ОГЛАС: СЕ ПРОДАВА БОРОВА ШУМА ВО АТАРОТ НА СЕЛО РАТЕВО

Се продава борова шума во атарот на село Ратево, со површина 9204 m2.За подетални информации на тел:070 309-027

Читај повеќе

Кракутовски: Мојот патриотизам е насочен кон перспективно економски стабилно и туристичко Берово (Видео)

„Како кандидат за пратеник од редовите на ВМРО ДПМНЕ, мојот патриотизам е насочен и кон перспективно и економски стабилно Берово.Развојот на туризмот е стратешка економска гранка, компонента на платформата 1198,

Читај повеќе

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПОЧИНАЛ ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ БЕЛЕГОТ НА НАШЕ БЕРОВО

На денешен ден, во 1898 година, на 93 годишна возраст, овој свет го напуштил Илија Марков Малешевски. Дедо Иљо Малешевски е наречен и последниот македонски ајдутин, кој целиот свој живот

Читај повеќе

(ВИДЕО) СО ПОДГОТОВКА НА ЗДРАВА ТРПЕЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД УГОСТИТЕЛСКО-ТУРИСТИЧКАТА СТРУКА ПРИ БЕРОВСКАТА ГИМНАЗИЈА ГО ОДБЕЛЕЖАА ДЕНОТ НА ЗДРАВЈЕТО

Учениците од угостителсо-туристичката насока при гимназијата ОСУ„Ацо Русковски“ во Берово, приредија вистински кулинарски способности со што го одбележаа светскиот ден на здравјето. Тие заедно со нивните професори и членовите на

Читај повеќе

АХМАДИЈА ЗАЕДНИЦАТА СПРОВЕДЕ ХУМАНА АКЦИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ (ВИДЕО)

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, Ахмадија муслиманската заедница во Македонија, во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, денес доделија прехрамбени пакети за граѓаните во Берово, Пехчево, Црник и

Читај повеќе

Kомпанијата Зегин донираше апарат за мерење на билирубин кај новороденчињата во општата болница во Охрид

Денес во Општата болница – Охрид, на оделението за Гинекологија и Неонатологија, компанијата Зегин донираше апарат за мерење на билирубин кај новороденчињата. Апаратот овозможува точен и брз резултат кој го

Читај повеќе

ПОРАКИ ЗА МИР И МЕЃУСЕБНО ПОЧИТУВАЊЕ ОД ОТВОРЕНИОТ ДЕН ВО ЏАМИЈАТА „БЕЈТ УЛ АХАД“ ВО ПЕХЧЕВО

Во присуство на голем број граѓани од Пехчево, Берово и неколку соседни градови, денес во пехчевската џамијата Бејт-Ул Ахад, од страна на Ахмадија муслиманската заедница беше организиран отворен ден и

Читај повеќе

КОМПАНИЈАТА ЗЕГИН СО ПРЕДНОВОГОДИШЕН КОКТЕЛ ЗА СИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ ОД МАЛЕШЕВИЈАТА ГО ПРОСЛАВИ 34 ГОДИШНОТО ПОСТОЕЊЕ

Во прекрасниот амбиент на ресторанот „Ловен Дом“ во Берово, синоќа компанијата Зегин со предновогодишен коктел го прослави 34 годишниот јубилеј од постоењето. На средбата беа присутни сите здравствени работници од

Читај повеќе

СЕ ПОШУМУВА БУДИНАРСКИ РИД ВО РАМКИ НА ГОЛЕМАТА АКЦИЈА” АЈДЕ ДА ПОШУМУВАМЕ ЗАЕДНО”

Во присуство на министерот за земјоделие Љупчо Николовски денес кај месноста  Будинарски рид во Беровското село Будинарци продолжи големата акција ,,Ајде да пошумуваме заедно” која ома за цел за пошумување

Читај повеќе

ЌЕ СЕ РЕКОНСТРУИРА УЛИЦАТА “ИЛИНДЕНСКА” ВО РАТЕВО

Со средства од Владата на РСМ, преку Министерството за транспорт и врски, ќе се подобрува патната инфраструктура  во с. Ратево. Вчера, со Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, градоначалникот

Читај повеќе