ЈП МАКЕДОНСКИ ШУМИ ИСПЛАТИЛЕ 1 ДЕНАР ПЛАТА НА ВРАБОТЕНИТЕ.

ЈП МАКЕДОНСКИ ШУМИ ИСПЛАТИЛЕ 1 ДЕНАР ПЛАТА НА ВРАБОТЕНИТЕ.
февруари 26 11:45 2021

Вработените од ЈП „Македонски шуми“ вчера со задоцнување од 10 дена ја земаа јануарската плата, но како што пристигна информација до нашиот медиум, ЈП Македонски шуми им исплатиле плата на вработените од само 1 денар, што е крајно потценувачки.

Само за потсетување ЈП Македонски шуми и минатата година се соочила со проблем околу исплаќање на плати, а како оправдување беше вонредната состојба поради коронавирусот.

Имено, тогаш 2.500 лица вработени останаа без редовна плата и без здравствено осигурување на работ на егзистенцијата.

Дали ќе има корекција во однос на јануарската плата или и ова јавно претпријатие пропаѓа, останува да видиме, но се погласни се вработените кои како што велат се потценети и заборавени од властите.

Извор:kurir.mk


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/berovoin/public_html/maleshnet.mk/wp-content/themes/gadgetine-theme/includes/single/post-tags-categories.php on line 7
  Категории:
напиши коментар

0 Коментари

Сеуште нема коментари!

Биди прв што ќе коментира.

Напиши коментар


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/berovoin/public_html/maleshnet.mk/wp-content/themes/gadgetine-theme/functions/filters.php on line 206

Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/berovoin/public_html/maleshnet.mk/wp-content/themes/gadgetine-theme/functions/filters.php on line 225

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.