Успешно завршија активностите од Еразмус + проектот „Трансформативна сила на дигитализацијата во училиштата“ 0

Во рамките на Eразмус+ проектот „Трансформативна сила на дигитализацијата во училиштата“, поддржан од Нацоналната агенција за европски образовни програми и мобилност, КА1- Краткорочни проекти за мобилност на ученици и вработени/кадар во

Читај повеќе

Ј А В Е Н П О В И К до евидентирани невработени лица за вклучување во Програмата Општинско – корисна работа 0

Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), и Договорот за соработка Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП)  и општина  Берово, во рамките на

Читај повеќе

ДЕЛЕГАЦИЈА ОД ДПД НОВА ГОРИЦА – РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЈА ВО ПОСЕТА НА БЕРОВО (ВИДЕО) 0

Делегацијата од Prostovoljno gasilsko drusrvo NOVA GORICA , Република Словенија, остварија средба со градоначалникот на Берово, Звонко Пекевски каде што потпишаа Меморандум за соработка и унапредување на општинските услуги, особено

Читај повеќе

ДЕЛЕГАЦИЈА ОД ОПШТИНА БЕРОВО ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА КУМРОВЕЦ 0

Делегација од Општина Берово, деновиве е во официјална посета на Општина Кумровец, каде што се разменуваат мислења и идеи и се соглрдува можноста за реализација на заеднички проекти. Општините Берово,

Читај повеќе

Во Берово презентирани активните мерки од ИПАРД Програмата 0

Телото за управување со ИПАРД при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, денеска, во Бизнис Инкубаторот во Берово, организира промотивна кампања, со цел запознавање и доближување на можностите за користење

Читај повеќе

УТРЕ ПО ВТОР ПАТ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ЕКОЛОШКАТА АКЦИЈА -ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД 0

Општина Берово, Пивара Скопје, ПАКОМАК и МЕН ЕНД МАУНТЕН во  партнерство со  Министерството за животна средина и Министерството за земјоделство,  организираат голема акција за чистење, во Берово: – ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД,

Читај повеќе

Градоначалникот Пекевски оствари средба со младите истражувачи Екатерини Самаропулу и Сара Видинска 0

Денеска во својот кабинет, Градоначалникот Пекевски, оствари средба со младите и надежни таленти Екатерини Самаропулу и Сара Видинска и нивниот ментор Бистра Поп Ѓорѓиева, кои неодамна се вратија од Бановичи,

Читај повеќе

ТППЕ Берово изведе вежба ,,Симулација на пожар на отворен простор” на Беровско Езеро 0

Во рамките на Програмата за работа на ТППЕ Берово, денеска е изведена вежба ,,Симулација на шумски пожар и пожар на отворен простор” во туристичката наслеба Беровско Езеро. Користени се 2

Читај повеќе

ВТОРА ОБЈАВА на ЈАВЕН ПОВИК ЗА УЧЕСТВО ВО АКЦИЈА ЗА ПОДДРШКА – ДООФОРМУВАЊЕ НА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ВОЗРАСНИ ЛИЦА РОМИ 0

ВТОРА ОБЈАВА на ЈАВЕН ПОВИК ЗА УЧЕСТВО ВО АКЦИЈА ЗА ПОДДРШКА – ДООФОРМУВАЊЕ НА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ВОЗРАСНИ ЛИЦА РОМИ Општина Берово објавува јавен повик учество во акција за дооформување

Читај повеќе

Во домот за стари лица во Берово, наскоро ќе проработи сопствана кујна 0

По целосна изградба и опремување, наскоро во Домот за стари лица во Берово, корисниците ќе се хранат преку  сопствената кујна. Привршуваат активностите за почеток со работа, на реконструираниот објект, кој

Читај повеќе