НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПОЧИНАЛ ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ БЕЛЕГОТ НА НАШЕ БЕРОВО

На денешен ден, во 1898 година, на 93 годишна возраст, овој свет го напуштил Илија Марков Малешевски. Дедо Иљо Малешевски е наречен и последниот македонски ајдутин, кој целиот свој живот

Читај повеќе

(ВИДЕО) АХМАДИЈА МУСЛИМАНСКАТА ЗАЕДНИЦА СО УТРИНСКА МОЛИТВА ГО ЧЕСТВУВА ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ

Утрово со бајрамската молитва на исламските верници во Македонија и во светот, започна да се празнува големиот исламски празник Рамазан Бајрам.По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна

Читај повеќе

(ВИДЕО) СО ПОДГОТОВКА НА ЗДРАВА ТРПЕЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД УГОСТИТЕЛСКО-ТУРИСТИЧКАТА СТРУКА ПРИ БЕРОВСКАТА ГИМНАЗИЈА ГО ОДБЕЛЕЖАА ДЕНОТ НА ЗДРАВЈЕТО

Учениците од угостителсо-туристичката насока при гимназијата ОСУ„Ацо Русковски“ во Берово, приредија вистински кулинарски способности со што го одбележаа светскиот ден на здравјето. Тие заедно со нивните професори и членовите на

Читај повеќе

АХМАДИЈА ЗАЕДНИЦАТА СПРОВЕДЕ ХУМАНА АКЦИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ (ВИДЕО)

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, Ахмадија муслиманската заедница во Македонија, во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, денес доделија прехрамбени пакети за граѓаните во Берово, Пехчево, Црник и

Читај повеќе

Како да се справите со негативни луѓе: 7 едноставни совети

Сите ние имаме личност во животот која е негативна најчесто. Таквите луѓе може да бидат заморни и исцрпувачки, да се биде во близина, но поради некоја причина, мораме да поминуваме

Читај повеќе

120 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ПЕХЧЕВО

На 4 април 1904 година во 12 часот и 25 минути, пограничното подрачјето помеѓу Пехчево било погодено од разорнувачки земјотрес со магнитуда од 7.8 степени според Рихтеровата магнитудна скала и

Читај повеќе

(ВИДЕО) Кафе Де Анатолиа (Cafe De Anatolia) во живо во Сули Ан (Скопје): Фузија на музика и историја

Примеси од малешевска музика беа презентирани од нашиот беровски виртуоз на труба, Емрах Кантуровски во најновиот жив настап на македонската продукциска и издавачка компанија ” Кафе Де Анатолиа”, снимен меѓу

Читај повеќе

ПРЕКУ ДОБИЕНА СУДСКА ПОСТАПКА НА ГРАЃАНИН ПРОТИВ ОПШТИНА БЕРОВО, ЌЕ СЕ ПРАВИ КРАКОТ НА УЛИЦАТА МИРЧЕ АЦЕВ

Ова е центарот на Берово поточно чаршијата, која го краси нашиот град, убаво уредена и препознатлива меѓу туристите кои го посетуваат Берово. Секојдневно од овде голем број граѓани поминуваат, прошетуваат,

Читај повеќе

ОЧИ ВО ОЧИ СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗВОНКО ПЕКЕВСКИ: КИНО САЛАТА ВО БЕРОВО ОСТАНУВА НАДЕЖ ЗА ИДНИНАТА

Зградата во центарот на Берово, поточно кино салата, повеќе години е во распаѓање, запуштена и оставена како нем сведок за убавите спомени од едно убаво време, каде се случувале културните

Читај повеќе

КОМПАНИЈАТА „ЕКЛЕКТИК“ РЕАЛИЗИРАШЕ АКЦИЈА ЗА ПОШУМУВАЊЕ ВО ПЕХЧЕВСКО

Вработените во компанијата „Еклектик“ заедно со ангажираноста на вработените од ПШС ” Равна Река” од Пехчево, во текот на вчерашниот ден реализираа пошумување на 4 000 садници Дуглазија на опожарена

Читај повеќе