ВО СРЕДА ВО БЕРОВО ПРОМОЦИЈА НА КНИГИТЕ „НЕСРЕДЕН ВЕК“ И „ПРЕД НЕКОЕ ВРЕМЕ“ ОД ТИХОМИР А.ЈАНЧОВСКИ 0

Во среда на (27 Октомври) во клубот „Сити паб“ во Берово, ќе се одржи промоција на книгите „Несреден век“ и „Пред некое време“од Тихомир А. Јанчовски, кои се дел од

Читај повеќе

ЧЕСТИТ 11 ОКТОМВРИ ДЕН НА НАРОДНОТО ВОСТАНИЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД 0

Денеска се одбележува 11 Октомври, Денот на народното востание. Македонија одбележува 80 години од почетокот на антифашистичкото востание. Организираното востание на македонскиот народ против бугарскиот, италијанскиот и германскиот окупатор за

Читај повеќе

Пекевски од Будинарци: Се грижевме за сите, Будинарци задоволно дава поддршка, ветуваме дека и во следниот мандат ќе го даваме НАЈДОБРОТО за сите 0

Kараванот на СДСМ и коалицијата, денес беше на средба со жителите на село Будинарци.Градоначалникот за втор мандат, Звонко Пекевски изрази голема благодарност за дадената шанса да ја води општината минатите

Читај повеќе

ОД 1 ДЕКЕМВРИ НАЈЛОНСКИТЕ КЕСИ ЌЕ ЧИНАТ 15 ДЕНАРИ. 0

На денешната седница на Собранието на РСМ беа усвоени Законот за управување со отпадот, Законот за управување со пакување и отпад од пакување, Законот за управување со дополнителни текови на

Читај повеќе

ДИК: СОБРАНИ СЕ ПОТПИСИ ЗА 39 КАНДИДАТИ И ГРУПИ ИЗБИРАЧИ, СЕ СОБИРААТ ЗА УШТЕ 45. 0

Заклучно со 26 август 2021 година, во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК собрани се потписите за: 1. Група избирачи Петар Камчевски, листа на кандидати за членови на совет на

Читај повеќе

ЕЛЕОНОРА РАШКОВСКА ЌЕ СЕ БОРИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ФУНКЦИЈА ВО БЕРОВО НА ПРЕСТОЈНИТЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ. 0

ВМРО-ДПМНЕ на последната седница на Централниот Комитет, усвои нови кандидати за градоначалници за престојните локални избори. Кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Берово е Елеонора Рашковска која потекнува од старо беровско

Читај повеќе

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ УТРОВО ЗАМИНАА И СО ЗВУЧНА СИГНАЛИЗАЦИЈА ГИ ПОЗДРАВИЈА БЕРОВЧАНИ. 0

Словенските пожарникари, утрово заминаа од Берово и ги поздравија со звучна сигнализација Беровчани.Во чест на нив кои неуморно се бореа со огнените јазици кои ја зафатија претходните денови Малешевијата, им

Читај повеќе

Евакуирани неколку неподвижни лица по пожарот во месноста Пасјак во пехчевско-делчевскиот регион. 0

Жители близу месноста Пасјак во пехчевско-делчевскиот регион информираат дека ситуацијата со пожарот кој утрово избувна кај планината Средна е алармантна.-Пожарот започна од утринава негде околу пладне. Гори Чуката, дел од

Читај повеќе

Истражување на ИРИ: Градоначалниците слабо работат, а граѓаните не учествуваат во локалната самоуправа. 0

Градоначалниците слабо работат, а граѓаните не се вклучени во локалната самоуправа, пред сè поради незаинтересираноста на локалната власт.  Македонските граѓани го поддржуваат пристапувањето во ЕУ, но не по цена на нивниот национален

Читај повеќе

ГОЛЕМА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА АХМАДИЈА МУСЛИМАНСКАТА ЗАЕДНИЦА ПОПОВОД КУРБАН БАЈРАМ. 0

Меѓународната хуманитарна организација “Хјуменити Фрст“ од Германија, секоја година обезбедува донација во месо за време на празникот Курбан Бајрам.И оваа година за големиот исламски празник, беше спроведена хуманитарна акција во

Читај повеќе