АУРОРА РЕСОРТ И СПА ВО БЕРОВО СЕ ЗАКИТИ СО УШТЕ ЕДНА ЗЛАТНА СТАТУЕТА: THE BEST Wedding Mountain Resort & Air Spa

На “Балканските награди на туристичката индустрија 2023” која се одржа доцна синоќа во хотел “Hyatt Regency” Софијa, Aurora Resort & Spa се здоби со уште една златна статуа со номинација:

Читај повеќе

(ВИДЕО) ВО БЕРОВО СВЕЧЕНО ОТВОРЕН КОМПЛЕКСОТ „SQUARE LUXURY APARTMENS“

Со прекрасна забава и огномет, вчера во Берово свечено беше отворен комплексот „Square luxury apartments“. Новиот комплекс „Square luxury apartments“ се наоѓа во центарот на Берово и располага со 10

Читај повеќе

ФОТО РЕПОРТАЖА: „ДРЖИНСКИ РИД“ НАД РУСИНОВО, СПОКОЈОТ НА ЖИВОТОТ

Југозападно од планината Петлец над селото Русиново, се наоѓа месноста „Држински рид“ прекрасен предел кој заедно со мојот другар Драган, го посетивме пред околу два месеци.Овде на овој спокој се

Читај повеќе

ЈУГОСЛАВ БЕЛАДА: РАТЕВСКИТЕ БАМБУРЦИ СЕ БОГАТСТВО НА МАЛЕШЕВИЈАТА

Црногорскиот фотограф кој десетина години е присутен на Ратевскиот карневал и оваа година преку неговиот објектив ја долови шест вековната традиција на Ратевци.Во селото Ратево па и пошироко во Малешевијата,

Читај повеќе

ДЕЛ ОД МАЛЕШЕВО ПРОГЛАСЕН ЗА ЗАШТИТЕН ПРЕДЕЛ

Владата денеска ја усвоила предлог-одлуката за прогласување на дел од Малешево за заштитен предел, односно заштитено подрачје во категорија V, информира Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП). Со

Читај повеќе

АУРОРА РЕСОРТ И СПА СО ЗЛАТНА СТАТУА НА БАЛКАНСКИТЕ ОСКАРИ ВО БУГАРИЈА

Аурора ресорт и Спа се закити со златна статуа на седмото издание на најголемиот туристички форум – Балкански награди на туристичката индустрија 2021 година, кој се одржа вчера во Софија,

Читај повеќе

УСПЕШНО РЕАЛИЗИРАН НАСТАНОТ „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА – СПОРТ АВАНТУРА 2021“ ВО РАМКИ НА ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА СПОРТОТ

Планинско Спортскиот Клуб Малешевска Корија, Берово традиционално по 6-ти пат во текот на вчерашниот ден, го организира настанот „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА – СПОРТ АВАНТУРА 2021“, кој оваа година како и лани

Читај повеќе

ВЕЧЕР ЗА ПАМЕТЕЊЕ НА ПОЧЕТОКОТ НА ФЕСТИВАЛОТ „ПОВИКОТ НА МАЛЕШЕВИЈАТА“

Првиот ден на фестивалот „Повикот на Малешевијата“, кој започна вчера и ќе трае уште следните два дена, беше одбележан со прекрасна атмосфера и обединувачка енергија меѓу сите присутни.Уште на самиот

Читај повеќе

РУНТЕВСКИ: НЕКОЈ НАМЕРНО ГО ПРЕДИЗВИКУВА ПОЖАРОТ НА ДЕПОНИЈАТА.

Депонијата близу село Смојмирово која повеќе од 10 дена е опожарена, е намерно дејство на поединци со цел да се наштети на угледот на градот вели директорот на ЈКПР „Услуга“

Читај повеќе

(ВИДЕО) ЕКОНОМСКИ СОВЕТНИЦИ ВО ПОСЕТА НА БЕРОВО.

Во рамките на информативната тура, за запознавање со можностите и капацитетите за инвестициии, извоз и туристичка понуда на РС Македонија, вчера, во големата сала на Општина Берово, Градоначалникот Пекевски, претставници

Читај повеќе