ВИДЕО:ПРЕКРАСНО БЕРОВСКО ЗАЈДИСОНЦЕ. 0

Има нешто неописливо во чувството кое го имаме додека набљудуваме зајдисонце. Иако сонцето секогаш заоѓа на запад, има нешто посебно во секое зајдисонце кое се набљудува од различно место на

Читај повеќе

НАДВОР ОД РАМНОТЕЖА. 0

Овој викенд ми бил најважен секоја година… го означувал крајот на летото и неговата слобода. Не е баш дека се радував на почетокот на школската година, ама сепак движењето во

Читај повеќе

ХУМАНА АКЦИЈА ЗА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД НЕВРЕМЕТО.ДА ПОМОГНЕМЕ ЗАЕДНО! 0

Силното невреме кое денес попладе го зафати Берово, направи огромна штета.Силниот дожд и град проследен со ветар. искорна повеќе дрвја,електрични бандери и нанесе исто така штета на куќите а сообраќајот

Читај повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ:ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА,НЕМА ДА СЕ ОРГАНИЗИРА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ МАНАСТИРСКИ РУЧЕК ЗА ПРАЗНИКОТ БОГОРОДИЦА. 0

Овогодинешното чествување на манастирската слава посветена на Успението на Пресвета Богородица ќе се спроведе во согласност со пропишаните протоколи за заштита од пандемијата на Ковид – 19 на Министерството за

Читај повеќе

Промотивно видео за Берово и Пехчево во рамки на кампањата „Дома си е дома“ 0

Во крајниот источен дел на нашата дома, во Малешевијата, природата насликала идилична слика што мора да се погледне и да се доживее. Питомите и кротки пејзажи на Малешевските Планини се

Читај повеќе

СО ПОСЕБЕН ПРОТОКОЛ,ОДБЕЛЕЖАН 23 АВГУСТ ДЕНОТ НА НАШИОТ ГРАД БЕРОВО. 0

Со положување на свежо цвеќе, пред бистата на паднатите борци во НОВ од Малешево, денеска во Берово, започнаа активностите за одбележување на 23 август- Денот на градот. Делегации од политичкиот

Читај повеќе

СИНОЌА БЕРОВО ГО ПРОГЛАСИ КОРОНА ВИРУСОТ ЗА МРТОВ. 0

Српска музика,играње и пиење,многу народ,растојание и заштитни маски никако,вакава беше сликата синоќа на преполниот градски плоштад во Берово.Во време кога бројот на заразени од корона вирусот во Македонија никако да

Читај повеќе

ГОЛЕМА ХУМАНИТАРНА ПОМОШ ОД АХМАДИЈА ЗАЕДНИЦАТА ВО БЕРОВО И ПЕХЧЕВО. 0

Поради ситуацијата со Корона вирусот, Ахмадија муслиманската заедница во Македонија и хуманитарната организација Хјуменити Фрст од Германија,во соработка со локалната самоуправа во Берово и Пехчево,обзбедија помош за над 200 социјално

Читај повеќе

БЕРОВО И ПЕХЧЕВО НЕ САКААТ ГОСТИ ВО ПАНДЕМИЈА. 0

Берово и Пехчево се одлучни од Корона вирусот да се бранат жестоко и со целосна колективна изолација. Голем дел нивни граѓани сами прогласија безбедна зона и на секогаш до сега

Читај повеќе

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО БЕРОВО-СИТУАЦИЈАТА АЛАРМАНТHА. 0

Во моментот сеуште месното население заедно со пожарникарската бригада и шумското стопанство го гаснат пожарот кој доцна попладнево избувна меѓу селата Будинарци, Мачево и Владимирово. Како што информира Зоран Ајтовски,

Читај повеќе