ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: 46 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ОД КОИ 17 ДЕЦА, ЗАГИНАА ВО АВТОБУСКА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: 46 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ОД КОИ 17 ДЕЦА, ЗАГИНАА ВО АВТОБУСКА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА
ноември 23 10:21 2021

Најмалку 45 македонски државјани загинаа во автобуската несреќа што се случи ноќеска во Бугарија. Според бугарското министерство за внатрешни работи, меѓу загинатите се 17 деца, а спасени се само седум лица од автобусот.

Тешката несреќа се случи ноќеска пред два часот на магистрала Струма, во близина на Перник. Македонските државјани биле на враќање од Истанбул, каде што заминале на 18 ноември. Во екскурзијата организирана од една туристичка агенција од Скопје биле вкупно четири автобуси.

Малку после полноќ, автобусот, кој бил последен во колоната, запрел на бензинска пумпа кај Софија, по што го продолжил патот, за еден час подоцна да се случи несреќата.

Локалните власти кои ја истражуваат несреќата велат дека најверојатната причина е човечка грешка или техничка неисправност. Тие засега не можат да потврдат дали автобусот прво удрил во оградата, па се запалил или претходно настанал пожар во него.

Премиерот Зоран Заев рано утрово замина во Бугарија. За несреќата рано утрово бил информиран од бугарскиот претседател Румен Радев и од премиерот Стефан Јанев. Во болницата „Пирогов“ пристигна министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој рече дека според информациите кои ги има во моментов, повеќето од загинатите се од Скопје.

Според првите информации, автобусот е на фирмата „Беса транс“, регистрирана во село Рашче, Општина Сарај.

Седум луѓе се превезени во болница и се во стабилна состојба. Бугарските медиуми пренесуваат дека тие рекле дека шоферот загинал, поради што патниците останале заглавени во автобусот и морале да ги кршат прозорците за да се спасат.

„Момче на 17 години и шестмина возрасни патници се примени во болницата ‘Пирогов‘. Никој од нив не е во животна опасност“, кажа д-р Маја Аргирова од Клиниката за изгореници.

  Категории: