ЗА ВЕЛИГДЕН И БАЈРАМ ЌЕ НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС, КАФЕАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ ДО 20 ЧАСОТ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ.

За Велигден и Бајрам да нема полициски час, и угостителските објекти да работат до 20, односно до 20: 30 часот, е новиот предлог на Главниот кризен штаб во Владата, најави

Читај повеќе

Полициски час од 21 часот, предлага Комисијата за заразни болести.

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок предложи полицискиот час од 28 април да почнува од 21 часот и да трае до 5 часот изутрината, информираа за МИА од Комисијата.

Читај повеќе

Рестриктивните мерки остануваат на сила уште една недела.

Донесена е одлука за продолжување на рестриктивните мерки за уште една недела, неофицијално дознава Сител. Одлуката за продолжување на рестрикциите на целата територија на државата е донесена утринава на состанокот

Читај повеќе

Ќе има ли продолжување на полицискиот час и остануваат ли затворени угостителите?

Денеска ќе заседава Комисијата за заразни болести која ќе треба да одлучи дали продолжуваат да важат рестриктивните мерки во земјава. Според информации на Сител не е исклучена можноста ваквата одлука

Читај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 20:00 ЧАСОТ И ЗАТВОРАЊЕ НА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ!

Сите угостителски објекти ќе можат да работат само со достава и нарачки, но гости не смеат да примаат. – Целосна забраната за посетители и гости во кафетерии, ресторани, барови и

Читај повеќе

ОД УТРЕ ЗАТВОРАЊЕ НА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ И ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 20 ЧАСОТ, ПРЕДЛАГА КРИЗНИОТ ШТАБ.

Целосно затворање на кафеаните и кафулињата и полициски час од 20 до 5 часот, било предложено на денешната седница на Централниот кризен штаб, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори од штабот. Ваквата

Читај повеќе

НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НОВИНАРИТЕ ОД ИСТОКОТ МУ ДОДЕЛИЈА НА БЛАГОЈ МЕХАНЏИСКИ – ЗЕГИН.

Новинарите од регионалниот центар „Исток“ во состав на ЗНМ на денешната средба во Кочани ги доделија наградите на најдобрите репрезенти на Источниот регион за 2020 година. Добитници се: 1.Стопанство: ДИК

Читај повеќе

Филипче: Полицискиот час дава резултати.

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека полицискиот час дава резултати, посочувајќи дека на овој начин се спречило младите лица да го шират вирусот преку собири на јавни површини.  „Целта

Читај повеќе

НЕМА ОДЛОЖУВАЊЕ НА ПОПИСОТ,ЗА БОЈКОТИРАЧИТЕ ДО 5 ГОДИНИ ЗАТВОР.

Бојкотот не е опција зошто станува збор за исклучително важна операција. Тој е граѓанска обврска и е задолжителен, рече владиниот портпарол Душко Арсовски на денешната прес-конференција во врска со најавената

Читај повеќе

Филипче: Полицискиот час останува од 22 до 05 часот

Се наоѓаме во екот на третиот бран на пандемијата и имаме постојан раст и зголемување на бројот на активни случаи, но засега останува сегашната мерка полицискиот час да почнува од

Читај повеќе