ФАНТАСТИЧНА ПОСЛЕДНА ВЕЧЕР НА БЕРОВСКИОТ ЕТНО ПЛОШТАД ФЕСТИВАЛ. 0

Многу луѓе собра последната вечер на Етно плоштад фестивалот во Берово, кои непрекинато се забавуваа и уживаа во артистите кои настапија на сцената на градскиот плоштад.Извонредната Мијата, на еден необичен

Читај повеќе

ВИДЕО:МОМЕНТИ ОД ТРЕТАТА ВЕЧЕР НА ЕТНО ПЛОШТАД ФЕСТИВАЛОТ ВО БЕРОВО. 0

Третата вечер на ЕТНО Плоштад фестивалот беше организирана за дечињата а младите таленти покажаа дека навистина умеат да пеат и танцуваат а среќата блескаше низ нивните лица и се рефлектираше низ

Читај повеќе

ВИДЕО:БЕРОВО БЛЕСНА НА ВТОРАТА ФЕСТИВАЛСКА ВЕЧЕР. 0

Низ една пријатна атмосфера со афтентична музичка изведба на оркестарот на народни инструменти при ДМУЦ ,, Сергеј Михајлов” од Штип , онака како што доликува на ЕТНО стилот синоќа во Берово

Читај повеќе

ВИДЕО: ВЛАДИМИРСКИ ИЛИНДЕНСКИ СРЕДБИ 2018 0

Долгогодишната традиција на повеќе генерации жители на беровското село Владимирово, познато како едно од селата што дале најмногу учени луѓе во Македонија, па и во регионот, големиот македонски празник Илинден

Читај повеќе

ЖЕШОК КУЛТУРЕН ВИКЕНД:ФИНИШИРААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ЕТНО ПЛОШТАД ФЕСТИВАЛОТ ВО БЕРОВО. 0

Берово е подготвено за 10-то јубилејно издание на „Етно плоштад фестивалот“ кој ќе трае од  24 до 28 Август.Оваа година на сцената на градскиот плоштад ќе настапат:  Каролина Гочева,Уска Кан, Јоце Панов,

Читај повеќе

ВИДЕО: УЧЕСНИЦИ ОД ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ГИ ИГРАА МАКЕДОНСКИТЕ ОРА.ОДРЖАН СЕМИНАРОТ НА НАРОДЕН ФОЛКЛОР ВО БЕРОВО. 0

Во периодот од 25 јули до 03 август годинава, во просториите на Хотел Манастир во Берово, во организација на македонскиот познат уметник со малешевско потекло Горан Алачки, се одржа Семинар на народен фолклор

Читај повеќе

ВИДЕО:ИГОР ЏАМБАЗОВ И ГУРУ ХАРЕ ГО КРЕНАА ДЕЛЧЕВО И РЕГИОНОТ НА НОЗЕ. 0

Пред неколкуилјадна публика од Делчево, но и од соседните општини, познатиот музичар и шоумен Игор Џамбазов заедно со бендот на Гуру Харе, приредија концерт за паметење во Делчево. Предгрупата „Шекспир“ од

Читај повеќе

TRUE SOUND OF KAMENICA: НАЈДОБРОТО ОД ФЕСТИВАЛИТЕ НА ИСТОКОТ. 0

Македонски изведувачи во подем, босанска фестивалска атракција и италијански диџеј се дел од четвртотото издание на True Sound of Kamenica Festival. По лудиот промотивен T.S.O.K. настан кој се оддржа на 23.06.2018,

Читај повеќе