31 ГОДИНА ОД ПОСТОЕЊЕТО НА КОМПАНИЈАТА М.МЛАДОСТ ОД БЕРОВО

Од 1992 година на улицата „Партизанска“ во Берово непрекинато веќе 31 година функционира семејната компанија за продажба на бела техника, апарати за домаќинство и колонијал „М.Младост“. Голем број Беровчани, Малешевци

Читај повеќе

Центар за економски анализи: Берово со најдобри резултати во прибирањето на даночните приходи

Во просториите на Општина Берово, денес беше одржана презентација на резултатите од унапредување на даночниот морал, кој што го спроведува Центарот за економски анализи, преку проектот на УСАИД, за зајакнување

Читај повеќе

(ВИДЕО) Министерот за Транспорт и врски во Берово ги претстави новите поедноставени процедури за поставување фотоволтаици на објекти

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денес оствари работна посета на општина Берово каде заедно со градоначалникот Звонко Пекевски пред граѓаните ги претставија поедноставените постапки за поставување на фотонапонски

Читај повеќе

ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА УДРИ И НА ПРОСЛАВАТА НА НОВАТА 2023 ГОДИНА.НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД ВО БЕРОВО ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ САМО СО ОГНОМЕТ

По две години пауза со организирање на дочек на Новата година на градскиот плоштад во Берово поради пандемијата и оваа година нема да има програма каде Беровчани ја дочекуваа најлудата

Читај повеќе

БЕКТЕШИ: СИТЕ ТРГОВЦИ ВО ТУРИСТИЧКИТЕ МЕСТА ЌЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА И НА ПРАЗНИЦИ, РАБОТНИЦИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ 100% ПОГОЛЕМА ДНЕВНИЦА

Измените и дополнувањата на Законот за трговија се поднесени во Собрание, а се однесуваат на одредбите во однос на недела неработен ден, со што ќе се дозволи да се работи

Читај повеќе

ГОРИВАТА ОД НОЌЕСКА ПОСКАПУВААТ ЗА ДВА ДЕНАРИ ПО ЛИТАР

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на

Читај повеќе

ОД ПОЛНОЌ СЕ НАМАЛУВААТ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА ЗА 3,5 ДЕНАРИ

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена

Читај повеќе

ОД УТРЕ ПЛАСТИЧНИТЕ ЌЕСИ ЌЕ СЕ НАПЛАЌААТ ПО 15 ДЕНАРИ

Од среда во сите трговски објекти пластичните биоразградливи  кеси ќе се наплаќаат по 15 денари. Ова го предвидува Законот за управување со пакување и отпад од пакување. Досега, цената на

Читај повеќе

ОДРЖАНА ТРИБИНА СО ПРОФЕСОРОТ ДАРКО ЛАЗАРОВ ЗА ЕКОНОМСКИТЕ МЕРКИ И ПОЛИТИКИ ЗА РАЗВОЈ НА ОПШТИНА БЕРОВО ОД ПРОГРАМАТА НА КАДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИИК ЕЛЕОНОРА РАШКОВСКА

Претседателот на централната комисија за економија професорот Дарко Лазаров, денес во општинската зграда во Берово одржаа трибина со бизнис заедницата и членовите на листата на советници од ВМРО-ДПМНЕ, каде беа

Читај повеќе

МАКЕДОНСКИ ФИРМИ СО НУЛА ВРАБОТЕНИ СВРТЕЛЕ 150 МИЛИОНИ ЕВРА.

Околу 2.000 компании во Македонија во 2020 година акумулирале вкупен приход од 150 милиони евра, се вели во анализата на порталите pari.com.mk и БизнисМрежа.мк. Заедничко на овие компании е што сите имале нула

Читај повеќе