ДУРИ 19 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА ВИРУСОТ ЗА ЕДНО ДЕНОНОЌИЕ ВО БЕРОВО.

ДУРИ 19 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА ВИРУСОТ ЗА ЕДНО ДЕНОНОЌИЕ ВО БЕРОВО.
ноември 20 00:15 2020

Деветнаесет ново заразени со корона вирусот се регистрирани во последните 24 часа во Берово,информира Министерството за здравство,со што вкупната бројка на активни случаи во нашиот град се искачи на вкупно 83 лица.

Во продолжение проследете го дневниот извештај на МЗ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-572, Куманово-41,  Дебар-1, Штип-49, Прилеп-53, Тетово-28, Струга-34, Велес-42, Битола-92, Охрид-42, Кавадарци-18, Гостивар-11, Гевгелија-3, Струмица-34, Крива Паланка-11, Радовиш-6, Крушево-6, Кочани-14, Пробиштип-5, Демир Хисар-3, Македонски Брод-3, Пехчево-7, Берово-19,  Валандово-9, Виница-11, Делчево-11, Кратово-5,  Свети Николе-20, Кичево-33, Ресен-4, Неготино-11.   

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравени пациенти од: Скопје-150, Куманово-41, Дебар-4, Штип-36, Прилеп-42, Тетово-69, Струга-12, Велес-52, Битола-37, Охрид-11, Кавадарци-21, Гостивар-22, Гевгелија-11,  Струмица-36, Крива Паланка-4, Радовиш-5, Кочани-12, Пробиштип-8, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-4, Валандово-1, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-3, Кичево-16, Ресен-3, Неготино-8. Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67г), еден од Куманово (80г), еден од Штип (67г), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60г), двајца од Тетово (71 и 56г), двајца од Струга (68 и 37г), двајца од Велес (76 и 55г), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82г), тројца од Охрид (46, 67 и 35г) и еден пациент од Гостивар (53г). Сите пациенти се починати во болнички услови. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1423, а бројот на активни случаи изнесува 19586.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 22562, активни 9479

• Куманово 3272, активни 924

• Дебар 421, активни 86

• Штип 2296, активни 502

• Прилеп 2378, активни 968

• Тетово 3320, активни 978

• Струга 1179, активни 337

• Велес 1590, активни 754

• Битола 1581, активни 789

• Охрид 1297, активни 564

• Кавадарци 969, активни 412

• Гостивар 1907, активни 628

• Гевгелија 598, активни 208 (37 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 108 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1454, активни 578

• Крива Паланка 366, активни 119

• Радовиш 365, активни 122

• Крушево 88, активни 55

• Кочани 1083, активни 316

• Пробиштип 305, активни 76

• Демир Хисар 157, активни 66

• Македонски Брод 136, активни 28

• Пехчево 95, активни 32

• Берово 306, активни 83

• Валандово 160, активни 52

• Виница 322, активни 160

• Делчево 374, активни 166 (96 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 135, активни 73

• Свети Николе 706, активни 217

• Кичево 1023, активни 426

• Ресен 369, активни 138

• Неготино 399, активни 250 (38 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Категории: