Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години.

Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години.
август 07 00:20 2020

Актерот Власта Велисавjeевиќ, еден од најдобрите српски актери и доживотен почесен член на Југословенскиот драмски театар, денес го слави својот 94 роденден. Сепак, малкумина знаат дека неговата животна приказна е толку тажна и возбудлива што може да се претвори во добар холивудски филм.

Во животот бил затвореник во комунистичкиот и нацистичкиот камп, доживеал клиничка смрт и погрешна дијагноза на карцином, но и неверство на неговата сопруга, кое никогаш не ѝ простил.

Властимир Велисавjeевиќ е роден на 28 јули 1926 година во Белград. Тој започна да глуми во 1938 година во театарот „Рода“, кој го водеше ќерката на Нушиќ, Гита Предиќ. Во 1943 година, тој беше уапсен и однесен во нацистичкиот логор Дортмунд Херде. Успеа да избега следната година и се врати во Белград.

– Ме спаси фактот што бев млад и здрав затоа што, наместо да ме праќаат во гасна комора, нацистите ме користеа како работна сила во фабриката за гранати и оружја во Дортмунд. Еден од мајсторите во таа фабрика ме зеде како негов помошник. Тој ми даде германски пропусница, која, кога веќе бегав од кампот, ми помогна да стигнам во Загреб најпрво преку Минхен, а потоа и во Земун и Белград – рече еднаш Власта Велисавjeевиќ.

По војната, Власта се обиде да избега во Америка со неколку пријатели, но беше фатен и однесен во затвор на Ада Циганлија. Необично, затоа што тој ја обожава Русија и руската култура. Тој исто така помина три години затвор на Голи Оток, каде беше одведен во 1950 година, бидејќи, како што вели, тој не сакал да го изневери својот кум, полковник во ЈНА, кој беше обвинет за сталинист.

– Во тие години, на мојата сопруга ѝ вршеапритисок да се откаже од мене. И таа се откажа. Но, таа исто така ме чекаше, мислејќи дека ќе разберам и дека ќе продолжиме таму каде што застанавме. Како ќе продолжевме? Не може Ако некој ве изневери во најтешкиот момент, ако се откаже од вас, тогаш не вреди, тоа е готово! Не сакав да и простам – рече актерот, кој вели дека имало жени околу него кои се согласиле на тешки услови, но не се откажале од своите сопрузи.

На крајот на краиштата, неговата сопруга се ожени и отиде во Америка со тој маж. Со него има и ќерка, која кога пораснала, заминала во Америка со својата мајка поради тешката состојба, каде што сè уште живее со внуците.

Власта во текот на животот претрпел и клиничка смрт, а лекарите погрешно му дијагностицирале карцином, а подоцна утврдиле дека тие дијагнози не биле во ред.

За Власта годините се само голем број, и тие не го спречуваат да продолжи да игра во театар, да вози автомобил, да прави серии и филмови.

Извор:faktor.mk

  Категории: