ИМЕТО МАЛЕШЕВО ГО НОСАТ ДВЕ СЕЛА ВО СОСЕДНА СРБИЈА 0

Дали сте знаеле дека името Малешево го носат две села во соседна Србија.Случајно наидовме на оваа информација, па решивме да истаражиме за овие населби.Карактеристично за овие две села е тоа

Читај повеќе

УТРЕ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ПЛАНИНАРСКАТА ТУРА „МАЛЕШЕВИЈАТА ВО ДОЦНА ЕСЕН“ 1

Со сите мерки и препораки на претпазливост од Ковид 19, здружението за планински спортови, туризам и млади„Патфајндерс“  со почеток во 11 часот во текот на утрешниот ден организира еднодневна промо

Читај повеќе

КОВИД 19: НОЌНИОТ ЖИВОТ И ЛУДИТЕ ЖУРКИ МЕ ЗАДРЖАА ВО ЗЕМЈАВА. 0

Најозборуваниот вирус во последниве неколку месеци, Ковид-19, познат и како коронавирус, ги сподели со јавноста причините поради кои, за разлика од повеќето Македонци, се’ уште не ја напуштил земјава и

Читај повеќе

НАМЕСТО ВЛАДА ВО СЕНКА: ИНТЕГРА ЌЕ ПРАВИ ВЛАДА НА СОНЦЕТО. 0

Украдената победа на изборите и прокоцканата шанса за остварување на вековниот сон на Македонецот уште од времето на Александар – создавање на македонска вселенска програма, не го поколеба лидерот на

Читај повеќе

ВИДЕО:ДР.ТОМАС КОУАН ЗА 5G МРЕЖАТА. 0

Вухан,градот во Кина кој е најпогоден од коронавирусот, е прв град кој е потоплно покриен со 5G технологијата,што за овој стручњак станува збор за многу опеасна технологија за човекот. Според

Читај повеќе

Филипче со виткана коса, Шекеринска во кратко фустанче: Ретро фотографии на политичарите 0

Предизвикот прифатен! Оваа реплика со стари фотографии деновиве масовно се споделува на социјалните мрежи. На оваа „игра“ се навлекоа и многу славни Македонци, пред сѐ естрадните ѕвезди. За предизвикот да

Читај повеќе

БИТЛСИ ПЕРФЕКТНО ОПИШАА МАКЕДОНЕЦ. 0

Или па сме ние побудалени па во сè го гледаме локалното лудило, збунетоста и бесмислата кои веќе не знаеме ни да ги опишеме (без пцовки). Инаку, се работи за “Nowhere

Читај повеќе

ПЕХЧЕВЦИ СЕ ПОТСЕТИЈА НА ЗАБОРАВЕНИТЕ ИГРИ ОД ДЕТСТВОТО. 0

Тенис на нога, влечење јаже,ластик, талига се само дел од игрите на кои денес Пехчевци се потсетија на илјадниците часови поминати во игрите од нивното детство.Настанот Ден на заборавените игри

Читај повеќе

30 КИЛОГРАМИ СОМ УЛОВИ КАМЕНИЧАНЕЦОТ ВАНЧО. 0

30 килограми тежок и 180 сантиметри долг сом е уловен во езерото Калиманци. Овој примерок се смета за седен од поголемите изваден од водите на акулулацијата. 57-годишниот Ванчо со риболов

Читај повеќе

ФОТО: Белгиска манекенка ги разгневи Евреите откако се фотографирала гола над „Ѕидот на плачот“ ! 0

Белгискaта манекенка Мариса Папен го предизвика ерусалимскиот рабин, фотографирајќи се гола на терасата над Западниот ѕид.Фотографијата со контроверзната 26-годишна манекенка над еврејското свето место ја објавил белгискиот весник „ХЛН“. На

Читај повеќе