НОВА ТРАГЕДИЈА ВО БЕРОВО: 21 ГОДИШНО МОМЧЕ ЗАГИНА ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА

На 06.11.2022 во 04.40 часот било пријавено дека на регионалниот пат Берово-Струмица, кај место викано „Кортелов Мост“, атар на с.Ратево, беровско, Б.Г.(21) од с.Ратево, управувајќи патничко возило „опел вектра“ со

Читај повеќе

ПОВРЕДЕН МОТОРЦИКЛИСТ ОД САД ВО СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ БЕРОВО – СТРУМИЦА

На 07.09.2022 околу 13.20 часот пријавено е дека на регионалниот пат Берово-Струмица во атар на с.Двориште, се случила сообраќајна несреќа помеѓу моторцикал „БМВ Р1250“ со словенечки национални ознаки, управуван од

Читај повеќе

ДОНЕСЕНА НАРЕДБА ЗА ЕКСХУМАЦИЈА И ОБДУКЦИЈА ЗА УТВРДУВАЊЕ НА ПРИЧИНИТЕ ЗА СМРТТА НА ЈОВАН ДИМОВСКИ

Основното јавно обвинителство Штип, по објавени информации на социјалните мрежи и во медиумите, оформи предмет по допрен глас со цел да ги утврди причините за смртта на пациент од Берово

Читај повеќе

ВОНРЕДЕН ИНСПЕКЦИСКИ НАДЗОР ЌЕ ЈА ЧЕШЛА ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ЗА СМРТТА НА ЈОВАН ДИМОВСКИ

Смртта на 25 годишниот Јован Димовски чиј живот згасна на Карил во Скопје, каде од Штип бил донесен во многу тешка состојба, утре вонреден инспекциски надзор ќе ја чешла документацијата

Читај повеќе

ПРОНАЈДЕНО И ИЗВАДЕНО ТЕЛОТО НА МЛАДОТО МОМЧЕ ОД ВОДИТЕ НА БЕРОВСКО ЕЗЕРО

Утрово во 8 и 50 часот е пронајдено телото на младото момче од Берово кое вчера се удави во водите на Беровско езеро соопштија од СВР Штип.Екипа на нуркачката единица

Читај повеќе

ДЕЛЧЕВО: ГО НАТЕПАЛА СОПРУГОТ,ПРИВЕДЕНА 32 ГОДИШНА АЛБАНКА

По семејна расправија која се случила помеѓу брачни сопружници во делчевско село, приведена е триесет и две годишна жена од Република Албанија. Случајот го потврдија од делчевската полиција и посочуваат

Читај повеќе

ПОЧИНА АКИ РАХИМОВСКИ, ФРОНТМЕНОТ НА ГРУПАТА “ПАРНИ ВАЉАК”

За жал, денес не напушти еден од најголемите пејачи и фронтмен на еден од најголемите бендови од овие простори, Аки Рахимовски. Неверојатна енергија на настапи, долги концерти и голем број

Читај повеќе

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: 46 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ОД КОИ 17 ДЕЦА, ЗАГИНАА ВО АВТОБУСКА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА

Најмалку 45 македонски државјани загинаа во автобуската несреќа што се случи ноќеска во Бугарија. Според бугарското министерство за внатрешни работи, меѓу загинатите се 17 деца, а спасени се само седум

Читај повеќе

ДВЕ ГОДИНИ И ШЕСТ МЕСЕЦИ КАЗНА ЗАТВОР ЗА ВОЗАЧОТ КОЈ ЈА ПРЕГАЗИ ВЕРИЦА БЕЛЧОВСКА

Конечна е одлуката на Апелациониот суд, две години и шест месеци казна затвор за возачот кој ја прегази Верица Белчовска и побегна од местото на настанот на пешачки премин кај

Читај повеќе

ЛИЦЕ ОД СМОЈМИРОВО, ЛИШЕНО ОД СЛОБОДА ПОРАДИ НАПАД НА ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК.

На 30.07.2021 полициски службеници од Полициската станица Берово го лишиле од слобода Д.С.(32) од с.Смојмирово, беровско, затоа што физички нападнал полициски службеник, кој вршел службени задачи. По комплетирање на случајот

Читај повеќе