ЗАПОЧНУВААТ ВЛАДИМИРСКИТЕ ИЛИНДЕНСКИ СРЕДБИ 2022 0

Со отворање на Саемот на локални производи во беровското село Владимирово вечерва започнува манифестацијата ,,Владимирски Илинденски средби 2022″. Настанот под мотото ,,Ладимерци дека и да сте, на Илинден дома да

Читај повеќе

Професорката Магдаленка Симовска од Пехчево меѓу најуспешните франкофони во Македонија 0

Професорките Магдаленка Симовска од Пехчево и Билјана Начовски од Делчево, заедно со уште неколку нивни колешки се меѓу најуспешните франкофони во Македонија. Најуспешните професори по француски јазик од Македонија, кои

Читај повеќе

ЦВЕТНИОТ РАЈ НА ИЛИЈА БРНДЕВСКИ 0

Оаза на мирот и спокојот – место каде што природните убавини се вкрстиле со секојдневието. Раскошните цветови, зеленилото, сенката и жуборот на реката го прават утринското кафе повкусно, а вечерното

Читај повеќе

ПОЖАРОТ НАД СЕЛО МИТРАШИНЦИ СТАВЕН ПОД КОНТРОЛА 0

Пожарот над село Митрашинци е ставен под контрола и во моментот нема опасност од негово неконтролирано понатамошно ширење, извести командирот на Територијалната противпожарна единица од Берово, Сашко Руменовски. -Од утрово

Читај повеќе

ПОЖАРОТ НАД СЕЛО МИТРАШИНЦИ СЕУШТЕ СЕ ГАСНЕ 0

Пожарот над селото Митрашинци кој веќе трет ден е активен и понатаму се гасне, а пожарникарите и луѓето од Берово кои учествуваат во неговото гаснење ќе останат на терен се

Читај повеќе

ЕДЕН ХЕЛИКОПТЕР ИТЕНЗИВНО ГО ГАСИ ПОЖАРОТ НАД МИТРАШИНЦИ, ВО 10 ЧАСОТ ПРИСТИГНУВА ЕР ТРАКТОРОТ ОД ДЗС 0

Еден полициски хеликоптер од утринава интензивно го гасне пожарот во беровскиот регион, вели за МИА директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов. Хеликоптерот од воздух почнал со исфрлање

Читај повеќе

ЗЕГИН ВО РУСИНОВО ЗАПОЧНУВА СО БУШЕЊЕ НА ИЗВОР НА ВОДА КАДЕ ЌЕ НИКНЕ ФОНТАНА ВО ЧЕСТ НА НАШАТА ПОСТХУМНА ХЕРОИНА ВЕРИЦА БЕЛЧОВСКА 0

Започна увидот во центарот на селото Русиново, каде по иницијативата на Благој Механџиски-Зегин и порталот Малеш Нет, пред една година беше поднесена иницијатива до Општина Берово за изградба на фонтана

Читај повеќе

АРМИСКИ ХЕЛИКОПТЕР УПАТЕН НА ПОЖАРОТ НАД БЕРОВСКО МИТРАШИНЦИ 0

Еден армиски хеликоптер веќе е на пат кон Беровскиот регион каде пожарот меѓу селата Митрашинци и Будинарци е надвор од контрола. Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов за МИА информира дека

Читај повеќе

Компанијата Зегин покровител на Фестивалот на дувачки инструменти во Пехчево 0

Компанијата ЗЕГИН беше дел од 12-тото издание на Фестивалот на дувачки оркестри – Пехчево 2022,една од најреномираните културни манифестации во Малешевијата, која по 2 годишна пауза повторно се одржа на

Читај повеќе

ЗВОНКО ПЕКЕВСКИ СО ОДГОВОР ДО ПАРТИЈАТА ЛЕВИЦА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ И ОПШТИНА БЕРОВО НЕМААТ ПОВРЗАНОСТ СО КУПОПРОДАЖБАТА НА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ НА БЕРОВСКО ЕЗЕРО 0

Градоначалникот Звонко Пекевски, излезе со одговор по обвинувањата на партијата Левица во која наведуваат узурпацијата на зелени површини, близу Беровското Езеро и наводен скандал за “неконтролирано“ градење покрај Беровското Езеро.Во

Читај повеќе