ДАНИЕЛ ТРЕНЧЕВСКИ И ДАДЕ ДУША НА БЕРОВСКА КАФАНА “ШУМАНЕ” ЗА СНИМАЊЕ НА НЕГОВИОТ СПОТ

Нашиот познат уметник Даниел Тренчевски поранешен учесник на „Ѕвезда Гранд“, неодамна ја воодушеви публиката со новата песна „Казна љубовна“ која ја објави во соработка со Гранд продукција. Тој за потебите

Читај повеќе

РЕАЛИЗИРАНА ХУМАНИТАРНАТА ТРКА “ЗЕГИН СПЕКТРАТОН”

Убав настан во Скопје. Повеќе од 2.000 учесници утрово трчаа на Зегин спектратон – трка на херои во сите бои… Околу 2000 граѓани денеска учествуваа во хуманитарната трка Зегин Спектратон

Читај повеќе

60 ГОДИНИ ЈУБИЛЕЈ ОД МАТУРА ПРОСЛАВУВА ПРВАТА ГЕНЕРАЦИЈА 1945 ГОДИНА ОД БЕРОВСКАТА ГИМНАЗИЈА АЦО РУСКОВСКИ

Првата генерација на матуранти од беровската гимазија „Ацо Русковски“ во Берово, родени 1945 година, денес прославија 60 години јубилеј од нивното завршување на средното училиште во далечната 1963 година. Како

Читај повеќе

Новинарите од Источниот регион ги избраа најдобрите  за 2023 година. Славчо Сирачевски постхумно ќе биде одликуван со награда за животно дело.

На состанок одржан во хотелот „Мајбери“ во Свети Николе, дваесеттина новинари од источниот регион, членови на регионалниот актив на новинари „Исток“, ги избраа најдобрите во повеќе категории кои со својата

Читај повеќе

ОГЛАС: СЕ ПРОДАВА БОРОВА ШУМА ВО АТАРОТ НА СЕЛО РАТЕВО

Се продава борова шума во атарот на село Ратево, со површина 9204 m2.За подетални информации на тел:070 309-027

Читај повеќе

ДЕНЕС БЕЛЕЖИМЕ 148 ГОДИНИ ОД РАЗЛОВЕЧКОТО ВОСТАНИЕ

Берово важел и ќе важи за револуционерен град.Токму денес одбележуваме 148 години од првото оружно востание во Македонија, оганизирано од нашиот револуционер и татко на нашиот град Димитар Поп Георгиев-Беровски.

Читај повеќе

(ВИДЕО) ПРВО МЕСТО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД “ООУ ДЕДО ИЉО МАЛЕШЕВСКИ” НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО МАНДОЛИНСКИ ОРКЕСТАР

Со гордост и радост споделуваме дека учениците од ООУ „Дедо Иљо Малешевски“ – Берово, го освоија првото место на Државниот натпревар по мандолински оркестар! Нашиот талентиран оркестар ја воодушеви публиката

Читај повеќе

(ВИДЕО) МЛАДИТЕ АКТИВИСТИ ОД ПЕХЧЕВО И БЕРОВО ГО КРЕНАА ГЛАСОТ ЗА ПОЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Во Берово денес беше одржан завршниот настан од проектот „Еко активизам – младите креираат одржлива иднина“ кој го спроведува здружението Амброзија од Пехчево. Општа цел на проектот кој се спроведуваше

Читај повеќе

Во Берово одржан Локален младински форум во рамките на проектот ” Еко активизам – младите креираат одржлива иднина”

Во рамките на проектот „Еко активизам – младите креираат одржлива иднина“ , што го спроведува Здружението Амброзија, денес во Општина Берово се одржа Локален младински зелен форум, чија цел беше

Читај повеќе

ЧЕСТИТ ПРВИ МАЈ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТРУДОТ

Меѓународниот празник на трудот се одбележува во знак на сеќавање на 1 мај 1886 година, кога во Чикаго, САД, повеќе десетици илјади работници излегле на улиците, барајќи подобри услови за

Читај повеќе