ВЕРНИЦИТЕ МУСЛИМАНИ ОД БЕРОВО ГО СЛАВАТ КУРБАН БАЈРАМ

Со утринската молитва Сабах-намаза и потоа Бајрам-намаз, верниците од муслиманска вероисповед од Берово и целиот свет, денеска го слават Курбан-бајрам, ден познат како празник на жртвата, зашто се принесува жртва

Читај повеќе

УЧИТЕЛОТ И БОГОСЛОВ ПАЧЕМСКИ МИТКО: КАКО ДА ТЕ ПОГРЕБАМ БОЖЕ МОЈ…!

Какви страдања преживува нашата душа, каков ужас го обвиткува нашето срце гледајќи го овој страшен призор? Каква збунетост го опфаќа нашиот ум во овие мигови кога мислено се искачуваме на

Читај повеќе

ИНТЕРВЈУ СО ВАСИМ АХМАД: КОЈА Е АХМАДИЈА МУСЛИМАНСКАТА ЗАЕДНЦА

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“ веќе 25 години во Македонија дејствува и функционира Ахмадија муслиманската заедница.Зачетоците на ова движење во нашата држава почнуваат токму во Берово во далечната 1997

Читај повеќе

(ВИДЕО) МУСЛИМАНИТЕ ГО СЛАВАТ СВЕТИОТ ПРАЗНИК КУРБАН БАЈРАМ

Големиот муслимански празник Курбан Бајрам, денеска ги собра верниците на првата утринска молитва.Во исламскиот центар на Ахмадија заедницата во Пехчево, се собраа верниците муслимани кои со молитвата се приближуваат кон

Читај повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ГРАЃАНИТЕ МУСЛИМАНИ ОД БЕРОВО

Влеговме во трите Свети Месеци кои што според Хиџретскиот Календар се нарекуваат Реџеб, Шабан и Рамазан.Овие три месеци се преполни со посебни, Свети Ноќи, како што се: Ноќта на Регаиб,

Читај повеќе

СВЕТИОТ КРСТ ВО РАЦЕТЕ НА ДЕЈАН ЧИПЛАКОВСКИ ОД БЕРОВО

После една година пауза поради пандемијата, прославувањето на големиот верски празник Свети Јован Крстител во Берово почна рано изутрината со богослужби во црквата Рождество на Пресвета Богородица. Централната манифестација се

Читај повеќе

Во Пехчево започнаа подготовките за одбележување на празникот „Богојавление – Водици“

Свештениците од црквата „Св. Петар и Павле“ во соработка со Општина Пехчево и ЈКП Комуналец и оваа година традиционално организира празнување на големиот христијански празник Богојавление Водици. Течат последните подготовки

Читај повеќе

ДЕНЕСКА Е ВАСИЛИЦА-ЗА МНОГУ ГОДИНИ ПРАЗНИКОТ

Денес (14 јануари), православните верници ги празнуваат Обрезание Господово и Свети Василиј Велики или Василица. По тој повод во храмовите се служи света Василиева литургија. Според обичаите, за Василица семејството

Читај повеќе

БОЖИЌНА ЛИТИЈА ЗА ПРВ ПАТ ВО БЕРОВО

Над 300 деца беа дел од Божиќната литија, што по повод големиот христијански празник Божиќ за прв пат оваа година се одржа во Берово. Со божиќни ѕвезди во рачињата, славејќи

Читај повеќе

ДЕНЕС СЕ СЛАВИ МИТРОВДЕН.

Меѓу поголемите есенски празници поврзани со домашни служби на верниците од православна вероисповед, а секако на верниците од Берово, спаѓа и празникот Митровден што се празнува во спомен на светиот

Читај повеќе