ПОТВРДЕН УШТЕ ЕДЕН СЛУЧАЈ НА САЛМОНЕЛА ВО БЕРОВО

Потврден е уште еден случај на присуство на бактеријата салмонела кај уште едно дете од Берово, изјавија од Центарот за Јавно здравје во Кочани. Како што истакна директорот на ЦЈЗ-Кочани,

Читај повеќе

НЕМА САЛМОНЕЛА ВО ХРАНАТА ОД ДЕТСКАТА ГРАДИНКА „23 АВГУСТ“ ВО БЕРОВО, ОД КАДЕ СЕ ЗАРАЗИЛЕ ДЕЧИЊАТА СЕУШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ

Нема салмонела во храната земена од детската градинка „23 Август“ во Берово, покажаа денешните резултати од испитувањата во Центарот за Јавно здравје – Кочани. Од земените мостри од десет видови

Читај повеќе

ШЕСТ НОВИ СЛУЧАИ НА САЛМОНЕЛА ПОТВРДЕНИ КАЈ ДЕЧИЊА ОД БЕРОВО

Уште шест нови случаи со присуство на бактеријата салмонела, денес се потврдени кај дечиња од Берово истакнаа од Центарот за Јавно здравје во Кочани. -Денес поточно утринава се потврдени уште

Читај повеќе

Kомпанијата Зегин донираше апарат за мерење на билирубин кај новороденчињата во општата болница во Охрид

Денес во Општата болница – Охрид, на оделението за Гинекологија и Неонатологија, компанијата Зегин донираше апарат за мерење на билирубин кај новороденчињата. Апаратот овозможува точен и брз резултат кој го

Читај повеќе

Родител од Берово: Нема салмонела кај вработените и на површините во беровската детска градинка „23 август“, но затоа има заболени деца со симптоми од кои не барате испитување.

Нема салмонела кај вработените и на површините во беровската детска градинка „23 август“, покажаа првичните резултатите од анализите на кочанскиот Центар за јавно здравје (ЦЈЗ). Директорот Гоце Серафимов вели дека

Читај повеќе

Одржана трибина на тема ,,Дијабет и исхрана”

По повод Светскиот ден на дијабетисот, 14 ноември , во рамки на активностите за подигање на свеста кај луѓето за дијабетесот, во организација на Општина Берово, вчера, во Бизнис инкубаторот

Читај повеќе

Д-р. Весна Марковска прогласена за почесен граѓанин на општина Берово

Громогласен дологотраен аплауз, следуваше од сите присутни, на прогласувањето на,  за прв пат доделеното признание за почесен граѓанин на Берово, на д-р. Весна Марковска, кое денеска и беше доделено во

Читај повеќе

Д-р Весна Марковска, педијатар од Берово е добитник на највисокото признание на Лекарската комора за 2021 година

Д-р Весна Марковска, педијатар од Берово е добитник на највисокото признание на Лекарската комора за 2021 година, Плакета „Св.Наум Охридски“. Д-р Марковска образование го стекнала на Универзитетот „Св. Кирил и

Читај повеќе

СО ПРЕВЕНТИВНИ БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ ВО БЕРОВО СЕ ОДБЕЛЕЖУВА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО

По повод светскиот ден на здравјето, Здравниот Дом во Берово денес организира превентивни бесплатни прегледи во центарот на градот.Честитајќи им го денешниот ден на сите здравствени работници, директорката на Здравниот

Читај повеќе

Филипче ги соопшти новите мерки: Воведуваме задолжителна вакцинација за сите кои земаат плата од државата

Сите вработени во јавниот сектор во локалната самоуправа, за да се појават на работа ќе треба да приложат потврда за најмалку една примена вакцина против Ковид-19, негативен ПСР тест, не

Читај повеќе