЛО” НОВА ЗБИРКА РАСКАЗИ ОД ЈОВАН ТАСЕВСКИ 0

,,Приказни од нашето село” е насловот на најновата збирка раскази на авторот Јован Тасевски од Пехчево која деновиве ја објави и е пуштена во продажба.Кајо што вели Тасевски, збирката разкази

Читај повеќе

ВО ДЕЛЧЕВО ОДРЖАНА ПИЈАНЕЧКО-МАЛЕШЕВСКАТА СВАДБА 0

Горанчо Костадинов и Елеонора Мичковска денеска во Делчево ја крунисаа својата љубов на стар автентичен начин, во рамките на 16. Пијанечко-малешевска свадба, како придружна манифестација на традиционалниот Меѓународен фестивал „Делчево

Читај повеќе

КУД “ЈАНЕ САНДАНСКИ” ОД ПЕХЧЕВО НАСТАПИ НА ФЕСТИВАЛОТ “ФОЛКЛОРНИ ПАТЕКИ” ВО БРЕЗНИЦА Р.БУГАРИЈА 0

На 4-от Меѓународен фестивал ,,Фолклорни патеки” во Брезница, Општина Гоце Делчев во Р. Бугарија со свое учество се претстави Културно-уметничкото друштво ,,Јане Сандански” од Пехчево, како и пензионерскиот хор” Малешевска

Читај повеќе

ОПШТИНА БЕРОВО ГО НАЈАВУВА ТРИДНЕВНИОТ ЕТНО ПЛОШТАД ФЕСТИВАЛ 0

По две години пауза, во периодот од 26 до 28.08.2022 година, Берово  го најавува тридневниот Етно Плоштад Фестивал 2022 година Интензивно се работи на последните подготовки на еден од најдобрите

Читај повеќе

ИЗЛОЖБА НА ФОТОГРАФИИ ОД РАТЕВСКИ БАМБУРЦИ ОД АВТОРОТ ЈУГОСЛАВ БЕЛАДА- БЕРОВО 23.08.2022 ГОДИНА (ВТОРНИК) – 10:30 ЧАСОТ 0

Почувствувајте го идиличното, идеалното и креативното спојување на паганскиот обред, со современиот танц на маските од Ратевските Бамбурци, прераскажан низ авторските фотографии на Југослав Белада, на изложбата , која ќе

Читај повеќе

КРИСТИЈАН ДЕМЈАНСКИ И УШТЕ ТРИ МУЗИЧКИ ИМИЊА СЕ МАКЕДОНСКИ ПРЕСТАВНИЦИ НА ФЕСТИВАЛОТ “СТУДЕНТСКО ЛЕТО“ ВО МАГЛАЈ 0

Нашиот Кристијан Демјански од Берово заедно со младите музички имиња Јана Спирковска, Омар Џафероски и Иван Илиев од Скопје, ќе ја претставуваат Македонија на педесеттото јубилејно издание на фестивалот „Студентско

Читај повеќе

(ВИДЕО) СО ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА „ЗБОРКА“ ОД ТАЊА АЖДАЈА, УСПЕШНО ЗАВРШИ КНИЖЕВНИОТ ФЕСТИВАЛ ВО МАЛЕШЕВИЈАТА „МАЛЕ МАЛЕ“ 0

Со промоцијата на најновата стихозбирка на нашата беровчанка Тања Аждаја насловена „Зборка“, синоќа успешно беше завршен првиот книжевен фестивал „Мале Мале“.На промоцијата на книгата беа присутни голем број Беровчани, кои

Читај повеќе