КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА БЕРОВО, ПОТПИШАА КОДЕКС ЗА ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ 0

Кандидатите за градоначалници на Берово, денес во општинската сала свечено потпишаа Кодекс за фер и демократски избори.Кодексот го потишаа кандидатите за градоначалници Елеонора Рашковска – ВМРО ДПМНЕ, Звонко Пекевски –

Читај повеќе

ДИК ГО УТВРДИ РЕДОСЛЕДОТ НА КАНДИДАТИ НА ГЛАСАЧКОТО ЛИВЧЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ 2021 0

Државната изборна комисија денеска на седница со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за избори за градоначалници и членови на советите на општините и на Град Скопје. 

Читај повеќе

ПРОМОЦИЈА НА ЗВОНКО ПЕКЕВСКИ АКТУЕЛНИОТ И КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА БЕРОВО 0

Пред огормен број на граѓани, денес во Берово се одржа промоција на актуелниот и кандидатот за градоначалник на Берово од редовите на СДСМ, Звонко Пекевски, кој влегува во изборната трка

Читај повеќе

ОК ВМРО ДПМНЕ БЕРОВО: СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ОД БЕРОВСКАТА ГИМНАЗИЈА,НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА ЈА ДОЧЕКАА СО ИЗВАДЕНИ ПРОЗОРИ 0

ОК ВМРО ДПМНЕ Берово, на денешниот прес обвинија дека поради промена на прозорите на гимназијата во Берово, средношколците го дочекаа почетокот на школската година со извадени прозори во нивните кабинети.

Читај повеќе

ДИК: СОБРАНИ СЕ ПОТПИСИ ЗА 39 КАНДИДАТИ И ГРУПИ ИЗБИРАЧИ, СЕ СОБИРААТ ЗА УШТЕ 45. 0

Заклучно со 26 август 2021 година, во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК собрани се потписите за: 1. Група избирачи Петар Камчевски, листа на кандидати за членови на совет на

Читај повеќе

ВРИЕ ОД НЕЗАДОВОЛСТВО ВО РОМСКАТА ПАРТИЈА ПДПР. 0

Членови на неколку општински организации и челници од Партијата за демократски просперитет на Ромите, се незадоволни и своеволно излегуваат од партијата.На денешниот прес членовите истакнаа дека причината за нивното повлекување

Читај повеќе

ЕЛЕОНОРА РАШКОВСКА ЌЕ СЕ БОРИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ФУНКЦИЈА ВО БЕРОВО НА ПРЕСТОЈНИТЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ. 0

ВМРО-ДПМНЕ на последната седница на Централниот Комитет, усвои нови кандидати за градоначалници за престојните локални избори. Кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Берово е Елеонора Рашковска која потекнува од старо беровско

Читај повеќе

ЗАЕВ: ГРАЃАНИТЕ СО ИСТЕЧЕНИ ЛИЧНИ КАРТИ ЌЕ МОЖАТ ДА ГЛАСААТ НА ИЗБОРИТЕ. 0

Постои техничка можност граѓаните со истечени лични карти да можат да гласаат на локалните избори на 17 октомври, но поголем проблем претставува приватниот сектор, односно деловните банки, каде што граѓаните

Читај повеќе

МИЦКОВСКИ ОД БУДИНАРЦИ: СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ПОЖАРОТ ВО МАЛЕШЕВИЈАТА ЌЕ БИДЕ ЦЕЛОСНО ПОД КОНТРОЛА. 0

Се надевам дека во текот на денешниов ден пожарот  целосно ќе биде ставен под контрола, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ при денешната посета на беровското село Будинарци. -Бев информиран дека авионот

Читај повеќе

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ГО ПРЕКИНА ОДМОРОТ И ГИ ПОСЕТИ ОПОЖАРЕНИТЕ МЕСТА ВО МАЛЕШЕВИЈАТА. 0

Обезбедени се доволни количини вода во случај да не стивне ветрот и пожарот да го нападне село Будинарци. Премиерот Зоран Заев кој денеска е во посета на опожарените подрачја во

Читај повеќе