СРЦЕТО НА ПРЕРАНО ЗАГИНАТАТА ДЕВОЈКА ОД БЕРОВСКО, МУ ДАДЕ ВТОР ЖИВОТ НА 27 ГОДИШНО МОМЧЕ.

СРЦЕТО НА ПРЕРАНО ЗАГИНАТАТА ДЕВОЈКА ОД БЕРОВСКО, МУ ДАДЕ ВТОР ЖИВОТ НА 27 ГОДИШНО МОМЧЕ.
април 17 11:17 2021

Срцето на Верица од Беровско ќе живее! Девојчето кое пред некој ден беше удрена на пешачки во Струмица, ја загуби борбата со животот, но му даде нов живот на 27 годишно момче.

Успешно заврши втората трансплантација на срце во историјата на Македонија, која започна ноќва на полноќ. Младо момче го доби срцето на прерано загината девојка, чие семејство се согласи нејзините органи да бидат донирани.

Во 3 часот и 33 минути утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце! Ова е втора извршена трансплантација на срце во историјата на државата, на Клиниката за кардиохирургија.

Честитки до сите колеги и благодарност до целиот тим кој во текот на целата вечер неуморно работеше! Ова е огромен успех на македонското здравство, кој немаше да биде возможен без согласноста за донирање органи од семејството на младата пациентка која прерано го загуби животот.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/berovoin/public_html/maleshnet.mk/wp-content/themes/gadgetine-theme/includes/single/post-tags-categories.php on line 7
  Категории:
напиши коментар

0 Коментари

Сеуште нема коментари!

Биди прв што ќе коментира.

Напиши коментар


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/berovoin/public_html/maleshnet.mk/wp-content/themes/gadgetine-theme/functions/filters.php on line 206

Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/berovoin/public_html/maleshnet.mk/wp-content/themes/gadgetine-theme/functions/filters.php on line 225

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.