ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗАВРШУВА, КАФЕАНИТЕ ПОЧНУВААТ. 0

Нема полициски час, се отвораат терасите на кафулињата и рестораните, се укинува државниот карантин за македонски државјани кои доаѓаат во земјата, одлучи Владата. Дел од рестриктивнте мерки се укинуваат, но

Читај повеќе

НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД УТРЕ. 0

Од утре се укинува полицискиот час воведен како мерка за спречување на ширењето на корнавирусот, одлучи Владата на денешната седница. Од четврток се отвораат кафулињата и рестораните, но само нивните

Читај повеќе

ПРОМО ВИДЕО ОД НАСТАНОТ ”МАНАКИЈА САУНД ФАКТОРИ”. 0

Настанот ”Манакиа Саунд Фактори”,кој група на младици пред неколку дена го организираа за стопирање на уништувањето и загадувањето на Беровските шуми, побуди голема заинтересираност не само во нашиот град, туку

Читај повеќе

МУСЛИМАНИТЕ ДЕНЕС ГО СЛАВАТ РАМАЗАН БАЈРАМ. 0

Во исламската религија Рамазан е светиот месец кој е деветти во лунарната година и секоја година се поместува за 10 дена наназад.  Самиот празник е строга должност – фарз на

Читај повеќе

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД НЕДЕЛА ОД 11 ЧАСОТ ДО ВТОРНИК ДО 5 ЧАСОТ. 0

Премиерот Оливер Спасовски по денешната владина седница на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук објави дека следејќи ја моменталната епидемиолошка состојба со Ковид-19, како и препораките на Комисијата за заразни

Читај повеќе

ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО ВЛЕГУВААТ ВО КРИТИЧЕН ПЕРИОД, НЕОПХОДЕН Е НОВ СЕТ НА МЕРКИ. 0

Во рамките на проектот на УСАИД “Партнерство за подобра бизнис регулатива” денес на прес конференција беа претставени клучните наоди од Студијата за ефектите врз приватниот сектор – туризам и угостителство

Читај повеќе

ДЕНЕС БЕЛЕЖИМЕ 144 ГОДИНИ ОД РАЗЛОВЕЧКОТО ВОСТАНИЕ. 0

Берово важел и ќе важи за револуционерен град.Токму денес одбележуваме 144 години од првото оружно востание во Македонија, оганизирано од нашиот револуционер и татко на нашиот град Димитар Поп Георгиев-Беровски.

Читај повеќе

АКТИВИЗАМ:СО ЕЛЕКТРОНСКИ ЗВУЦИ ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА ШУМИТЕ. 0

Група на неколку истомисленици и активисти поточно нашите Дџ артисти Сене и Дидо заедно со перспективниот Андреј кој се занимава со видео продукција, денес на иновативен начин испратија порака за

Читај повеќе

ЗАПОЧНА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА МУСЛИМАНСКИТЕ ГРОБИШТА ВО БЕРОВО. 0

По иницијатива на граѓани Роми од Берово, во соработка со Џамискиот одбор и кумуналното претпријатие ЈКПР Улуга, започнаа да се чистат муслиманските гробишта во градот. Поголем број на активисти Роми

Читај повеќе

АКТИВИЗАМ:АВАЈА ДВИЖЕЊЕТО ГИ СЕДНА НА ДЕБАТА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА БЕРОВСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ. 0

Граѓанското движење на Ромите АВАЈА заедно со Ромската заедница во Берово,во пресрет на новонастанатата ситуација со Ковид19 вирусот, вчера одржаа онлајн дебата со претставниците на институциите и пратеничката Јагода Шахпаска.На

Читај повеќе