ВИДЕО НА НЕВЕСТА ОД ЛИБАН,КОЕ ГО ОБИКОЛИ ЦЕЛИОТ СВЕТ.

ВИДЕО НА НЕВЕСТА ОД ЛИБАН,КОЕ ГО ОБИКОЛИ ЦЕЛИОТ СВЕТ.
август 07 01:26 2020

Целиот свет го обиколи видеото на младата либанка Исра Себлани како позира во венчаница за нејзините свадбени фотографии во моментот на експлозијата во Бејрут. Најмалку 135 луѓе загинаа, а повеќе од 5000 беа повредени во несреќата.

Себлани, која е доктор во Соединетите Држави, пристигнала во градот неколку недели пред свадбата, во моментот на несреќата му помогнала на еден повреден човек пред да избега на плоштадот Саифи во Бејрут, пишува „Гардијан“.

Два дена подоцна, таа и нејзиниот сопруг, 34-годишниот бизнисмен Ахмад Субеих, сè уште се обидуваат да се опорават од шокот.

„Се подготвував за мојот голем ден две недели и бев среќна како и сите други девојки:„ Се мажам. Моите родители ќе бидат толку среќни кога ќе ме видат во бел фустан, ќе изгледам како принцеза “, изјави таа за Ројтерс.

Она што се случи за време на експлозијата не може да се опише со зборови. Бев во шок, се прашував што се случи, дали ќе умрам? Како ќе умрам? “, додаде таа.

Субеих, исто така, се сеќава на моментот на експлозијата, најверојатната причина за тоа беше складирање на хемискиот амониум нитрат во пристаништето во Бејрут.

Почнавме да шетаме, јас бев крајно тажен, уништувањето и звукот на не можат да се опишат “, рече тој.

„Сè уште сме во шок. Никогаш не сум слушнал звук како таа експлозија“, додаде тој.

По експлозијата, тие се обидоа да се смират и да продолжат со прославата.

Мојот сопруг ми рече да продолжам, дека не можеме да застанеме. Мислев зошто не. Јас не живеев само за еден момент, тоа беше само лице, усни кои се насмевнуваат, но тоа е сè. Потоа отидовме на вечера “, изјави таа.

Нејзиниот сопруг се сеќава на моментот кога влегоа во оштетениот хотел во средата за да ги земат своите работи и пасоши.

Сцената во просторијата беше неверојатна “, рече тој. Тој чека американска виза за да и се придружи на сопругата.

Себлани го сака Либан, но чувствува дека по експлозијата во вторникот, животот тука повеќе не е опција.