КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОВЕЌЕ МЛАДИ ЛИЦА ОД БЕРОВО И ПЕХЧЕВО ПОРАДИ УЧЕСТВО НА ПРОСЛАВА ВО ЗАТВОРЕН ПРОСТОР.

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОВЕЌЕ МЛАДИ ЛИЦА ОД БЕРОВО И ПЕХЧЕВО ПОРАДИ УЧЕСТВО НА ПРОСЛАВА ВО ЗАТВОРЕН ПРОСТОР.
март 18 21:07 2021

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово, до Основното јавно обвинителство Берово поднесе кривична пријава против правно лице и против Д.Ј.(23), Г.Ш.(23), А.Т.(29), А.М.(25), Г.П.(35), сите од Пехчево, И.Б.(21), А.П.(28), В.К.(28), М.Д.(23), Д.Р.(31), Ѓ.А.(26), Б.Б.((38), К.М.(22), М.Б.(28) и Н.Р.(25), сите од Берово, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, согласно  член 206 став 1  од Кривичниот законик.

Пријавените, на 17.01.2021 околу 18.25 часот во просториите на правниот субјект во Берово организирале и зеле учество на прослава во затворен простор со што за време на епидемија не се придржувале според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за нејзино сузбивање или спречување. 

  Категории: